Siinäpä se :)
Oletko Skey:n jäsen?
7
159
Vastaukset
En oo. Olin joskus, mut en kokenut hyödylliseksi, kun en sillai käy näyttelyissä, Rattus on aika tylsä lehti, eikä se ees tainu tippuu postiluukusta joka kerta kun piti -okei, ite ois pitäny huudella perään mut :D Ehkä joskus taas!
- geh
Miksi se oli tylsä? Liikaa näyttelytuloksia, liian vähän juttuja, jotain muuta? Tunnen Rattuksen tekijän, ja olisihan se ihan hyödyllistä tietää miksi lehti ei ole kiinnostava "normaalille" (eli ei yhdistys- tai näyttelyaktiivi) rottaihmiselle. Jos sitä vaikka voisi parantaa jotenkin. :)
- Ei standardia
geh kirjoitti:
Miksi se oli tylsä? Liikaa näyttelytuloksia, liian vähän juttuja, jotain muuta? Tunnen Rattuksen tekijän, ja olisihan se ihan hyödyllistä tietää miksi lehti ei ole kiinnostava "normaalille" (eli ei yhdistys- tai näyttelyaktiivi) rottaihmiselle. Jos sitä vaikka voisi parantaa jotenkin. :)
Rattusta muutaman kerran selanneena, näin maallikkona kaipaisin enemmän käytännön tarinoita tms. Ehkä kysymyspalsta? Nyt lehti näyttäs olevan suunnattu "kaikkihan me jo tiedämme kaiken, tässä näitä tuloksia"- lehdeltä. Ja tämä siis positiivisella mielellä kirjoitettuna :)
Lähinnä just puol lehtee näyttelytuloksia. Mut eipä se siitä muutu, ellei vaikka ite ota kynää käteen ja kirjoita jännempää juttua, ei ne pari aktiiviakaan aina jaksa. LIsäksi nykyään löytyy niin paljon rottajuttua netistäkin. Ja kaverinkin luona pääsee vielä selailemaan jos tarttee, se myöskin kirjoittelee sinne juttuja, että riittäisi luettavaa.
- Myyrämäärä
Olen jäsen - ja myös toivoakseni Rattuksen 2014 toimituksessa (ja tämän vuoden seuraavassa numerossa).
Rattus ON tylsä lehti, koska se on täpötäynnä näyttelytuloksia. Siellä on pari palstaa, mutta ainakin välillä palstat ovat menneet sellaisiksi, että kirjoittaja kirjoittaa siitä, että mitä tähän kirjoittaisi. Ja mitä sanottavaa agilytypalstallekaan enää olisi? Kaikki on varmasti sanottu Rattuksesta, eivätkä alusta asti lehteä tilanneet tahdo uusintoja. Ja käytännön ohjeet jokainen löytää netistä.
Rattus olisi hyvä lehti, jos palstat poistettaisiin kokonaan, mutta toimitukseen yritettäisiin silti saada vähintään yhtä monta henkilöä, jotka kirjoittaisivat vähintään yhtä monta juttua joka lehteen - mutta aihe olisi vapaa. Silloin voisi kirjoittaa mistä vain: pikku tutkimus, yksittäinen tapahtuma, oman rotan ensisynnytys... ... ...
Jäsenten tulisi myös aktivoitua eikä vikistä. :) Minä, joka en ole tähän asti ollut toimituksessa, lähetin seuraavaan lehteen kaksi juttua. Koska vain liiton jäsenet (jotka muutenkin lehden ilmestyttyä tietävät, kuka olen) pääsevät juttuihini käsiksi, voin hieman kertoa asiasta ja paljastaa sillä tavoin hitusen henkilöllisyyttäni puolivahingossa:
Toinen on hahhahhaa-huumoripläjäys siitä, kuinka rotta sopii myös opiskelijalle. Jutun taustalla ei ole oikeastaan faktan faktaa, mutta halusin tehdä nimen omaan jotain kevyttä näyttelytuloksien väliin.
Toinen on juttu kesyrotan kastraatiosta. Siinä on hieman faktapohjaa, mutta oikeastaan juttu kertoo vain meidän kahdesta uroksesta ja miten leikkaaminen niihin vaikutti.
2014 lehteen minulla on työn alla iso ja täysin haastatteluihin pohjautuva juttu, jonka aihetta en paljasta, jotta kukaan ei pölli loistoideaani :D
Uskon, että Rattus voi pian taas hyvin. Olen itse tavis enkä aktiivi, ja jos pääsen toimitusremmiin pysyvästi, yritän kirjoittaa erityisesti taviksille. Sillä lailla liittoon saadaan ehkä uusia jäseniä, kun Rattuskin kerran on niin kiinnostava lehti taas. :) En kuulu , oon ollut laiska enkä ole kerinnyt liittyä näitten vuosien aikana.. eli oon ollut laiska =O. Enkä harrasta näyttelyitä, joten ei kauheesti ole ollut tarvettakaan. Mulla pojat on täydellisiä lemmikkirottia. Ei ne jaksa poseerata tuomareille =).
- riitasoi
En kuulu vielä, mutta harkitsin marraskuun pet-luokkia varten. En sitten jaksanut, kasvattaja hoitaa ilmot mun puolesta tällä kertaa. Ensi vuodeksi liityn varmaan jäseneksi heti alkuvuodesta (koska agilitya olisi kiva harrastaa ihan kisoissa asti, meillä on pojat niin energisiä ja atleettisia).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305207Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1402442- 1392108
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531945Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171800"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1711121Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää69958Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313879Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa171800