Aika outoja päätöksiä tehdään nykyään tai ehdotetaan että tukia pienennetään jos ei mene työtoimintoihin mukaan.
Miten helkkarissa tuollainen paradoksi voi syntyä että mukamas töitä olisikin muttei työntekijöitä,heh jutun juoni on siinä ettei tarvis maksaa palkkaa.
Monella tulee seinä vastaan siinä jos suostus että ok lähden harjoittelupaikkaan niin matkat,perhana ostaa nyt sitten vaikka kausikortti juu,entäs sitten kun lähtee kotoa pois ja tekee töitä ni tulee nälkä-eväät yms....moni aivan kypsä tuon jälkeen että hitto miks lähdin edes koittaan.
Yhteenvetona-jos tippunut peruspäivärahalle ja suostuu lähteen harjoitteleen töitä niin matkoihin korvaus,ruokalipuke ja noiden päälle 9eur.
Sitten vaikka kun 2kuukautta mennyt niin valtion toimesta 2vuoden sopimus taulokkopalkalla ja 8tunnin päivä.
Kaikki nämä vaan Valtion,kuntien,ei mihinkään yksityiselle tai noh sopimus 2vuotta taulukkopalkalla mutta valtio tukee sitten kanssa.
Mitä helvettiä hyötyä ihmisiä syrjäyttää tällä nykytoimenpiteillä.
Toki tietenkin jotkut narkit-holistit helkkari heille mitkään työttömyysetuudet ylipäätänsä kuulu.
Miten helkkarissa tuollainen paradoksi voi syntyä että mukamas töitä olisikin muttei työntekijöitä,heh jutun juoni on siinä ettei tarvis maksaa palkkaa.
Monella tulee seinä vastaan siinä jos suostus että ok lähden harjoittelupaikkaan niin matkat,perhana ostaa nyt sitten vaikka kausikortti juu,entäs sitten kun lähtee kotoa pois ja tekee töitä ni tulee nälkä-eväät yms....moni aivan kypsä tuon jälkeen että hitto miks lähdin edes koittaan.
Yhteenvetona-jos tippunut peruspäivärahalle ja suostuu lähteen harjoitteleen töitä niin matkoihin korvaus,ruokalipuke ja noiden päälle 9eur.
Sitten vaikka kun 2kuukautta mennyt niin valtion toimesta 2vuoden sopimus taulokkopalkalla ja 8tunnin päivä.
Kaikki nämä vaan Valtion,kuntien,ei mihinkään yksityiselle tai noh sopimus 2vuotta taulukkopalkalla mutta valtio tukee sitten kanssa.
Mitä helvettiä hyötyä ihmisiä syrjäyttää tällä nykytoimenpiteillä.
Toki tietenkin jotkut narkit-holistit helkkari heille mitkään työttömyysetuudet ylipäätänsä kuulu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Yhteenvetona-jos tippunut peruspäivärahalle ja suostuu lähteen harjoitteleen töitä niin matkoihin korvaus,ruokalipuke ja noiden päälle 9eur."
Unohdit korvauksen kengännauhojen sitomisesta aamuisin? Vai meinaatko että ilmaiseksi pitäisi nauhat sitoa?
Mutta kyllä minulle sopii, jos peruspäivärahaa ensin leikataan matkakorvauksen, ruokalipukkeen ja 9 euron verran. On turha edes haaveilla että moisia etuuksia maksettaisiin nykyisen peruspäivärahan lisäksi.
"Sitten vaikka kun 2kuukautta mennyt niin valtion toimesta 2vuoden sopimus taulokkopalkalla ja 8tunnin päivä."
Valtiolla ja kunnilla on jo enemmän kuin riittävästi lapionkannattimia. Takuu vakipaikasta ja TES-palkasta olisi takuu että voi nojailla lapioon veronmaksajien kustannuksella. Ei onnistu.
Jeps,en muuta odottanutkaan että tulee tuollainen kommentti ja jopa köyhyyspalstalla juu.
Kuvaileppa itseäsi ja tilanetta tällä hetkellä aloituksesta seuraava.
Heh heh iskikö luuseri karenssi päälle voi voi-ryyppää rauhassa ja öitä-kateus unia sinulle,aamulla menen mustalla mersedeksellä kaupungin työnjohtotehtäviin,huh huh mahtaakohan jotain 9eur idiootteja tulla näytille-15min katon ja karjasen mene kotio nukkuun ja sit räkänokalle karenssi päälle heh heh hah hah hoh hoh hoh.
Leikki sikseen onneksi pääsin/jouduin työkyvyttömyyseläkkeelle ettei perhana tarvi tapella minkään työkkärin ja kelan kanssa ja monelle eläkepäätös olis parempi.
""aamulla menen mustalla mersedeksellä kaupungin työnjohtotehtäviin""
Onkohan se musta mersu vuosimallia -91 va 92. Verbaalisen ilmaisutaitosi mukaan toteaan ettei ainakaan uusi.
"Yhteenvetona-jos tippunut peruspäivärahalle ja suostuu lähteen harjoitteleen töitä niin matkoihin korvaus,ruokalipuke ja noiden päälle 9eur."
ruokalipuke?
Ei täälläpäin 9-euron orja mitään ruokalipukkeita saa, vaan maksaa syömisensä itse. Sehän 9-euroa hyvinkin kattaa yhden aterian ja parit kahvit, ja jää vielä euro tai ehkä jopa kaksi yli, sillähän sitä jo kummasti motivoituu 7,45 tunnin työpäivän viitenä päivänä viikossa tekemään.
Ja karttuva eläketurva? Kuka semmoisia kaipaa, sitähän vanhana pysyy paremmin virkkunakin kun rollaattoriin tukeutuen paahtaa reinot villkuen sinne kauas kaupungin ulkopuolelle perustettuun opstoshelvettiin hakemaan ropposen sitä tarjousmaksalaatikkoa. Kyllä sitä kertyvän 20 sentin säästön takia 15 kilometriä rollaattorin kanssa vanhakin mieluusti kävellä köpöttää. Sillä pitäähän sitä pelkän peruselääkkeen varassa olevankin kuitenkin joka päivä jotain syödä.
Perustulo ilmeisesti on ainoa oikea ratkaisu. "Oikeita" työpaikkoja ei kuitenkaan saada tarvittavaa määrää mistään.
Jopa Wahlroos ja monet taloustieteilijät kannattavat perustuloa.
kyllä, jos se ns. perustulo on tarpeeksi pieni.
Päiväraha tosiaan saisi tulla vastikkeelliseksi kun miks ihmisiä makuutetaan kotona hitto.
Heti vaan 9euron hommiin irtisanomisajan jälkeen helkkari eikä anneta ihmisille mahdollisuutta jäädä makaan kotio prkl.
Saakura makaajat loispummit.
Karenssia päälle vaan ja mistään sossusta ei rahoja,junalippuun raha korkeintaan että pääsee lappiin.
Työleirit olisi kanssa hyvä Siperiassa kuljetuksella, siten että kuri sotilaallinen,kyllä loppus käytöshäiriöt ja kaikki muut.
vaij njin
"Päiväraha tosiaan saisi tulla vastikkeelliseksi kun miks ihmisiä makuutetaan kotona hitto."
-Siks makuutetaan koska työnantajat eivät tällä hetkellä enempääkään työvoimaa kaipaa kuin mitä ovat jo palkanneet.
-Työttömät eivät sinänsä ole lainkaan vastuussa siitä kuinka paljon työnantajat kulloinkin työvoimaa tarvitsevat.
"Heti vaan 9euron hommiin irtisanomisajan jälkeen helkkari eikä anneta ihmisille mahdollisuutta jäädä makaan kotio prkl.
Saakura makaajat loispummit."
-9-euron pakkotyössä käyvän ostovoima ei anna aihetta uusien palkkatyöpaikkojen avaamiseen tai edes auta jo olemassaolevien säilymiseen yhtään missään kotimarkkinoilla, sen sijaan jo alimman TES-palkan saajan ostovoima olisi ihan eri asia.
-9-euron pakkotyösysteemi ylläpitää vallitsevaa valtavaa massatyöttömyyttä, eikä vähääkään edesauta sen pienentämisessä.
"Karenssia päälle vaan ja mistään sossusta ei rahoja,junalippuun raha korkeintaan että pääsee lappiin."
-Miksi karenssia? Karenssi kun kyseessä on peruspäivärahaa saava työtön, sen anto maksaa jo enemmän kuin mitä sillä ollaan säästävinään.
-Ja miksi Lappiin, siellä on maan korkeimmat työttömyysasteet jo muutenkin, ainiin se turistirysä Saariselkä vai mikä se olikaan Lapissa, siellä on aikaajoin jopa avoimia työpaikkoja, tosin 9-euron orjat eivät siellä vieraile eivätkä näin ylläpidä turismin merkeissä niitäkään työpaikkoja.
"Työleirit olisi kanssa hyvä Siperiassa kuljetuksella, siten että kuri sotilaallinen,kyllä loppus käytöshäiriöt ja kaikki muut."
-Työleirit, mihin niitä tarvittaisiin, työnantajat aiheuttavat työttömyyden eivät työttömät, ei työnantajia pidä työleireille silti panna, hehän aina työllistävät juuri sen verran kuin heille on kulloinkin tarpeen. Ei ketään työnantajaa voida edes leireillä uhkaamalla vaatia työllistämään ketään jos tätä jotakuta ei tosissaan siellä töissä tarvita.
-Mistä moiset älyttömät rangaistus fantasioinnit? Antoiko iskä/äiskä lapsuudessasi sinulle turhan usein tai kovaa piiskaa?
.
P.S. oli aika huono provo.
Eniten väärinkäyttöä harrastanee rikkaat. Veroparatiisit pitää saada kitkettyä pois ja kansanedustajat ei saa jäädä eläkkeelle ennen aikojaan! Muuten mikään ei motivoi!
Silti täytyy muistaa, että tuki itsessään kattaa asumisen ja ruuan. Siis sen saa periaatteessa ilmatteeksi. Jos joku on niin tahvo, ettei tajua että sen voi menettää joskus tulevaisuudessa, jolloin voi joutua töihin sillä 9€ / päivä mutta ei saa mitään sen lisäksi. Sillä tavalla on oikeasti köyhissä maissa. Siitä vaan siis blankkaamaan kenkiä, myymään risuja jne.
Kummasti sitä työtä sitten löytyy kun luvataan että työtön tulee ilmaiseksi, mutta sitten ei ole jos pitää siitä maksaa.
Suoraan sanoen tämä on pakkotyötä, pakkotyö tehdään ilmaiseksi.
Sinne vaan köyhä pakkaamaan toisten suuria ruokakasseja, paisteja ja hedelmiä, leikkeleitä ja pullaa....
Mahtaa se onna unelmien työ, kun itse ei saa kaupasta mitään, ja jos saa on se vanhaa ja ala arvoista.
Siis että asuntoa ja ruokaa ei saakaan kunnalta tai valtiolta, vaan perustarpeetkin täytyy ansaita työllä???
Kuulostaa aivan hirveältä.
Siis että kävisi töissä ja suuri osa palkasta menisi asumiseen, syömiseen ja matkoihin.
Kuulostaa epäinhimilliseltä.
Olen kuullut että joissain kehitysmaissa on niinkin että joutuu käymään töissä elääkseen, mutta koko palkkaa ei saa edes pitää. Joutuu vaikka työkseen rakentamaan asuntoja tai viljelemään maata, mutta joku muu asuukin niissä asunnoissa ja saa osan siitä ruuasta. Tekemättä mitään.
Kuulostaa orjuudelta, ihmisten hävyttömältä riistämiseltä.
Toivottavasti Suomeen ei tule tällaista, on lottovoitto syntyä hyvinvointivaltioon.