etulinja sairaan kantajat

oliko muilla mailla kuin suomella etulinjassa sairaan kantajia joilla oli käsivarressa valkoisessa nauhassa punainen risti.
ainakin usan ajoneuvoissa muistan nähneeni valkoisen ympyrän jossa on punainen risti.
kunniottiko saksa usan punaista ristiä etulinjassa saksalla kai ei ollut sellaista.
780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaikilla oli ja Geneven sopimuksen mukaan punaisen ristin miestä ei saanut ampua. Kieltoa rikottiiin ainakin Itärintamalla.

Punainen risti oli myös ambulansseissa ja sairaalalaivoissa. Yleensä lännessä niitä ei tulitettu kun taas idässä merkeistä ei piitattu.

Äänestä

aivan samanlainen lääkintähuolto kuin muillakin.

Äänestä

Idässä kai luulivat että siihen ristiin pitää tähdätä kun ampuu, niillä oli vähän omituista se sodankäynnin ohjeistus.

Äänestä

tämä geneven sopimus,,,,,,,,,,,,, tuota tuoootaaaa.

salliko se sairaan kantajan kantaa asetta ja ampua vihollista.
saiko esim. paareissa kantaa aseita ja patruunoja etulinjaan.
oliko niin siis sairaankantajia oli muitakin mutta, oliko ppunaisenristin sairaankantajilla velvollisuus olla valokoimatta loukkaantuneita eli, ottaa myös vihollisen haavoittuneet.
tälläistä velvollisuutta ei voinut olla muilla kuitenkaan.

ja jos punaisella ristillä merkityllä autolla kuljetettiin muuta kuin haavoittuneita niin eikö se menettänyt merkityksensä.

Äänestä
  • suojassa oli oikeus vain hoitaa haavoittuneita. Taistelutoimia ei saanut tukea.

    Yleensä hoidettiin myös vihollisen haavoittuneita, jos se vain oli mahdollista.

    Äänestä

Kaikilla mailla oli käytössä punainen risti, mutta sitä ei useinkaan kunnioitettu! Esim. Itärintamalla kumpikaan sotiva osapuoli ei noudattanut mitään sääntöjä!

Kun suomalaiset vetäytyivät kiireesti 20.6.1944 tapahtui? Viipurista ei Viipurin Naistensairaalan joukkosidontapaikalta keritty evakuoimaan kymmenkuntaa liikuntakyvytöntä haavoittuneita. Heitä jäi luovuttamaan vapaaehtoisesti lääkäri ja lääkintävääpeli. Mitä sitten tapahtui?

Kirjassa ’Viipuri 1944’ kerrotaan kohdassa ’Naistensairaalan tragedia’ seuraavaa:

*Sotamies Kalle Autio haavoittui jalkaan aivan loppuvaiheessa ja hakeutui Naistensairaalan sidontapaikkaan. Pian tuon jälkeen ovensuuhun oli saapuneet myös hyökkääjän joukot. Siinä ei mitään keskusteluja käyty, vaan tuli avattiin heti ympäri huonetta. Mies jäi kookkaan kaatuvan lääkintämiehen alle ja pysyi siellä hyvin hiljaa ja liikkumatta. Illan hämärtyessä hänen onnistui poistua paikalta ja piiloutua pariksi päiväksi kaupunkiin. Hän jäi vangiksi 22.6. yhdessä pakomatkallaan löytämänsä aseveljen kanssa. Tuolloin heillä oli jo niin kova jano, että heidän oli tultava esiin. Aiemmin he eivät uskaltaneet, koska he pelkäsivät vihan olevan niin kova, ettei vankeja otettaisi, vaan ammuttaisiin siihen paikkaan. Kalle Autio palasi sotavankeudesta maaliskuun lopulla 1945.’

Äänestä

kova oli kertomus mutta mitä sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oliko vai ei thäh kirjoitti:

oliko muilla mailla kuin suomella etulinjassa sairaan kantajia joilla oli käsivarressa valkoisessa nauhassa punainen risti.
ainakin usan ajoneuvoissa muistan nähneeni valkoisen ympyrän jossa on punainen risti.
kunniottiko saksa usan punaista ristiä etulinjassa saksalla kai ei ollut sellaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu