ylppö
ylppö721
1165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Sodan alla Ylppö otti erikoisen luottamustehtävän Saksasta. Hän liittyi saksalaiseen lääkäreiden jatkokoulutusakatemiaan kuuden muun suomalaislääkärin kanssa. Mukana oli esimerkiksi professori Wichmann Naistenklinikalta. Arvo Ylppö oli akatemian kansainvälisen toimikunnan jäsen. -Tosiasiassa akatemia oli natsi-Saksan poliittinen peitejärjestö, jota kansallissosialistit pitivät raudanlujassa otteessaan. Lääkäriakatemian ylevä tavoite oli entistä kauniimpien, terveempien ja suorituskykyisempien naisten, miesten ja lasten luominen."
Erikoista, että Asuntosäätiö on halunnut luoda sen ja arkkiatri Ylpön välille tällaisen yhteyden, kuten edellisen viestin linkillä olevasta tektistä voimme lukea.
"Saksalaiset olivat murhanneet vammaisiaan kaasukammioissa. Yleisen paheksumisen kasvaessa murhaaminen keskeytettiin. Tilalle alettiin kehittää massasterilointitekniikkaa, jolla myös vallattujen alueiden väestö olisi voitu tehdä hedelmättömäksi. Himmler tilasi työn gynegologi Carl Claubergilta. Hänelle annettiin koekaniineiksi puolalaisia naisvankeja ja ajanmukainen klinikka. Clauberg oli ihmispeto, joka kidutti vankejaan raakalaismaisin kokein."
Asuntosäätiön hallituksessa on mm. Invalidiliiton ja Mannerheimin Lastensuojeluliiton edustus.
Historia on historiaa, mutta henki on tainnut jäädä.
Asuntosäätiöön!
Lähde: MOT/YLE