Korkojen nousuennuste

Nyt kun korot kohtalaisen alhaalla, niin onko kellään kokemusta siitä kun ne sit jossain vaiheessa lähtee nousemaan niin kuinka nopeasti?
6275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Korot lähtevät nousuun, kun talous Euroopassa lähtee nousukiitoon. Sitä voi joutua tovin odottamaan.

Todennäköisempää olisi, että euriborista luovutaan uusien asuntolainojen viitekorkoina ja tarjolle tulee vain pankkien omia viitekorkoja tai jokin uusi Euroopan yhteinen viitekorko. Pankkien on vaikea tehdä voittoa, kun korkokate on olematon. Vaihtoehtoisesti marginaalit nousevat Dansken esimerkin mukaisesti 2,5- 4% tuntumaan. Tällä hetkellä antavat jättilainoja asiakkaille, joille muut pankit eivät anna. Kun epätoivoiset asiakkaat ottavat sen 300te lainan 4-5% kiinteällä korolla, on helppo laskea, että Danske on valinnut kyseenalaisen ansaintamallin.

Eli äkkiä lainaan se 1kk euribor, jos jostain vielä saa ;) Itsellä se jo on, mutta rivien välistä olen lukenut, että 3kk euriborkin on kovan vinkumisen takana..

Äänestä

http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/korko.jsp?intid=210191&days=max&x=45&y=10

Oheisena linkki joka kuvastaa korkoheilahtelut viimeisten 11 vuoden aikana kun minä olen asuntovelkaa maksanut. Kun otin lainan oli kokonaiskorko 5,25% jota pidin kohtuullisena.Vuosina 2003-2006 suuria lainoja ottaneet tuskastelivat tällä palstalla vuonna 2008-2009 että milloin korot "normalisoituu" kun lyhennysvapaa limiitti uhkasi loppua,. Olivat katsoneet korkotasoja liian lyhyellä aikavälillä. Lainaahan maksetaan 20 vuotta ja siihen mahtuu suuremmatkin koronmuutokset. Mitoita lainanotto siten että kestää 6% korkoja ilman stressiä. Myös työttömänä joten varmista että ansiosidonnainen riittää myös lainanhoitoon. Olin itse työtön liki 11 kk mutta laina hoitui silti. Tosin puolisoni oli töissä mutta olisimme maksaneet lainaa vaikka molemmilta olisi lähtenyt työ.

Äänestä

"onko kellään kokemusta siitä kun ne sit jossain vaiheessa lähtee nousemaan niin kuinka nopeasti?"

Jokaisella velallisella on tuosta kokemusta. Mutta olisi hölmöä ennustaa menneisyyden korkomuutoksista tulevaisuuden korkomuutoksia. Siitä voidaan kuitenkin lähteä, että silloin kun euribor-aikana talous toimii hyvin, niin viitekorko liikkunee todennäköisesti jossain 5% pinnassa. Nykyiset korot kertovat sairaasta taloudesta.

Äänestä

ei korkojen nousu ole ongelma, jos nyt matalan koron aikaan hoitaa lainoja rivakasti. Niin se vaan on!

Äänestä
  • Juuri näin. Jos on nyt nukkunut onnensa ohi tasalyhenteisen(joka kuukausi sama lyhennys+korot) lainan kanssa, niin voi voi. Itse ei tarvinnut onneksi tuota edes miettiä, kun tasaerälainan(säästyneet korot siirtyy velanmaksuun, kun kuukausittain maksetaan vakiosumma) johdosta laina on lyhentynyt huomattavasti laskettua nopeammin. Kun vielä koronmuutosten vaikutus laina- aikaan on suurin lainanmaksun alussa kun velkakin on suurin, niin pitkään saa korot heilua vaikka kuudessa prosentissa ennen kuin maksuaika on edes se alunperin laskettu(jollain 4,6 % koron mukaan laskettu minulla).

    Äänestä

Menneellä ei voi ennustaa tulevaa. Ja jos joku tietäisi, että milloin korot lähtevät nousuun, niin hän ei sitä tietoa paljon ympärilleen huutelisi, vaan tekisi tiedolla paljon rahaa. Eli ainoa mikä on varmaa, on se, että korot nousevat. Mutta milloin, kuinka nopeasti ja kuinka korkealle, niin siitä voimme lukea täältä tai ts:n talousviisaiden jälkikäteisennustuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laina kirjoitti:

Nyt kun korot kohtalaisen alhaalla, niin onko kellään kokemusta siitä kun ne sit jossain vaiheessa lähtee nousemaan niin kuinka nopeasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu