Yhdistysten raha-asioista

Kuin tuhka tuuleen

Miten Suomen pankit hoitavat jatkossa rekisteröimättömien yhdistysten, joilla ei ole yritystunnusta, kuin myös kerhojen pankkiasiat? Säästöpankki irtisanoo tällaiset tilit ja ne pitäisi muuttaa yritystileiksi tai jonkun henkilön yksityistiliksi. Keinotekoisilla henkilötunnuksilla ei enää voi tilejä pitää, mutta näemmä yritystilin voi kuitenkin perustaa keinotekoisella yritystunnuksella, koska saanen epäillä, että yhdistykset lähtevät yritystunnuksia hakemaan, koska se velvoittaa silloin myös veroilmoituksen tekoon. Aivan liian byrokraattista pienille yhdistyksille.

Kysyin sitten säästöpankista, että jos avataan kerholle tili jonkun henkilökohtaisella nimellä, niin miten käy varojen kun henkilö esim. kuolee? No, varat siirtyvät tietysti kuolinpesälle, josta niitä voi olla vaikea saada. Ei siis onnistu.

Jos siis avaataan kerholle, jolla on varoja n. 200 euroa ja joka pääsääntöisesti toimii kaupungin myöntämillä pienillä avustuksilla, yritystili, sen vuotuiset ylläpitokustannukset ovat n. 70 euroa. Ei kuulosta paljolta, mutta lohkaisee aimo osan tilin varoista. Jos yhdistys olisi vaikka urheiluseura tai marttakerho tai ihan mikä vaan, joka kerää jäsenmaksuja ja kilpailumaksuja, yritystililtä veloitetaan jokaisesta panosta ja otosta. Taas viedään rahaa yhdistykseltä, joka yrittää toimia varainhankinnan varassa eikä harjoita yritystoimintaa.

Kuka osaa neuvoa miten tämä pähkinä rikotaan. Teki niin tai näin, niin aina on maksumiehenä. Vaikka pitäisi rahat isossa muovipussissa, ei sekään auta, kun nykyisin ei laskujakaan voi maksaa ilman pankkia; jonko tiskiltä = kallista, automaatista= vaatii maksullisen kortin tai verkkopankista=vaatii kuukausimaksun. Kaupunkikaan ei avustuksia maksele kenenkään yksityistilille eikä niitä voi mennä luukulta hakemaan.

Olen ollut niin kiukkuinen, että höyry nousee päästä ja vaihdoinkin omat tilini S-pankkiin. Sieltä sai debit- ja credit-kortit, rahan nostot ja talletukset veloituksetta. Säästöpankki kun rupesi jo laskuttamaan yli 4 automaattinosta kuukaudessa ylittävistä nostoista 1 euron per kerta. Kaksikymppiä kun nostaa, niin 19 euroa jää käteen.

Kuka haluaa pitää yhdistysten ja kerhojen rahat? Halvalla.

8

9074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holvi

      Nykyään on semmoinen palvelu kuin Holvi, googlaamalla löytyy. Sopii juuri tällaiseen toimintaan. Siinä ei ole mitään muita maksuja kuin 90 senttiä per tilisiirto.Sopii niin yhdistyksille kuin muille kerhoille joilla on tarvetta yhteisten raha-asioiden hoitamiseen.
      Sivuhuomautuksena: ihmettelen että jotkut kunnat tai kaupungit maksavat avustuksia rekisteröimättömille yhdistyksille.

    • Kuin tuhka tuuleen

      Tästä en ole kuullutkaan. Sopisi ihan mainiosti sellaiselle yhdistykselle, jolla ei ole vuosittain montaa nostoa/panoa. Esim. kilpailumaksuja keräävän ratsastusseuran tarpeisiin se on kalliimpi kuin pankin yritystili.

      Kaupungin terveys- ja sosiaalitoimi budjetoi vuosittain pienen summan jaettavaksi kolmannen sektorin toimijoille, toki tuloslaskelmat, budjetit, toimintasuunnitelmat ja -kertomukset vaaditaan.

    • 2+13

      Yhdistyslain mukaan yhdistys, jota ei ole merkitty rekisteriin, ei voi saada nimiinsä oikeuksia tai tehdä sitoumuksia eikä kantaa tai vastata.

      Jo Yhdistyslakikinkieltää siis oikeuksien (esim. pankkitilin) hankkimisen yhdistyksen nimiin.

      • Kuin tuhka tuuleen

        Tarkoitatko 2 13 sitä, että mikään yhdistys vaiko rekisteröimätön yhdistys tai kerho ei voi pitää rahojaan pankissa? Suomi on tunnetusti yhdistysten luvattu maa, niin kuin monta kertaa toitotetaan, joten kaiken rekisteröimättömän harrastustoiminnan tai vertaistukiryhmien rahainhoito on siis mahdotonta pankkien kautta? Suureen rahapussiinko rahat siis laitetaan? Sehän on ihan hölmöä.


      • skhgf
        Kuin tuhka tuuleen kirjoitti:

        Tarkoitatko 2 13 sitä, että mikään yhdistys vaiko rekisteröimätön yhdistys tai kerho ei voi pitää rahojaan pankissa? Suomi on tunnetusti yhdistysten luvattu maa, niin kuin monta kertaa toitotetaan, joten kaiken rekisteröimättömän harrastustoiminnan tai vertaistukiryhmien rahainhoito on siis mahdotonta pankkien kautta? Suureen rahapussiinko rahat siis laitetaan? Sehän on ihan hölmöä.

        Mikä kohta siinä oli vaikeaa ymmärtää?

        Yhdistyslaki kokonaisuudessaan:
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503

        10 LUKU
        Rekisteröimättömät yhdistykset
        58 §
        Vastuu velvoitteista

        Yhdistys, jota ei ole merkitty rekisteriin, ei voi saada nimiinsä oikeuksia tai tehdä sitoumuksia eikä kantaa tai vastata.

        Rekisteröimättömän yhdistyksen puolesta tehdystä toimesta aiheutuneesta velvoitteesta vastaavat toimeen osallistuneet tai siitä päättäneet henkilökohtaisesti ja yhteisvastuullisesti. Yhdistyksen muut jäsenet eivät vastaa henkilökohtaisesti sellaisesta velvoitteesta.


      • Kuin tuhka tuuleen
        skhgf kirjoitti:

        Mikä kohta siinä oli vaikeaa ymmärtää?

        Yhdistyslaki kokonaisuudessaan:
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503

        10 LUKU
        Rekisteröimättömät yhdistykset
        58 §
        Vastuu velvoitteista

        Yhdistys, jota ei ole merkitty rekisteriin, ei voi saada nimiinsä oikeuksia tai tehdä sitoumuksia eikä kantaa tai vastata.

        Rekisteröimättömän yhdistyksen puolesta tehdystä toimesta aiheutuneesta velvoitteesta vastaavat toimeen osallistuneet tai siitä päättäneet henkilökohtaisesti ja yhteisvastuullisesti. Yhdistyksen muut jäsenet eivät vastaa henkilökohtaisesti sellaisesta velvoitteesta.

        skhgf: Turha olla noin ivallinen.

        Sitä siinä oli vaikea ymmärtää kun viimeinen lause kuului: "Jo Yhdistyslakikin kieltää siis oikeuksien (esim. pankkitilin) hankkimisen yhdistyksen nimiin." Tämä lause tarkoittaa ettei MIKÄÄN yhdistys, rekisteröity tai rekisteröimäntön, voi hankkia oikeuksia. Halusin tarkennuksen siihen ettei mikään REKISTERÖIMÄTÖN yhdisy voi hankkia oikeuksia.
        Jos laista kerran puhutaan, niin parempi olla tarkkana.


      • Lexmanni

        Yhdistyslain mukaan mikään rekisteröimätön yhdistys ei voi omistaa suoranaisesti pankkitiliä.


    • Anonyymi

      kesäkuusta 2019 eteenpäin Holvilla vain Oy- ja toiminimi-asiakkaisiin, emmekä näin ollen tarjoa enää uusia tilejä yhdistyksille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe