Turkulaiset herkkänahkaisia!

Tampereen TV on tehnyt ohjelman turkulaislähiöstä, niin heti on turkulainen valittamassa:
http://oussamayousfi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/149776-ajankohtaisen-kakkosen-alilyonti-varissuoko-mailman-vaarallisimpia-lahioita

Turkuhan on varsin viityisä kaupunki, tai ainakin olisi, jos ei olisi noita valittavia turkulaisia.
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä tuossa paljon paikallista väkeä haastateltu, tuota aika
varakkaan oloista maahanmuuttaja neitosta pääasiassa.
Ymmärrän miksei moni tule kameran eteen, kun kun saa pelätä
loppuelämän rasistiksi leimautumista vaikka puhuisi oikeista asioita
ketään henkilökohtaisesti mollaamatta.

Kyllä turkulaiset on hiukka herkkähipiäisiä.
Esim. pohjanmaalaisia kun arvostelee, niin ne vaan murahtaa.
Turku itsessään on viihtyisä kaupunki, kesäisin varsinkin.
Ehkä vähän levoton iltaisin.

Äänestä

Joo ja eiköhän tuo Yle ole selvästikin hyvin liberaali, maahanmuuttomyönteinen, jos se nyt joskus uskaltautuu heidän mielestä arkoihin paikkoihin.

Se on niin, että mamujen seuraava polvi ei tuuppaa sopeutumaan yleensäkään euroopassa kovin hyvin ja saksassa siitä on paljon puhuttu. Ja sieltä se arvoista, kasvatuksesta ja maailmankatsomuksellisista syistä usein lähtee.

Varissuo paikkana on ihmisten summa. Ihmiset ovat itse tehneet maineensa eikä niin, että Varissuo luo ihmisten maineen.

Äänestä

mitätön pikkukaupunki ja turkulaiset epäluuloisia pikkukaupunkilaisia, jotka tunnistaa ulkomailla siitä, että ovat mieluiten omissa porukoissaan ja pälyilevät sellaisia, jotka eivät puhu Turun murretta.

Valtava alemmuuskompleksi "hesalaisia" kohtaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Tampereen TV on tehnyt ohjelman turkulaislähiöstä, niin heti on turkulainen valittamassa:
http://oussamayousfi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/149776-ajankohtaisen-kakkosen-alilyonti-varissuoko-mailman-vaarallisimpia-lahioita

Turkuhan on varsin viityisä kaupunki, tai ainakin olisi, jos ei olisi noita valittavia turkulaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu