Perussuomalaiset on Suomensuurin...

EU kriittinenpuolue, siksipä me pyydämmekin suomenkansalta kaksivaiheista valtakirjaa lopettaa Suomen harrastama hullu EU vakuuspolitiikka.

toinenvaihehan pitääsisällään seuraavat eduskuntavaalit, jolloin piikki menee lopullisesti kiinni..!

Menon on muututtava ja se muuttuu...

ME EMME AJELE KAKSILLAKÄRRYILLÄ..!!!!!!!
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Perussuomalaiset kannattaa EU-jäsenyyttä ja euroa, mutta onko se uutinen?

Perussuomalaisten tärkein tavoite on päästä seuraavaan hallitukseen. Ja sinne se on kelvollinen, kun puolue hyväksyy nykyisen politiikan peruslinjan. Se merkitsee euro- ja EU-jäsenyyttä. Ja myös EU:n johtamaa talouspolitiikkaa sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.

Nyt juuri ennen Perussuomalaisten puoluekokousta on uutisoitu, että puoluekokous ei saa ottaa kantaa eurojäsenyyteen. Ps:n puoluehallitus on torjunut aloitteen, jonka mukaan puoluekokouksen pitäisi ottaa selvä kanta euroon. Kyse ei siis ole edes EU-jäsenyydestä vaan eurosta. Ja siihenkään ei tule selvää kantaa.

Perussuomalaiset ei vaadi Suomen eroa eurosta eikä EU:sta. Näin puolue kannattaa Suomen EU-jäsenyyttä ja euroa. Onko tämä sitten uutinen? Monelle se voi olla. Mutta kuten Mark Twain kirjoitti, ihmisiä on helpompi huijata, kuin saada heidät uskomaan, että heitä on huijattu.

Suomen kuvalehden Heikki Ventoa lainaten: EU-jäsenyyden vastustajille tiedoksi. Teillä ei ole omaa eduskuntapuoluetta.
___________________________________________

Lähde; US/ A,Pesonen, tuo linkki ei ehkä toimi, mutta löytyy näinkin,
IPU on ainoa puolue joka vaatii eroa EU;sta ja eurosta.

Äänestä

keskustapuoluehan on lähtenytkin EU politiikassaan kokoomuksen kelkkaan, kumpikin harrastaa ns kaksienkärryjenpolitiikkaa ja kuvittelevat, että Suomenkansa on niin tyhmää, että äänestävät kummankinlaisia ehdokkaita. Todellakin äänestäjien halveksuntaa osoittaa moinen käytös, Suomenkansa tuskin haluaa liittovaltioon.

ja mitä ipu:n tulee, joopa joo....

Äänestä

http://ollipusa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/117979-evan-raportti-kataisen-hallitus-vienyt-suomen-katastrofiin
2. Euron kaatuminen maksaa 89 miljardia?

Olettakaamme siis, että euron kaatumisesta aiheutuisi Suomelle EVA:n raportin väittämät 89 miljardien euron tappiot. Arvioiden paikkansapitävyyden arviointi jää toiseen kertaan. Ne tulisivat lainoista ja euron vakaushimmeleille annetuista takauksista sekä Suomen Pankista. Miten Suomi siis on ajautunut tilanteeseen, jossa sille tulisi tuollaiset tappiot? Ne ovat seurausta siitä, että Suomessa on aluksi Vanhasen ja Kiviniemen hallitusten (ja niiden valtiovarainministeri Kataisen) sekä sittemmin Kataisen sixpack hallitusten toimesta otettu suomalaisten veronmaksajien niskaan tuollaiset riskit.

Onko tämä tehty tieten ja suomalaisille veronmaksajille asiasta rehellisesti kertoen? Vastaus on kiistatta ei. Tämä riskinotto on tehty veronmaksajilta salaa ja asioiden oikeaa laitaa peitellen ja valehdellen. Vanhanen ja Katainen selittivät Kreikan ensimmäistä lainaa annettaessa, että Suomi suorastaan tienaa kun vähän avittaa kaveria. Nyt noita lainoja arvioidaan mediassa ensimmäisiksi velkasaneerattaviksi.

Vanhasen ja Kataisen puheet olivat puhdasta puppua. On seurausten kannalta oikeastaan yhdentekevää, perustuivatko puheet tahalliseen valehtelemiseen vai hölmöyteen ja asian ymmärtämättömyyteen. Asiaan liittyvät riskit täytyi heillä kyllä olla tiedossa, koska niistä keskusteltiin julkisuudessakin
_______________

Kansalaisten kannattaisi nyt ottaa selvää asioista, tietoa on kyllä vaikea
saada muualta kuin nettilehdistä.
Miten meidän mediat aikoo selittää kansalle kaikki valheet ja vaikenimisen
kun totuus paljastuu.

Äänestä
  • Liikasen mukaan Suomen Pankki teki (Vanhasen) Kreikkaöainojen ansiosta kaikkien aikojen tuottoennätyksen. Tilitti valtiolle 240 miljoonaa euroa korkotuottoja.

    On ihan eri lukuja kuin Urpilasen "takuudet" jotka tuottavat takuurahaa alle 100 000 euroa vuodessa.

    Äänestä

ensinnäkin kreikkavakuuksientili on hallituksen velkarahallaperustama, eli paljonmainostetut lähesmiljardi on meidän omaa velkaa ja mitä tuottoon tulee niin kaavailtu 3% korko olikin 0,3% .

kaiken tämän lisäksi kun kepu asettaa suomensyöjä rehnin EU ehdokkaaksi niin kokoomushan se kepu onkin...

Äänestä
  • aivan liian useasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PerusVeli-Ville kirjoitti:

EU kriittinenpuolue, siksipä me pyydämmekin suomenkansalta kaksivaiheista valtakirjaa lopettaa Suomen harrastama hullu EU vakuuspolitiikka.

toinenvaihehan pitääsisällään seuraavat eduskuntavaalit, jolloin piikki menee lopullisesti kiinni..!

Menon on muututtava ja se muuttuu...

ME EMME AJELE KAKSILLAKÄRRYILLÄ..!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu