Kaipaamme lisää silminnäkijöitä tilanteelle jossa toinen auto (audi a4) peruutti automme (musta vw polo) kylkeen sunnuntaina 22.9.2013 Parkanon juna-asemalla. Kuski myönsi paikan päällä syyllisyytensä, mutta myöhemmin alkoi väittämään meidän olevan syyllisiä tilanteeseen.
Yhteydenotot numeroon 040-8671878 tai poliisiin.
KIITOS!
Yhteydenotot numeroon 040-8671878 tai poliisiin.
KIITOS!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisi kannattanut soittaa heti poliisit, niin kaikki olisi selvinnyt paikanpäällä.
Näitä on aina paha lähteä selvittämään jälkikäteen, kun on vain sana vastaan sana.
Vaikka toinen osapuoli kuinka kainosti myöntää syyllisyytensä paikanpäällä, on hölmöä luottaa tuntemattomaan henkilöön tai edes tuttuun.
Aina pitää heti paikan päällä kerätä mahdollisten todistajien nimet ylös, ottaa valokuvia ja videokuvaa. Ellei nämä onnistu, niin sitten pitää soittaa skoudet paikalle.
Juuri näin kun nimimerkki "Myöhäistä" kirjoittaa. Lisäisin vielä yhden tärkeän seikan, mahdollisten todistajien yhteystietojen kirjaamisen lisäksi. Aina kirjallinen tunnustus vastapuolelta ja alle mahdollisten todistajien nimet.
Sinällään viestini on turha polo-kuljettajalle enää näin jälkikäteen mainita, mutta vastaisuuden varalle ja muillekin tiedoksi. Toivottavasti oikeus voittaa.
Tulevaisuudessa kännykkäkamera on hyvä myöskin huomioida. Kuvasimme vastaavan tilanteen vuosi sitten ja se olikin lopulta se ainoa todistuskappale, joka päti oikeudessa. Soitettiin kyllä poliisille, mutta olivat jossain muualla tehtävissä eikä ehtineet paikalle. Kehoittivat sopimaan ja kuinkas ollakkaan, kun arki koitti päälle peruuttanut kielsi koko tapahtuman. Kännykänkuvat pelastivat koko tilanteen lopulta ja päälleperuuttaneen vakuutusyhtiö joutui korvaamaan vahingon. Mutta meni siihen omaa aikaa ja rahaa, et silleen.
Kyllä peruuttaja on lähtökohtaisesti väärässä, joten poliisin juttusille vaan. Kokemusta on vastaavasta tilanteesta
onkohan jutussa tapahtunu mitään edistystä?
Onko se ny niin paha-asia vaikka peltilehmään tulee lommo.
Ruostuu ne romut muutenkin silmis.
Onko siellä juna-asemalla mitään kameravalvontaa? Siitä vois näkyä jotain, jos tosiaan on noita. Riippuu siitäkin mihin on suunnattu.
Ehkä tää on vähän tunkeilevaa, mutta onko lommot jo saatu oikaistua ?