GM-maissi tappaa koerotat

Eilen tuli TV:stä dokumentti kultaisesta riisistä, jossa geenimanipuloitu keltainen riisi sisältää karotenoideja. Näillä estetään A-vitamiinipuutosta ja esim. sen puutteesta johtuvia silmäsairauksia. Kumma kyllä dokkarin tekijät eivät Filippiineiltä juurikaan löytäneet A-vitamiinipuutteen aiheuttamia silmäsairauksia, joiden takia tätä GM-riisiä koitetaan saada markkinoille, ja ilman eläinkokeita.

Dokkarissa kerrottiin myös ranskalaisten tutkimasta GM-soijasta, joka aiheutti kasvaimia ja muita sairauksia muutamissa viikoissa koerotille. Rottien elinaika putosi myös puoleen.

Ja nyt osa suomenkin ruokatehtaista ei halua kertoa onko heidän kanansa ym. tuotantoeläimet kasvatettu geenimuunnellulla rehulla. Muuntogeenien käyttö kasvatuksessa halutaan kieltää.

Olemmeko pian kaikki täynnä syöpäkasvaimia ja sairauksia kuolemme puolet nuorempina kuin edelliset sukupolvet?
691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuluttaja ei tiedä, onko kotimainen liha ruokittu gm-rehulla
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/09/12/kuluttaja-ei-tieda-onko-kotimainen-liha-ruokittu-gm-rehulla

"Me kaikki jo syömme geenimanipuloidulla rehulla ruokittujen eläinten lihaa esimerkiksi ulkomaista lihaa sisältävissä valmisruuissa. Myös kotimaassa kasvatettu liha voi olla syönyt gm-rehua, kun suuret rehutalot ovat alkaneet tuoda geenimanipuloitua soijarehua Suomeen. Kuningaskuluttaja selvitti, mitkä lihatalot myyvät gm-rehulla ruokittua tuorelihaa. Vain luomulihan ostaja voi olla varma, ettei eläinten ruokinnassa ole käytetty geenimuunneltua rehua".


Snellman: Gm-rehun käyttö kielletty

"Kolmesta Suomen suurimmasta lihatalosta Snellman kertoo, ettei käytä lainkaan gm-rehua sianlihan tuotannossa. Gm-rehun käyttökiellosta on tuottajien kanssa erikseen sovittu. Kotimaista broileria Snellman ei tuota.

Miksi Snellmanilla ei käytetä gm-rehua?

- Ensimmäinen syy on varmaan se, että me pyrimme tekemään niin luonnollisia tuotteita kuin mahdollista. Ja sitten toinen syy on se, että tästä koko asiasta tiedetään meidän mielestämme vielä liian vähän, toteaa myynti- ja markkinointijohtaja Peter Fagerholm".

Muut valmistajat eivät olleet enää niin varmoja.

Itse ostan tästä lähtien vain Snellmanin lihaa!

Äänestä

Mikä GMO?

GMO tarkoittaa geenimuunneltua organismia. Geenimuuntelu ei ole perinteistä jalostusta. Se on kokeellinen tekniikka, jossa ihminen rakentaa keinotekoisen siirtogeenin. Siirtogeeniin laitetaan pätkä bakteerin DNA:ta, viruksen DNA:ta ja kasvin DNA:ta. Näin tiivistä, uuteen genomiin liittymiskykyiseksi muokattua "virusmaista" rakennetta ei ole evoluutiossa ikinä ennen ollut, joten sen vaikutuksia ekosysteemiin on vaikea ennustaa.

Gm-kasveilla on tehty vähän pitkäaikaisia ravinnon turvallisuustutkimuksia. Uusilta kemikaaleilta vaaditaan nykyisin kaksivuotinen ruokintakoe, mutta siirtogeenisistä lajikkeista tällaisia on tehty vasta muutama. Näiden kokeiden tulokset viittaavat siihen, että gm-kasveista saattaa koitua terveydellisiä haittoja.

Puheissa vertaillaan usein kemikaalien ja gm-organismien riskejä. Muuntogeenien riskit ovat kuitenkin vieläkin merkittävämpiä, koska geenit pystyvät lisääntymään luonnossa eikä niitä voi koskaan sieltä poistaa.

Muuntogeenit eivät tutkimusten mukaan kokonaan pilkkoudu ruoansulatuksessa, vaan niistä on löydetty pätkiä gm-rehua syöneiden eläinten elimistöstä. Siirtogeenin pätkiä on havaittu esimerkiksi kirjolohesta ja sian maksasta sekä munuaisista. Maidosta havaitaan, jos lehmä on syönyt gm-soijaa tai -maissia. Pätkiä siirtogeenistä on löydetty myös kilistä, jota on ruokittu gm-rehua syöneen emon maidolla.
Lähde: http://www.gmovapaa.fi/GMO-tietoa

Äänestä
  • Eivät syödys muuntogeenit siirry hyvänen aika.
    Onko vanha geenien muokkaustapa parempi, jossa esimerkiksi viljakasveja säteilytettiin, jotta saatiin geenimutaatioita. Sitten niistä valittiin jalostuksella parhaat kannat. Sen nämä GM-pelkoiset kuitenkin hyväksyvät. Eikö se ole vähän ristiriitaista?

    Itse kyllä uskaltaisin syödä geenimanipuloituja elintarvikkeita. Luonnossa geenien muuntelua tapahtuu koko ajan valtavat määrät ja on aina tapahtunut.

    Äänestä

  • Tarjotkaa äkkiä noita Käteiselle ja Urpilaiselle. Mitä nopeammin, sen parempi.

    Äänestä

>>GM-maissi tappaa koerotat>Dokkarissa kerrottiin myös ranskalaisten tutkimasta GM-soijasta, joka aiheutti kasvaimia ja muita sairauksia muutamissa viikoissa koerotille. Rottien elinaika putosi myös puoleen.

Äänestä

kekeekekekeekekeekekeekekeekekeekekeekekeekekekeekekeekekeekekekeekekekeekekeekekekeekekekeekeekekekeekekeekekekeekekekeekekeekeekekekeekekeekekeekekeekekekeekekeekeekekeekekeekekeekeeekeekekekeekeekekeeekekeekeekekeekekeekeekeeeekekeekeekeekekekeekeekeekekeekeekeekeekeekeekekeekeekekekeekeekekeekeekekeekeekekeekeer

Äänestä

Kommentoi aloitusta


GM-poison kirjoitti:

Eilen tuli TV:stä dokumentti kultaisesta riisistä, jossa geenimanipuloitu keltainen riisi sisältää karotenoideja. Näillä estetään A-vitamiinipuutosta ja esim. sen puutteesta johtuvia silmäsairauksia. Kumma kyllä dokkarin tekijät eivät Filippiineiltä juurikaan löytäneet A-vitamiinipuutteen aiheuttamia silmäsairauksia, joiden takia tätä GM-riisiä koitetaan saada markkinoille, ja ilman eläinkokeita.

Dokkarissa kerrottiin myös ranskalaisten tutkimasta GM-soijasta, joka aiheutti kasvaimia ja muita sairauksia muutamissa viikoissa koerotille. Rottien elinaika putosi myös puoleen.

Ja nyt osa suomenkin ruokatehtaista ei halua kertoa onko heidän kanansa ym. tuotantoeläimet kasvatettu geenimuunnellulla rehulla. Muuntogeenien käyttö kasvatuksessa halutaan kieltää.

Olemmeko pian kaikki täynnä syöpäkasvaimia ja sairauksia kuolemme puolet nuorempina kuin edelliset sukupolvet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu