Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan hoito jää tekemättä

Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan paha ongelma on, että potilas ei tunnusta omaavansa kumpaakaan vaivaa.
Jotkut käyttävät jopa huumeita, eivätkä ymmärrä, että se on laitonta ja että heillä on iso ongelma.

Kun potilas on tässä jamassa, niin ei ole ihme, että hän ei osaa hakea apua monimutkaisesta systeemistä vaikka haluaisikin.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/09/1811155/mielenterveyspotilaan-energia-menee-avun-etsimiseen

Varmin tapa saada apua näille muuten lähes vuorenvarmasti syrjäytyville olisi pakkohoidon kynnyksen huomattava laskeminen.

Tätä ei oikein voi vastustaa eettisilläkään perusteilla, sillä useimmat pakkohoidon läpikäyneet ovat tyytyväisiä siitä, että heitä on autettu.

Tähän verrattuna heitteillejättö on törkeä teko.
Juopolla tai narkomaanilla ei ole elämältä mitään odotettavissa, jos noiden päälle on vielä mielisairas.

Jokaisen päihderiippuvaisen säännöllinen seuranta maksaisi, mutta tuottaisi myös tuloja, kun ihminen palaisi yhteiskuntaan kelvollisena veronmaksajana.

Suomi olisi hyvä maa kokeilemaan tätä pakkohoitoa, koska useimmat ongelmaiset tunnetaan ja heistä voisi tehdä vaikka nimettömän ilmoituksen, että asia voitaisiin tutkia.

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä hyvä ja halpa

      Varmin tapa saada apua noille nopeasti on perustaa Saudi Arabialaistyyppinen "uskontopoliisi", joka kulkee kadulla ja sitten lyövät kepillä niitä, jotka ovat räkäkännissä ja/tai huumeissa. Ravintolaan taas otettaisiin sisään vain täysin selviä (alkometri).Tässä siis pelko toimiin parannuskeinona.
      Mitä järkeä on enää juoda/käyttää huumeita, jos ei voi mennä ulos vaan pitää pysyä kotona?

      • Sutsirk

        Entä jos asia käännettäisiin toisinpäin, että ravintolasta ei pääse ulos muuta kuin selvä tai alle 0,5 promillea puhaltava?

        Mitä järkeä on juoda/käyttää huumeita ja mennä ulos munaamaan itsensä?


    • jjgkglglglglckckkgkglörö

      Ei se tosta oman ongelman kiistämisestäkään ole kiinni, vaan siitä, ettei apua yksinkertaisesti saa.
      Jos päihdeongelmista kärsivä alkoholiongelmainen menee a-klinikalle, ne sanoo ettei alkoholiongelmaan voi puuttua ennen kuin psyykkiset vaivat on hoidossa. Että menes mielenterveystoimistoon siitä. No mielenterveystoimistossa ne sanoo päinvastoin. Ja ikiliikkuja on syntynyt!

      • Kokemusta tarpeeksi

        Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.

        Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä.


      • jjgclgllgkgkrlöghöötlff
        Kokemusta tarpeeksi kirjoitti:

        Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.

        Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä.

        Jep. Se vaan, että harvemmin pahasta masennuksesta kärsivällä on voimavaroja painostaa, uhkailla ja kiristää päästäkseen hoitoon. Eikä sen näin pitäisi mennäkään, vaan hoidon pitäisi kuulua kaikille suomalaisen sosiaaliturvan piirissä oleville.


    • Aivolohko X 2

      "huumeet" ovat vaarallisia koska ne on kiellettyjä ja kiellettyjä koska ne ovat "terveellisiä" koska laajentavat TAJUNTAA!!!

      Olen puhunut! - Jag har talat!


    • itsellesikö?

      Hah sitä ei sit ole parempaa tekemistä keskellä yötä yleensä nukutaan silloin.

    • 29v raittina

      Masennuspotilas voi hoitaa sairauttaan mielenterveystoimiston kautta ohjattavalla hoidolla . Päihdeongelmaansa hän voi hoitaa heti HALUTESSAAN maksuttomalla hoidolla hakeutumalla nimettömän toveriseuran pariin . He yrittävät elää raittiina päivänkerrallaan . Vaatimuksena ainoastaan halu lopettaa juominen. Ryhmiä löytyy ympäri Suomea .Soittamalla numeroon 09-750200 kerrotaan lähin ryhmä heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      246
      9280
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2785
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      193
      1879
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1377
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1286
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      64
      845
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      818
    Aihe