apua kaivataan, ensikesän häihin liljoja

liljan kukka

Hei.
Olen menossa ensikesänä naimisiin 12.7 kainuun alueella ja kaipaisin apua,haluaisin juhlapöytiin leikkokukiksi vaaleanpunaisia /vaaleanpuna-valkoisia liljoja, onko ajatus täysin tuhoontuomittu,että ostaisin sipulit nyt ja istuttaisin maahan ja toivoisin että kukkisivat ensi kesänä heinäkuussa,niin että saan niistä sitten näyttävät leikkokukat maljakoihin,koska kukkakaupassa maksaa maltaita jos menee ostamaan asetelmat... kertokaahan mielipiteenne?? kiitos.

3

211

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupu ja käpy

      niitä on myytävänä keväisin kukkivina jotka voi istuttaa tai ottaa maljakkoon. Epäilisin että nyt istutetut ehtisivät ajoissa kukkia, ainakin kiirettä niillä pitää jos ehtii, ainahan voi sattua mitä vaan. Mieluummin ostaisin niitä valmiiksi kukkivia joita on saatavissa keväästä lähtien koko kesän ajan ja istuttelisin niitä, tulee kaksinkertainen hyöty... saat maljakkokukat sekä kukkapenkkiin istutetut jotka kukkii seuraavina vuosina.

      • liljan kukka

        täällä kun ei ole kunnon kukkakauppoja niin pitää keväällä katsastaaa oiskohan terrassa sellasia kukkivia,tarkoitatko astia taimia??


    • pupu ja käpy

      juuri astiataimia, niitä myydään kaikissa kaupoissa kukkivina, prismat,sittarit ja kaikki myy niitä... niissä on yleensä 4 tai 3 liljaa astiassaan ja maksavat n. 4e/astia, ainakin tänä vuonna. Saat runsaamman asetelman kun käytät muita kasveja mukana, vaikka ihan tavallisia jaloangervon lehtia, ovat tummia ja antavat hyvin täyttöä maljakoihin, oikeastaan mitä tahansa lehtiä voi käyttää täytteenä niin ei tarvi kukkia kovinkaan paljon yhteen vaasiin.... tai jos haluaa oikein näyttävää niin laittaa sen astia mihin ne liljat on istutettu johonkin tilavanpaan, kauniiseen astiaan sellaisenaan ja täyttää reunat joillakin oksilla mikä itseä miellyttää, kesäaikaan on kaikenlaisia mitä voi hyödyntää ja sinne sekaan voi tuikkia vaikka kieloja tai mita sattuu silloin olemaan. Se olisi edullisin vaihtoehto ja näyttävääkin tulisi ja jälkeenpäin sitten istuttaisit ne liljapotit pihalle häämuistoksi, olisi aina jokavuosi nautittavana, eikä mitään kuivattuja pölypesiä tarvisi säilytellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe