Azutza kadulla alkanut Pyhän Hengen toiminta

levisi

Hellutailiikkeen alussa tuli Profetia jossa sanottiin; ”tämän liikkeen lopulla tapahtuu kolme asiaa: Ihmiset ylistävät Jumalaa, jota he eivät rukoile. Liikkeen johtajat, seurakuntalaiset ja papit korostavat voimaa, eikä pyhitys elämää. Ihmiset korottavat Hengen lahjoja, eivätkä Jeesus Messiaan Herrautta.” Seurakunta tarvitsee ylistystä ja Hengen voimaa. Mutta, meidän tulee ennen kaikkea, elää pyhitys elämää. Tarvitsemme Hengen lahjoja ja Jumalan kirkkauden ilmestymistä, mutta ennen kaikea kuuliaisuutta Messiaan tahdolle. ”Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja. Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi kuulla tervettä oppia, vaan haalivat omien himojensa mukaisia opettajia.”

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mazdels (ei kirj.)

      Helluntailais-karismaattisuudessa on nykyään juuri tuota outoa toimintaa, joka on tuotu amerikasta. Seurakuntiin houkutellaan väkea lupaamalla ihmeparannuksia. Ylistys on nykyään savukoneita, värivaloja, lipputanssiaisia ja rockbändejä.

      Kaatumisia, konttaamista, eläinääniä ym mielipuolisuutta esiintyy. Pienet helluntailais-karismaattiset seurakunnat sekä Suomen Helluntaikirkkoseurakunnat ovat tässä kaikessa menossa mukana ja sinne näyttävät olevan muutkin vapaat suunnat menossa. Vapaakirkkohan haki nauruherättäjät aikanaan.

      Seurakunnista ei näytä löytyvän puhujia puhumaan raamatusta, vaan tänne täytyy tuoda koko ajan kaiken maailman harhaopettajia, jotka hämmentävät seurakunnat vielä enemmän sekaisin. Suomalaiset helluntailais-karismaattiset pastorit käyvät vähän väliä hakemassa voitelun amerikan tai afrikan huijarisaarnaajilta.

      Voihan helluntai...

    • Helluntai tuliko?

      Kristus oli ristillä eikä helluntailaisuus.

      Bartlemanin kirja on täynnä todella sekavaa ja sielullista toimintaa ja jos Azusa kadun helluntailaisuus oli sellaista niin haluan pysyä siitä kaukana.

      Se helluntailaisuus johon sain tutustua 80-90 luvulla Järvenpäässä Erkki Laineen aikana oli tervettä toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      511
      3509
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      169
      2474
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      149
      2391
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1808
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      1780
    6. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      14
      1515
    7. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1496
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1494
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      28
      1380
    10. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      10
      1323
    Aihe