Yritän aina piristää vanhoja ihmisiä, jos näen.

aikojasitten

En ole kovin nuori enää itsekään 40v, mutta jos näkee vanhoja ihmisiä ulkoilemassa, niin kertomalla jotain juttuja elämästä, ja tuollaista.

Kerran jollain oli joku lonkka tai jalka kipeänä, kävelin hänen kanssaan sitten, kun yritti ennätyksiä että miten pitkälle jaksaa kävellä ja takaisin. Kävelin seurana kun oli aikaa siinä.

Sitten jo hetken päästä käveli jo kirjastoonkin ja näkyi jo pyöräilevänkin :)

4

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susmorsian ek.

      Niin kivasti muotoiltu aloitus on tämä, konstailematon ja vaatimatonkin, että piti ihan jottain vastata. Kiltti ihminen oot varmaan, auttelet toisia.
      Mutta jujuttiko sinuu, kun näit hänet peräti kohta pyörällä kurvailevan.

    • aikojasitten

      Ei siinä kummempaa, taisin olla limsaa juomassa penkillä kun tuli polkupyörällä ja morjesti tuo isäntä, jota tosiaan patistin, että... nyt vähän pidemmälle vielä kävellään, tulee uusi ennätys sitten kuntoutumisessa.

      Mutta niin minun mielestäni on mukavaa auttaa ihmisiä, jos pystyy.

    • Ihan mukavaa kun joskus saa jutella nuorisonkin kanssa --olin juuri jerrynkanssa ulkona ,Tavallisella reitillä joka kulkee rannassa . Ja näin viikonloppuisin ihmiset tykkää tulla sinne piknikille ja kun on kaunis ilma niinkun tänäänkin .
      Siinä uimarannalla oli lapsia uimassa ja meni järveen yksi nainenkin.
      Kolme nuortamiestä istuivat penkillä ja kaljatölkit oli kaikilla kädessä , yksi halus tulla Jerryä silitteleen .
      Ihme kun koira antoi hänen tulla lähelle . Mutta kyllä koira vaistoo jos ei ole mitään vaaraa ja siinä sitten vaihdettiin muutama sananenkin .
      Heti näki että he eivät olleet mitään pahantekiöitö . usein juuri viikonlopussa on roskiksia kaadettu ja se Paija - maijakin on joskus koitettu kaataa.

      • Pidän vanhoista kilteistä ja ystävällisistä ihmisistä. Ihnasta iästään huolimatta he eivät ole menettäneet otettaan wanhan ajan hienosta asennoitumisesta kanssaihmisiin, niinä hetkinä kun nämäkin ovat avoimia ja sosiaalisia.
        Olen oikeastaan kateellinen heille; ovat syntyneet aikana jolloin ihmisistä ei tarvinnut tulla koviksia ilmeettömine, tylyine kasvoineen. Toisaalta ehkä olosuhteetkin hyvälle elämälle ovat olleet armollisemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      228
      7620
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5070
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4792
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3448
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2015
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1900
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1829
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1687
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1619
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      149
      1376
    Aihe