Kuka ja mikä

Tämä Petri Paavola on ? Mitä hän on tehnyt ennen tätä blogi kirjoitteluaan?

Onko hän sukua Ylivainion tyttärelle ?
22578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

KYSYMYS:

Onko Petri Paavola jonkun paikallisseurakunnan aktiivinen, toimiva jäsen?

Vai onko hän sellainen hengellinen "vapaamatkustaja"?

Vastaus please!

Kiitos!

Äänestä
  • En tiedä, mutta hänen opetuksiinsa voit tutustua hänen kotisivuillaan.

    Voin laittaa sinulle linkin sinne, jos haluat.

    Äänestä

  • En käsitä miksi ihmisten täytyy seurata jokaista opetusta ja opettajaa, mitä julkisuus tarjoilee! Raamatullista on, että jokainen etsii oman seurakunnan ja kuuluu siihen. Ei tietysti mitään hellari-karismaattista okkultismia, vaan aidon kristillisen seurakunnan. Ensin pitää tutkia onko opetus raamatullista, siis suoraan Raamatusta eikä mitään pastorin omia tarinoita ja mielipiteitä.
    Kun seurakunta löytyy lopulta, niin siinä sitten pitäisi pysyä. Mitenkäs muuten pastori voisi huolehtia Jumalan antamasta laumasta, jos kaikki juoksee mikä missäkin eikä pastori edes pärstävärkistä tunnista omaa seurakuntaansa? Tämä helluntailaisuus on juurikin juoksemista julkkisten ja henkiparantajien perässä, - ei ollenkaan kuulu raamatulliseen kristillisyyteen!

    Tämän päivän wanna be-kristityt eivät tunne Raamattua ja ovat valmiita ahmimaan kaikenlaista opetusta - mitä nämä julkkikset vain keksivät omassa päässään ja suoltavat puhujapöntöistään. Missään ei ole raamatullista pohjaa, kaikki vain perustuu omiin uusiin ilmestyksiin, profetioihin, uniin, näkyihin ja muihin mielikuvituksen lentoihin. Suuri osa tuotetaan ulkomaisilta tv-saarnaajilta, jotka keksivät uutta uskontoa sitä mukaan kun ihmiset lähettelevät heille shekkejään.

    Äänestä

Kuka tahansa voi perustaa näyttävät kotisivut.
Niillä ei ole kovin suurta merkitystä.

Mutta onko se mies itse jonkun paikallisseurakunnan rakentava ja toimiva jäsen?

Onko "pihvissä" siis lihaa?

Vastaus please!

Kiitos

Äänestä
  • Keneltä pyydät vastausta????? Kuka tahansa voi vastata täällä myöskin näyttävästi aivan niinkuin perustaa sivutkin mistä mainitsit.
    Mikään seurakunta ei ole luotettava.Kuka voi antaa sellaisen vastauksen johon luotat????

    Ainoa oikea vastaus tulee raamatusta.
    Lue Petri Paavolan opetuksia ja tutki sanasta onko hänen opetuksensa raamatunmukaista niin siitä saat vastauksen,Älä unohda myös rukoilla ja pyytää Pyhän Hengen avaavan sanaa tutkiessasi.

    Tämä on raamatunmukainen selvitys Paavolasta.

    Käsittääkseni tää on ainoa oikea vastaus sinulle.

    Ei ole oikotietä.

    Äänestä

Ainakin tässä Petri Paavola kirjoittaa seurakunnan välttämättömyydestä:

Uskovien yhteys

Terveeseen uskon elämään kuuluu uskovien yhteys, joka tarkoittaa uskovien
eli seurakunnan yhteen kokoontumista. Tämän yhteen kokoontumisen tarkoituksena on seurakunnan jäsenten yhteinen rakentuminen seuraavalla perusperiaatteella: Jokaisen Kristuksen ruumiin jäsenen tulee rakentua ja rakentaa Kristuksen ruumista. Jäsenten välillä vaikuttaa keskinäinen vuorovaikutus. Kaikkien uskovien tulee osallistua seurakunnan rakentamiseen. Seurakunta on kuin talkootyötä, jokainen osallistuu yhteiseen työhön. Tällä tavalla uskovat pääsevät ykseyteen uskossa ja Jeesuksen tuntemisessa täyteen miehuuteen.

Seurakunnan ei tule kokoontua passiivisina kuuntelemaan yhtä tai kahta esiintyjää, tällä tavoin uskovat jäävät alaikäisiksi eivätkä kasva täyteen miehuuteen Kristuksessa, koska kaikkien tuli rakentua ja rakentaa seurakuntaa. Tämä on Raamatullinen kokoontumisjärjestys ja takaa myös uskovien terveen kasvun, varsinkin silloin kun uskovat rakastavat ja kunnioittavat toisiaan.

Jos uskovat eivät kokoonnu keskinäiseen rakentumiseen niin he voivat
helposti joutua erilaisten opintuulten viskeltäviksi ja eksytysten kavaliin juoniin. Seurakunta on kutsuttu noudattamaan Jumalan sanan totuutta rakkaudessa, koska vain tällä tavoin Jumalaan uskovat voivat ainoastaan kasvaa Kristukseen Jeesukseen.

Jeesuksen johtaessa seurakuntaa koko seurakunta liitetään yhteen ja näin seurakunta pysyy koossa jokaisen jäsenen avulla. Seurakunta kasvaa
uskossa jokaisen jäsenen avulla siten, että kaikki rakentavat seurakuntaa
sillä armoituksella, mikä itsekullakin on. Näin seurakunta totuuden sanan
ja rakkauden Hengen kautta rakentuu ja kasvaa uskossa.

Äänestä
  • Pääasiassa noin, mutta on huomioitava että nykyisin on useita ja erinimisiä seurakuntia samalla paikkakunnalla.

    Meidän on hyödyllistä joustaa kiistoja aiheuttavista esikuvista ja tunnustaa Kristuksen ruumiin jäseniksi myös erinimisistä seurakunnista olevia uskovia ja pitää heitä rakkaina veljinä korostamatta esimerkiksi sitä, onko kastettu vedellä aikuisena vaiko vauvana ja pitääkö hän yhden päivän toisia päiviä parempana.

    Turhaa ja hyödytöntä on myös vahtia, vakoilla ja kuulustella, minkä eläimen lihaa syö toinen uskova.[Room.14:1-6; Kol.2:20-23]

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    Pääasiassa noin, mutta on huomioitava että nykyisin on useita ja erinimisiä seurakuntia samalla paikkakunnalla.

    Meidän on hyödyllistä joustaa kiistoja aiheuttavista esikuvista ja tunnustaa Kristuksen ruumiin jäseniksi myös erinimisistä seurakunnista olevia uskovia ja pitää heitä rakkaina veljinä korostamatta esimerkiksi sitä, onko kastettu vedellä aikuisena vaiko vauvana ja pitääkö hän yhden päivän toisia päiviä parempana.

    Turhaa ja hyödytöntä on myös vahtia, vakoilla ja kuulustella, minkä eläimen lihaa syö toinen uskova.[Room.14:1-6; Kol.2:20-23]

    * Meinaako ekivaari, että " eläköön kukin uskollaan" ? Tuo ei ketään taivaaseen ie. Ja ensimmäinen kriteeri on, mihin ja keneen uskoo. Ei ole samantekevää, onko Kristus Jumalan Poika, vaiko vain Joosefin poika. Ellemme tunnusta Jeesus taivaasta tulleeksi, myös lihan puolesta, koska Hän on synnitön myös lihassaan, ja se taas on mahdollista, että Pyhä Henki siitti Marian , josta syntyi Korkeimman Poika, eli Jumala ja täydellinen Ihminen samassa persoonassa. Ellei tätä usko, eli, ellei Isä ole tätä ilmoittanut uskovalle, hän on edelleen uudestisyntymätön, eikä siis ole taivasmatkalla, koska Jeesus itse sanoo, " Ei kukaan voi päästä taivaaan valtakuntaan, ellei ole syntynyt vedestä ja Hengestä", uudestisyntyminen on siis tärkein tapahtuma, että voi päästä taivaaseen, ei sinne tiedoilla mennä, vaikka osaisi Raamatun ulkoa. Usko perustuu tietoon, mutta tieto ei pelasta, vain henkohtainen kohtaaminen elämän Herran Jeesuksen kanssa, jolla on iankaikkinen elämä itsessään, ja voi sen antaa Häneen uskovalle, ja totuus on, että vain Jumalalla on , ja voi olla iankaikkinen elämä itsessään, siksi kannattaa tunnustaa Jeesuksen jumaluus = yhtä kuin Jumala.

    * " Immanuel, on Jumala meidän kanssamme."

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    Pääasiassa noin, mutta on huomioitava että nykyisin on useita ja erinimisiä seurakuntia samalla paikkakunnalla.

    Meidän on hyödyllistä joustaa kiistoja aiheuttavista esikuvista ja tunnustaa Kristuksen ruumiin jäseniksi myös erinimisistä seurakunnista olevia uskovia ja pitää heitä rakkaina veljinä korostamatta esimerkiksi sitä, onko kastettu vedellä aikuisena vaiko vauvana ja pitääkö hän yhden päivän toisia päiviä parempana.

    Turhaa ja hyödytöntä on myös vahtia, vakoilla ja kuulustella, minkä eläimen lihaa syö toinen uskova.[Room.14:1-6; Kol.2:20-23]

    ekivaari, mohikaani muut " kaanit". Mitä hemmetin tekemistä teidän jauhamisellanne on ap:n kysymyksen kanssa ???

    Olisiko sisälukutaito liikaa pyydetty ?Eikö häntä kukaan tunne henk.koht ?

    Äänestä

Henkilön ajatuksilla ja opetuksilla ei ole kovin paljon painoarvoa
jos hän ei ole itse jonkun paikallisseurakunnan sitoutunut jäsen.

Arkipäivän elämä seurakunnan keskellä ja yhteydessä paljastaa paljon.
Opettjan luonne, yksityiselämä sekä arkivaellus tulle parhaiten esiin,
kun on säännöllisessä yhteydessä paikallisseurakunnassa.

Näitä "vapaamatkustajia" on ihan tarpeeksi tässä Suomen maassa.

Sellaista!

Äänestä

No entäs kuka ja mikä se helluntaipastori on, joka kännissä ajetli autoa ja jäi kiinni kun ajoi pahan kolarin? Uutisoitiin, että hän on ollut jo 3 viikkoa sairaalassa. Onhan tässä hänellä taas mieletön mahdollisuus todistaa puhujapöntöstä kuin niin lankesi ja sai taas uudistua .... ja kansa itkee....ja puhekutsuja tulvii.....

On myös mahdollista, että parantajat saavat laittaa käden pään päälle ja luritella taivaisella kielellä (´siis siansaksalla) ihmeparannusta ja niin saa jo toinen henkilö voiton seppeleen päähänsä....ja niitä puhekutsuja....ja kunniaa....ja vähän rahaakin....

Mutta aivan tosi, eivätkö ihmiset tajua, että helluntailaisuudessa ei ole kysymys kristillisestä uskosta, vaan okkulttisesta harhaopista? Helluntaipastorit eivät ole uudestisyntyneitä uskovia, vaan uskonnollisesta järjestelmästä rahaa ja mainetta kerääviä tavallisia businessmiehiä. Kaikki eivät edes onnistu rikastumaan, mutta vievät monia viattomia ihmisiä harhaa ja kadotukseen mukanaan. Helluntailaisille on todella vaikeata näytellä uskovaista, ja monesti käy näitä käryämisiä, milloin huoruudessa, milloin homoudessa, juoppoudessa, talousrikoksissa.... yms.

Mutta miksei kukaan kerro nimeä tälle pohjanmaalaiselle pastorille? Eihän se pitäisi salaisuus olla, vaan varotus ihmisille! Eipä kerrottu julkisesti senkään bedofiili-helluntaipastorin nimeä, joka pikkutyttöä käytti hyväkseen - ja pääsipä tuomion jälkeen jatkamaan saarnahommaansa! Olisi ollut syytä varoittaa viattomia ihmisiä....

Äänestä

Hyvä kirjoitus tossa tutkimuslinkissä.

Äänestä

Kyllä kaikki maalliset lehdet reilusti mainitsevat rattijuopumuksen. Miksi sitä pitäisi salailla? Valehtelu ja vääristely on pahasta, vaikka se onkin helluntai-karismaattien lehdille normaali käytäntö. Ongelmana ei tässä olekaan itse rattijuopumus, vaan harhaoppinen helluntaikirkko! Harhaopit rehottavat maailmassa - sehän onkin viimeisten aikojen tunnusmerkki. Luterilaiset, katoliset, jehovat, mormonit, helluntailaiset ja muut karismaatit tarjoilevat omia keitoksiansa, ja aina välillä pujahtaa ilmoille heidän todellinen minänsä. Uudestisyntymätön, valehteleva, kiero, tekopyhä, ahne....jne langennut ihminen taistelemassa Jumalaa ja Hänen sanaansa vastaan tarjoten omia keitoksiansa Raamatun tilalle ja rinnalle.

Äänestä
  • Avoimuus tässä ikävässä kolaritapauksessa olisikin ihan uutta ja erilaista! Toimintamallina kun tahtoo olla salailu, selittely , piilottelu ja silottelu. Toki avoimuus saattaa johtaa monen muunkin maton alle lakaistun asian esiintuloon.

    Äänestä

  • koditon1 kirjoitti:

    Avoimuus tässä ikävässä kolaritapauksessa olisikin ihan uutta ja erilaista! Toimintamallina kun tahtoo olla salailu, selittely , piilottelu ja silottelu. Toki avoimuus saattaa johtaa monen muunkin maton alle lakaistun asian esiintuloon.

    Avoimuus olisi helluntaiherätykselle itselleenkin hyvä asia. Ikävät asiat on perinteisesti vaiettu helluntaiherätyksessä. Tästä Oulun tapauksesta on ollut keskusteluketjuja, jotka on poistettu tältä palstalta ilmeisesti helluntaiuskovien taholta. Netmissionissakin oli vain pieni maininta nimeä ja seurakuntaa mainitsematta jonkun muun aiheen yhteydessä.

    Helluntailaisuus on siis edelleen salamyhkäinen uskonliike, eikä avoimuus taida päästä esille riittävästi. On hyvä, että kuitenkin maallinen lehdistö on valppaana helluntailaisten kolttosien esiintuomisessa.

    Äänestä

Tekeekö hän / onko tehnyt mitään muuta kuin nettikirjoittelu?

Äänestä

Petri Paavola on Saulus Lähetys RYn aktiivi.

Eli on perustanut oman firman jonka nimissä toimii.

Petri ei ilmeisesti sopeudu nykyisiin paikalliseurakuntiin kulmikkaan luonteensa takia vaan toimii omassa ministryssään kuten noi amerikan evankelistat mutta ne amerikkalaisetkin taitaa kuitenkin kuulua johonkin paikalliseen seurakuntaan myös. Ilmeisesti sellainen Leo Meller tyyppi ja yksinäinen susi joka luulee tietävänsä kaikkia muita paremmin miten Raamattua tulkitaan.

http://sauluslahetys.com/14

Äänestä
  • Tutkiessamme tämän ajan ihimsen käyttäytymistä, niin totuus on, miten tässä ajassa on korostunut ihmisen johtaminen. Epävarma ihminen oikein hakeutuu johdettavaksi.Niin, olipa kysymys miltä alueelta tahansa. Siis voimakastahtoiset ihmiset keräävät ympärilleen epävarmoja ihmisiä ja nämä kerääntyneet ihmiset ovat ikä'n kuin papukaijoja. Toistavat mitä kuulevat.

    Muuten työelämässä on sama meininki eli konsultit saavat epävarman yritysjohtajan pään ohjattua aivan mieleiselle tasolle ja arvatkaapa. Konsultti ei edes tiedä talon sisäisiä tekijöitä/ongelmia, mutta silti häntä palvotaan ja uskotaan.
    Kaiken takana on ihmisen sisäinen epävarmuus.Laskekaapa miten paljon onkin näitä "lähetys/konsultteja", jotka ohjaavat ihmisten mieliä.No, kaikella tietenkin on tarkoitus eli koetuksesta on kysymys.

    Äänestä

  • ml213. kirjoitti:

    Tutkiessamme tämän ajan ihimsen käyttäytymistä, niin totuus on, miten tässä ajassa on korostunut ihmisen johtaminen. Epävarma ihminen oikein hakeutuu johdettavaksi.Niin, olipa kysymys miltä alueelta tahansa. Siis voimakastahtoiset ihmiset keräävät ympärilleen epävarmoja ihmisiä ja nämä kerääntyneet ihmiset ovat ikä'n kuin papukaijoja. Toistavat mitä kuulevat.

    Muuten työelämässä on sama meininki eli konsultit saavat epävarman yritysjohtajan pään ohjattua aivan mieleiselle tasolle ja arvatkaapa. Konsultti ei edes tiedä talon sisäisiä tekijöitä/ongelmia, mutta silti häntä palvotaan ja uskotaan.
    Kaiken takana on ihmisen sisäinen epävarmuus.Laskekaapa miten paljon onkin näitä "lähetys/konsultteja", jotka ohjaavat ihmisten mieliä.No, kaikella tietenkin on tarkoitus eli koetuksesta on kysymys.

    Jäi kesken tuo edellinen viestini. Niin, siinä ei ole mitään kielteistä tai pahaa, jos jokin ihminen ohjaa toisen ihmisen elämää ja mieltä /mielikuvia siten, että ihminsen elämä/arki tulee paremmaksi.Jeesuskin ohjasi kuulijoiden mieltä näkemään JUMALAN tahdon.

    Siis hedelmät on se punainen lanka eli muuttuuko kuulijan elämä/mieli paremmaksi vai pelokkaammaksi ja erikoisesti pitkäkestoisuus huomioiden. Kossupullon tarjoakin saa ihmisen mielen positiiviseksi, mutta vain lyhyeksi ajaksi.

    Äänestä

Muuten Saulin olemuksessa, sitä tutkiessa saa parhaan näkökyvyn ihmisen psykopaattisuudesta.Pidän jopa ihmeenä, miten silloisena aikana on niiiiiiiiiiiiin hyvin kuvattu tämän päivän psykopaattisen ihmisen käyttäytymistä. Ja erikoisesti, miten JUMALA antaa vastauksen, ettei ihminen/lihallinen tule koskaan muuttumaan. Saulikin vihasi Daavidia elämänsä loppuun saakka.

Niin, tutustuin äskettäin erääseen konsulttiin, ja vaikuttavin piirre hänessä oli sokeus itseensä. Sanallisella tasolla hän kuvitteli tietävänsä kaiken yrityksestä/toiminnasta, mutta todellisuus oli juuri päin vastainen.Edes teoriassa hän ei mahdollistunut tiedostamaan asioita, mutta silti uskoi vaikutus mahdollisuuteen.Ihmisen sokeus itseensä voi ola todella syvää eli mikä valo ihmisessä on. Luuk 10:11 "Sinun silmäsi on ruumiin lamppu jne....)Valo voi olla pimeyttä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kuka ja mikä kirjoitti:

Tämä Petri Paavola on ? Mitä hän on tehnyt ennen tätä blogi kirjoitteluaan?

Onko hän sukua Ylivainion tyttärelle ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu