Azutza kadulla alkanut Pyhän Hengen toiminta

levisi

Hellutailiikkeen alussa tuli Profetia jossa sanottiin; ”tämän liikkeen lopulla tapahtuu kolme asiaa: Ihmiset ylistävät Jumalaa, jota he eivät rukoile. Liikkeen johtajat, seurakuntalaiset ja papit korostavat voimaa, eikä pyhitys elämää. Ihmiset korottavat Hengen lahjoja, eivätkä Jeesus Messiaan Herrautta.” Seurakunta tarvitsee ylistystä ja Hengen voimaa. Mutta, meidän tulee ennen kaikkea, elää pyhitys elämää. Tarvitsemme Hengen lahjoja ja Jumalan kirkkauden ilmestymistä, mutta ennen kaikea kuuliaisuutta Messiaan tahdolle. ”Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja. Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi kuulla tervettä oppia, vaan haalivat omien himojensa mukaisia opettajia.”

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mazdels (ei kirj.)

      Helluntailais-karismaattisuudessa on nykyään juuri tuota outoa toimintaa, joka on tuotu amerikasta. Seurakuntiin houkutellaan väkea lupaamalla ihmeparannuksia. Ylistys on nykyään savukoneita, värivaloja, lipputanssiaisia ja rockbändejä.

      Kaatumisia, konttaamista, eläinääniä ym mielipuolisuutta esiintyy. Pienet helluntailais-karismaattiset seurakunnat sekä Suomen Helluntaikirkkoseurakunnat ovat tässä kaikessa menossa mukana ja sinne näyttävät olevan muutkin vapaat suunnat menossa. Vapaakirkkohan haki nauruherättäjät aikanaan.

      Seurakunnista ei näytä löytyvän puhujia puhumaan raamatusta, vaan tänne täytyy tuoda koko ajan kaiken maailman harhaopettajia, jotka hämmentävät seurakunnat vielä enemmän sekaisin. Suomalaiset helluntailais-karismaattiset pastorit käyvät vähän väliä hakemassa voitelun amerikan tai afrikan huijarisaarnaajilta.

      Voihan helluntai...

    • Helluntai tuliko?

      Kristus oli ristillä eikä helluntailaisuus.

      Bartlemanin kirja on täynnä todella sekavaa ja sielullista toimintaa ja jos Azusa kadun helluntailaisuus oli sellaista niin haluan pysyä siitä kaukana.

      Se helluntailaisuus johon sain tutustua 80-90 luvulla Järvenpäässä Erkki Laineen aikana oli tervettä toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      195
      14027
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4878
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4465
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      224
      3750
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      106
      3542
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      113
      3450
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      75
      2044
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1395
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1119
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      289
      1078
    Aihe