Täällä meuhkataan aika paljon raamatusta ja ajattelin selvittää että mikä kumma se raamattu oikein on? Olen aina kuvitellut että se on jonkillainen uskovaisten käsikirja jota jokainen sitten tulkitsee oman mielensä mukaan, ja useasti vielä omien etujensa mukaan.
Pari kuukautta asiaa vatkattuani sen tuhannesta lähteestä olen tajunnut että raamattu ei ole käsikirja tai mikään muukaan ohjekirja elämiseen. Siihen sen ovat vain omaa etuaan ajavat nostaneet. Raamattua käytetään vielä nykypäivänäkin vallan ja alistamisen välineenä.
Raamattu on vain aikansa ajan kuvaaja mihin sen aikaiset hyväosaiset valitsivat tekstit mitkä sopivat heidän etuihinsa. Tätä omien etujen ajamista jatkavat lukemattomat lahkot, järjestöt ja erillaiset uskonmiehet jotka haluavat massojen toimivan heidän valtansa alla. Raamattu on pohjimmiltaan vain tavallinen romaani tai kokoelma novelleja parin tuhannen vuoden takaa.
Pari kuukautta asiaa vatkattuani sen tuhannesta lähteestä olen tajunnut että raamattu ei ole käsikirja tai mikään muukaan ohjekirja elämiseen. Siihen sen ovat vain omaa etuaan ajavat nostaneet. Raamattua käytetään vielä nykypäivänäkin vallan ja alistamisen välineenä.
Raamattu on vain aikansa ajan kuvaaja mihin sen aikaiset hyväosaiset valitsivat tekstit mitkä sopivat heidän etuihinsa. Tätä omien etujen ajamista jatkavat lukemattomat lahkot, järjestöt ja erillaiset uskonmiehet jotka haluavat massojen toimivan heidän valtansa alla. Raamattu on pohjimmiltaan vain tavallinen romaani tai kokoelma novelleja parin tuhannen vuoden takaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Paljon fiksumpi kirja on Kalevala. Uskonnon sijaan pitäisi ottaa Kalevalan tutkimen ja esi-isiemme usko enemmän kouluissakin esille.
Mitä hyötyä on raamatusta, itämainen tuhannen ja yhden yön satukirja joka on aikoinaan väkisin miekan voimalla suomalaisillekkin tuputettu?
Mitä hyötyä on jostain Ukon palvonnasta tai 1800-luvulla koostetun kansanrunokirjan tutkiskelusta? Muuta kuin että se olisi jotenkin "kansallista"?
onhan se oma kansalliseepoksemme, raamatussa joka on tuontitavaraa lähi-idästä, ei ole mitään meidän omaa.
No mitä hyötyä on raamatun jumalan palvonnasta kirkosssa?
Esi-isemme uskossa oli muutakin kuin Ukon palvelemista.
Jumala ei ole ihminen vaan Jumala, kaikki ukot ja akat ovat Hänen luomistyötään.
Saimme ehkä liikaa viisautta vajavaisiin aivoihimme kun Aadam ja Eeva söivät siitä kielletystä puusta ja sen takia olemme tällaisessa kylmässä maapallossa ja joudumme pukemaan paljon vaatteita ettei tule kylmä.
Raamattu paljastaa meille järisyttävän totuuden ihmisluonnosta – Meissä elää sama kapinahenki, jonka tähden vedenpaisumus lähetettiin. Siihen aikaan ihmisen ajatukset ja pyrkimykset olivat kauttaaltaan pahat [1 Moos 6:5], väkivalta täytti maan [1 Moos 6:11], turmelus vallitsi kaikkialla ja ihmiset kuluttivat elämänsä pahuudessa [1 Moos 6:12]. Kuitenkaan turmeltuneisuus ei jäänyt vedenpaisumusta edeltäneeseen maailmaan. Uskonsankaritkin (kuten Abraham ja David) olivat kaikista ansioistaan huolimatta epätäydellisiä, epäonnistuivat monta kertaa ja lankesivat jopa karkeisiin synteihin. He kuitenkin tunnustivat pahat tekonsa Jumalalle syntinä. Näin he saivat nousta yhä uudelleen anteeksianton turvaten. Jumalaton sen sijaan puolustelee tekojaan, kiistää tehneensä juurikaan mitään pahaa ja ihmettelee mahdollisen rangaistuksen kovuutta.
Testaappa täytätkö itse edes osan hyvän ihmisen kriteereistä? Oletko koskaan käyttänyt Jumalan nimeä kirosanana? Oletko koskaan valehdellut? Oletko koskaan himoinnut tai anastanut toiselle kuuluvaa? Oletko koskaan juonut itseäsi humalluksiin? Jeesus jopa rinnasti pelkän himoiten katsomisen haureuteen [Matt. 5:28] ja pelkän vihan murhaan [1. Joh. 3:15]. Jumala tietää tekomme. Hän tutkii mielet ja sydämet, minkään jäämättä salaisuudeksi. Oletko tuomion päivänä syyllinen? Näkeekö Jumala sinut pilkkaajana, valehtelijana, varkaana, juomarina, sydämeltään huorintekijänä ja murhaajana? Huolestuttaako se sinua?
Poikaan Vapahtajaan Jeesukseen Kristukseen on kätkettynä pelastuksen mahdollisuus. Raamattu on Testamentti, jossa tarjotaan adoptiolapsen asemaa perintöosineen taivasten valtakunnasta. Jos näet pahuutesi ja häpeät tekojasi käänny jo tänään Hänen puoleensa. Tutki myös Raamatusta mikä on Jumalalle mieleistä ja pyri toteuttamaan Hänen tahtonsa. Älä mukaudu tämän maailmanajan menoon vaan nöyrry Jumalan edessä ja muutu itse.
Pelastus tulee vain väärentämättömän evankeliumin kautta. Perillisillä ei ole valtaa kajota testamentin ehtoihin. Kirjoituksissa on toki yhtä ja toista vaikeatajuistakin, mitä tietämättömät ja epävakaat vääristelevät – Joskin omaksi kadotuksekseen.
Mistä meidän tulee pelastua?
-Tulisesta järvestä....................................... ilm.20:15
-Syvyydestä................................................. ilm.20:3
-Tulesta ja tulikivestä................................... ps.11:6
-Kuluttavasta tulesta.................................... jes.33:14
-Kuoleman pauloista.................................... ps.18:5
-Itkun paikasta.............................................. matt.8:12
-Hammasten kiristyksestä............................ matt.13:41-42
-Vaivan paikasta........................................... luuk.16:23
-Tulisesta pätsistä........................................ matt.13:42
-Kirouksen paikasta...................................... ilm.16:11
-Paikasta ilman lepoa................................... ilm.14:11
-Pimeyden paikasta...................................... matt.25:30
-Siellä huudetaan apua................................. luuk.16:24
-Ei mahdollisuutta parannukseen.................. matt.12:32
-Iankaikkinen rangaistus................................ matt.25:46
-Pureskelevat kieltään................................... ilm.16:10
-Jumalan vihan paikka ...................................ilm.14:10
-Paholaisen ja enkeleidensä paikka............... matt. 25:41
-Sammumaton tuli.......................................... mark.9:48
-Iankaikkinen hehku........................................ jes.33:14
-Siellä olevat eivät haluaisi rakkaitaan sinne.. luuk.16:28
Helvetillä pelottelijat pitäisi valella tervalla ja kierittää höyhenissä. Sitten torille tai ostarin parkkipaikalle näytille.
Ei kukaan pelottele,mutta sekin pitää jokaisen tajuta ja tietää ,minkä Jumala on säätänyt,ei Uskovaiset pelottele vaan kertoo jos ei Jesusta ota elämään on Tuomittu Kadotukseen,se on myöhästä joka lähtee täältä ajasta tuonpuoleiseen ilman Jeesusta ,mihin joutuu,se päätös pitää täällä tehdä eläessään,eikä Kadotus alunperin ollutkaan ihmisille tarkotettu,vaan Lusiferille ja sen joukoille,mutta jos seuraa Lusiferin porukkaa niin sinne menee ihminenkin.
Ei kukaan ole niin hyvä ja synnitön,että kelpaa omin hyvyyksin taivaaseen tai kuuluu Kristittyyn Seurakuntaan ja on Lapsena Kastettu,ne ei pelasta ei kukaan mene Taivaaseen vaan jää odottaan tuonelaan tuomiotaan,tai suoraan kadotukseen,en tiiedä sitä missä uskomaton on kuoleman jälkeen nyt,mutta kadotus on kohtalo ja tuomio kuitenkin,mihin sinä menet? Ari
Jumalaa ei ole olemassa. Tai siis onhan se mielikuvituksessa monellakin. Jeesus on hyvinkin voinut olla olemassa, mutta oli samallainen paskasäkki kuin muutkin ihmiset siihen aikaan. Vähä sammallainen kuin persujen päällikkö, sekopää saarnaaja. Raamattu on kirja jostakin kaukaisuudesta jolla ei ole todellisuuspohjaa eikä mitään tekemistä nyky-yhteiskunnan kanssa. Pahimmat syntisäkit vain vuoraavat sillä tekemisensä...
Ja koska jumala ei ole olemassa niin ei se mitään ole voinut säätää...
Katsokaa vaan ettette pilkkaa elävää Jumalaa, sillä Jumala ON ja Jeesus kuoli ristillä kaikkien syntisten puolesta ja vei syntimme ristille ettei meidän tarvitsisi enää kuolla vaan voisimme periä iankaikkisen valtakunnan Jumalan omina lapsina. Täällä ollaan vain käymässä ja jokainen pitäköön huolen siitä, miten elämänsä elää ja miten valitsee iankaikkisuuden ilossa vai pelossa ja loputtomassa kärsimyksessä. Näin se menee eikä sitä kukaan voi vesittää sanoisi sitten mitä tahansa. Raamattu on elävän Jumalan muuttumaton Sana ja mikäpä kirja olisi pysynyt yhtä suosittuna jo yli 2000 vuotta kuin tämä kallisarvoinen teos, joka on aina ajan tasalla elettiinpä mitä aikaa tahansa. Se avautuu vain Jumalan Pyhän Hengen vaikuttamana sille, joka sitä aidosta sydämestään haluaa tutkia.
Ihan höpö juttuja tulee huru ukolta. Jumala on mielikuvitus olento, ihan niikuin ihmissudet ja muut kökkömönkiäiset. Osa ihmisistä vain perustelevat tekonsa jumalan nimissä ja jonkin umpipaskan historiikin varjolla.
Jotenkin olisi ensin viisasta miettiä että mikä on ihmisen ja luoja Jumalan välinen ero tai muutamia niistä koska Jumala ei ole ihminen, mutta loi ihmiset.
Minä ihmettelen tuota ukkeli juttua, onko kirjottaja itse sellainen ukkeli? Jumala ei ole ihminen vaan Jumala, henki, joka loi ihmisen.
Tulee olemaan tällaistakin vielä:
Sillä ne ovat riivaajain henkiä, jotka tekevät ihmeitä; ne lähtevät koko maanpiirin kuningasten luo kokoamaan heidät sotaan Jumalan, Kaikkivaltiaan, suurena päivänä.
- Katso, minä tulen niinkuin varas; autuas se, joka valvoo ja pitää vaatteistansa vaarin, ettei hän kulkisi alastomana eikä hänen häpeätänsä nähtäisi! -
Ja ne kokosivat heidät siihen paikkaan, jonka nimi hebreaksi on Harmagedon.
Ja seitsemäs enkeli vuodatti maljansa ilmaan, ja temppelistä, valtaistuimelta, lähti suuri ääni, joka sanoi: "Se on tapahtunut".
Ja tuli salamoita ja ääniä ja ukkosenjylinää; ja tuli suuri maanjäristys, niin ankara ja suuri maanjäristys, ettei sen vertaista ole ollut siitä asti, kuin ihmisiä on ollut maan päällä.
Ja se suuri kaupunki meni kolmeen osaan, ja kansojen kaupungit kukistuivat. Ja se suuri Babylon tuli muistetuksi Jumalan edessä, niin että hän antoi sille vihansa kiivauden viinimaljan.
Ja kaikki saaret pakenivat, eikä vuoria enää ollut.
Ja suuria rakeita, leiviskän painoisia, satoi taivaasta ihmisten päälle; ja ihmiset pilkkasivat Jumalaa raesateen vitsauksen tähden, sillä se vitsaus oli ylen suuri.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ilm.16.html
Ja siellä oli mies, joka oli sairastanut kolmekymmentä kahdeksan vuotta.
Kun Jeesus näki hänen siinä makaavan ja tiesi hänen jo kauan aikaa sairastaneen, sanoi hän hänelle: "Tahdotko tulla terveeksi?"
Sairas vastasi hänelle: "Herra, minulla ei ole ketään, joka veisi minut lammikkoon, kun vesi on kuohutettu; ja kun minä olen menemässä, astuu toinen sinne ennen minua".
Jeesus sanoi hänelle: "Nouse, ota vuoteesi ja käy".
Ja mies tuli kohta terveeksi ja otti vuoteensa ja kävi. Mutta se päivä oli sapatti.
Sentähden juutalaiset sanoivat parannetulle: "Nyt on sapatti, eikä sinun ole lupa kantaa vuodetta".
Hän vastasi heille: "Se, joka teki minut terveeksi, sanoi minulle: 'Ota vuoteesi ja käy'."
He kysyivät häneltä: "Kuka on se mies, joka sanoi sinulle: 'Ota vuoteesi ja käy'?"
Mutta parannettu ei tiennyt, kuka se oli; sillä Jeesus oli poistunut, kun siinä paikassa oli paljon kansaa.
Sen jälkeen Jeesus tapasi hänet pyhäkössä ja sanoi hänelle: "Katso, sinä olet tullut terveeksi; älä enää syntiä tee, ettei sinulle jotakin pahempaa tapahtuisi".
Niin mies meni ja ilmoitti juutalaisille, että Jeesus oli hänet terveeksi tehnyt.
Ja sentähden juutalaiset vainosivat Jeesusta, koska hän semmoista teki sapattina.
Mutta Jeesus vastasi heille: "Minun Isäni tekee yhäti työtä, ja minä myös teen työtä".
Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi.
Niin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: Poika ei voi itsestänsä mitään tehdä, vaan ainoastaan sen, minkä hän näkee Isän tekevän; sillä mitä Isä tekee, sitä myös Poika samoin tekee.
Sillä Isä rakastaa Poikaa ja näyttää hänelle kaikki, mitä hän itse tekee; ja hän on näyttävä hänelle suurempia tekoja kuin nämä, niin että te ihmettelette.
Sillä niinkuin Isä herättää kuolleita ja tekee eläviksi, niin myös Poika tekee eläviksi, ketkä hän tahtoo. Sillä Isä ei myöskään tuomitse ketään, vaan hän on antanut kaiken tuomion Pojalle, että kaikki kunnioittaisivat Poikaa, niinkuin he kunnioittavat Isää. Joka ei kunnioita Poikaa, se ei kunnioita Isää, joka on hänet lähettänyt.
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Joh.5.html
Joku jumalaton pilkkasi uskonilmalla Jumalaa ja salama löi uhmaajaan. siihen loppui pilkkaamiset, ja palasi kirkkotielle jälleen!