Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan paha ongelma on, että potilas ei tunnusta omaavansa kumpaakaan vaivaa.
Jotkut käyttävät jopa huumeita, eivätkä ymmärrä, että se on laitonta ja että heillä on iso ongelma.
Kun potilas on tässä jamassa, niin ei ole ihme, että hän ei osaa hakea apua monimutkaisesta systeemistä vaikka haluaisikin.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/09/1811155/mielenterveyspotilaan-energia-menee-avun-etsimiseen
Varmin tapa saada apua näille muuten lähes vuorenvarmasti syrjäytyville olisi pakkohoidon kynnyksen huomattava laskeminen.
Tätä ei oikein voi vastustaa eettisilläkään perusteilla, sillä useimmat pakkohoidon läpikäyneet ovat tyytyväisiä siitä, että heitä on autettu.
Tähän verrattuna heitteillejättö on törkeä teko.
Juopolla tai narkomaanilla ei ole elämältä mitään odotettavissa, jos noiden päälle on vielä mielisairas.
Jokaisen päihderiippuvaisen säännöllinen seuranta maksaisi, mutta tuottaisi myös tuloja, kun ihminen palaisi yhteiskuntaan kelvollisena veronmaksajana.
Suomi olisi hyvä maa kokeilemaan tätä pakkohoitoa, koska useimmat ongelmaiset tunnetaan ja heistä voisi tehdä vaikka nimettömän ilmoituksen, että asia voitaisiin tutkia.
Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan hoito jää tekemättä
9
152
Vastaukset
- tämä hyvä ja halpa
Varmin tapa saada apua noille nopeasti on perustaa Saudi Arabialaistyyppinen "uskontopoliisi", joka kulkee kadulla ja sitten lyövät kepillä niitä, jotka ovat räkäkännissä ja/tai huumeissa. Ravintolaan taas otettaisiin sisään vain täysin selviä (alkometri).Tässä siis pelko toimiin parannuskeinona.
Mitä järkeä on enää juoda/käyttää huumeita, jos ei voi mennä ulos vaan pitää pysyä kotona?- Sutsirk
Entä jos asia käännettäisiin toisinpäin, että ravintolasta ei pääse ulos muuta kuin selvä tai alle 0,5 promillea puhaltava?
Mitä järkeä on juoda/käyttää huumeita ja mennä ulos munaamaan itsensä?
- jjgkglglglglckckkgkglörö
Ei se tosta oman ongelman kiistämisestäkään ole kiinni, vaan siitä, ettei apua yksinkertaisesti saa.
Jos päihdeongelmista kärsivä alkoholiongelmainen menee a-klinikalle, ne sanoo ettei alkoholiongelmaan voi puuttua ennen kuin psyykkiset vaivat on hoidossa. Että menes mielenterveystoimistoon siitä. No mielenterveystoimistossa ne sanoo päinvastoin. Ja ikiliikkuja on syntynyt!- Kokemusta tarpeeksi
Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.
Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä. - jjgclgllgkgkrlöghöötlff
Kokemusta tarpeeksi kirjoitti:
Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.
Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä.Jep. Se vaan, että harvemmin pahasta masennuksesta kärsivällä on voimavaroja painostaa, uhkailla ja kiristää päästäkseen hoitoon. Eikä sen näin pitäisi mennäkään, vaan hoidon pitäisi kuulua kaikille suomalaisen sosiaaliturvan piirissä oleville.
- Aivolohko X 2
"huumeet" ovat vaarallisia koska ne on kiellettyjä ja kiellettyjä koska ne ovat "terveellisiä" koska laajentavat TAJUNTAA!!!
Olen puhunut! - Jag har talat!Todellakin "terveellisiä". Kun rahat ovat menneet, niin keksitään uusia konsteja "laajentaa" tajuntaa.
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/20130927030657331_v0.shtml
- itsellesikö?
Hah sitä ei sit ole parempaa tekemistä keskellä yötä yleensä nukutaan silloin.
- 29v raittina
Masennuspotilas voi hoitaa sairauttaan mielenterveystoimiston kautta ohjattavalla hoidolla . Päihdeongelmaansa hän voi hoitaa heti HALUTESSAAN maksuttomalla hoidolla hakeutumalla nimettömän toveriseuran pariin . He yrittävät elää raittiina päivänkerrallaan . Vaatimuksena ainoastaan halu lopettaa juominen. Ryhmiä löytyy ympäri Suomea .Soittamalla numeroon 09-750200 kerrotaan lähin ryhmä heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa593456Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202302Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1381949Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus131478Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631197- 561103
Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501042- 59873
- 73814
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33803
