Osaako joku kertoa tai silleen, että kun oli tuollainen aika tyyris pienehkä remontti tai vastaava (n. 800e) niin eihän sitä ihan heti pysty maksamaan normaali ihminen, kun on kaikkea muutakin.
Niin tosiaan räpsähti lasku sitten, jossa päiväys ja maksuajan välillä on 7 päivää.
Niin tietysti siis kun soittaa laskuttajalle, niin pyytää lisää maksuaikaa sen toisen viikon jne, mutta voiko sitä niin kuin vain sanoa sille, että pakko mikä pakko antaa se toinen vai?
Koska esim YLE uutiset:
"Kilpailu- ja kuluttajaviraston lakimies Paula Hannulan mukaan maksuaikaa on annettava kaksi viikkoa."
Siis tietysti ensin kiltisti pyytää jne keskustella, mutta jos alkaa jotain viivästyskorkoja vaatimaan jne, niin mites onko laki kenen puolella jne?
Kalliin laskun maksuaika 7 päivää
...
1
301
Vastaukset
Maksuaikaa ei ole pakko antaa. Laskun saa vaatia maksettavaksi vaikka heti, kun remontti on valmis. Ko. lakimies on ilmeisesti puhunut siitä, ettei velkoja saa perintälain mukaisesti vaatia PERINTÄKULUJA maksumuistutuksistaan ennen kuin 14 päivää on kulunut laskun erääntymisestä.
Viivästyskorko alkaa korkolain mukaan juosta jo eräpäivästä, jos eräpäivä on velallista sitovasti sovittu. Jos ei ole, viivästyskorko alkaan juosta 30 päivän kuluttua laskun lähettämisestä tai maksun vaatimisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1222391
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4292213Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981200Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141013- 45859
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16857Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109796Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.247760Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte167737