Palstan tarkoitus?

Moverin mukaan rasismi on rikos ja rasistit rikollisia. Hyväksyttäviä tai edes ymmärrettäviä syitä rasismille ei voi olla.

Näinpä palstalla ei voi laillisesti kertoa olevansa rasisti, eikä ymmärtävänsä rasismia. Ei voi tietenkään myöskään puhua rasistisia.

Mitä siis jää jäljelle? Sen toteaminen vuoronperään, että rasismi on hyihyi? Ja ylipappi Mover hokee hallelujaa päälle?
Vai pitääkö etsiä uutisista erilaisia rasistisia tapauksia ja paheksua niitä täällä?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

rasismi on isäinmaansa sekä äidinkielensä puolustamista muuta maailmaa vastaan ei sen kummempaa

Äänestä

ja miks meistä basisteista aina kerrotaan rasistisia vitsejä?Kysyn vaan? Me ollaan ihmisiä siinä missä kaikki muutkin ja silti meitä pidetään jotenkin hitaampi älysempinä kuin esim. rumpalit tai kitaristit, Alan olla kaulaani myöten täynnä näitä basisti vitsejä! Haluaisin siis nyt herättää keskustelua siitä miten paljon me basistit joudumme sietämään rasismia teidän muiden taholta. Me olemme pian sukupuuton partaalla ja kukas sitten soittaa bassoa teidän lempiorkesterissa??? Sittenpähän itkette kun huomaatte miten tärkeä ja korvaamaton osa musiikkia basso oikeasti on!

Senkin sikarasistit ja varsinkin te kitaristit haistakaa iso kakku! Minkä minä sille voin että en koskaan oppinut soittamaan skebaa! Ette edes osaa kuvitella miten kovaa basistin elämä oikeesti on kun tätä basisteihin kohdistuvaa rasismia on kaikkialla! Jopa musaliikkeessä mulle aina naureskellaan rasistisesti kun käyn ostamassa uutta bassoa.

Äänestä
  • luulisi basistinkin tajuavan, että vitsit eivät ole mitään rasismia, mutta ei vaan näy riittävän järki.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Minä olen rasisti kirjoitti:

Moverin mukaan rasismi on rikos ja rasistit rikollisia. Hyväksyttäviä tai edes ymmärrettäviä syitä rasismille ei voi olla.

Näinpä palstalla ei voi laillisesti kertoa olevansa rasisti, eikä ymmärtävänsä rasismia. Ei voi tietenkään myöskään puhua rasistisia.

Mitä siis jää jäljelle? Sen toteaminen vuoronperään, että rasismi on hyihyi? Ja ylipappi Mover hokee hallelujaa päälle?
Vai pitääkö etsiä uutisista erilaisia rasistisia tapauksia ja paheksua niitä täällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu