Haluan ostaa huuto.net tietyn tuotteen, maksutapana tuotteessa on tilisiirto, jolla haluan kyseisen maksaa. Kertokaa mitä tarvitsen tietää tilistäni, ja riittääkö Visa Elektron siihen, tarvitsenko verkkotunnuksia? Miten siirrän toisen tilille rahaa?
Ohjeistakaa aloittelijaa!
Miten tilisiirto toimii?
5
4515
Vastaukset
- Kari K.
Verkkopankkitunnuksilla tunnistautumalla voi itse tehdä tilisiirron verkkopankissa. Tilisiirron voi teettää pankkinsa konttorissa, jolloin tarvitsee yleensä henkilötodistuksen mukaan. Palvelumaksu on suhteellisen iso. Joillakin pankeilla on myös korteilla toimivia tilisiirtoautomaatteja tuulikaapeissa yms. paikoissa.
- 3131431
Hei.
Tilisiirron tehdäksesi tarvitset saajan nimen (etu ja sukunimi) sekä hänen tilinumeronsa. Pankkikortilla ei voi tehdä tilisiirtoa, vaan siihen tarvitsee verkkopankkitunnuksen tai sitten sen voi tehdä pankkikonttorissa (palvelumaksua voi mennä).
Mikäli et tähän hätään omista/saa tilisiirtoa tehtyä, voithan aina pyytää jotain kaveriasi tekemään tilisiirron huutonetin myyjälle, maksat rahan kaverillesi suoraan ja saat sitä kautta tavaran? Huutonetissä kannattaa myös varmistua, että myyjä on luotettava, esimerkiksi lukemalla mitä aikaisempaa palautetta hänelle on annettu.- Anonyymi
"Tilisiirron tehdäksesi tarvitset saajan nimen"
ei tarvitse nimeä, maksu hoituu täysin tilinumeron perusteella. Tilinumero pitää kirjoittaa oikein, mieluummin KOPIOI ja LIITÄ toiminnolla myyjän numerosta.
Itse kirjoitan nimen kohdalle Maksun asian, jotta näen heti onko kyse lääkäristä vai autohuollosta tms. Tuo toimii jos on "harvinainen ja pieni pankki", isoissa nimi tulee automaattisesti kun maksaa vaikka olisi kirjoittanut samaa kirjainta kkkkkkkkk.
joskus aikoinaan jos ei ollut viitenumeroa, piti kirjoittaa jotain lisätietoihin, en tiedä onko enää.
KUN kysyit näin "helppoa" asiaa,
MUISTA myös miettiä onko myyjä luotettava,
netissä on paljon tavaraa halvalla, ja sitä tavaraa ei olekaan olemassa mm puhelimia.
- konna9
missä maissa paysafe toimii???
- Anonyymi
Ei toimi näköjään tilisiirto postikuorena kuin yli 5 posti-ja pankkipäivässä yhteensä. Yli viikko menee näköjään tilisiirtossa postin kautta pankin omalla kirjekuorella.
Paluu kivikauteen. Katon Flinstonet illalla rähisevältä VHS-nauhalta, pääsee fiilikseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405785
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?765351Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2475241Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474650Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k274526Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1693892- 1313399
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283106Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233095Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42441