Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan hoito jää tekemättä

Päihdeongelmaisen mielenterveyspotilaan paha ongelma on, että potilas ei tunnusta omaavansa kumpaakaan vaivaa.
Jotkut käyttävät jopa huumeita, eivätkä ymmärrä, että se on laitonta ja että heillä on iso ongelma.

Kun potilas on tässä jamassa, niin ei ole ihme, että hän ei osaa hakea apua monimutkaisesta systeemistä vaikka haluaisikin.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/09/1811155/mielenterveyspotilaan-energia-menee-avun-etsimiseen

Varmin tapa saada apua näille muuten lähes vuorenvarmasti syrjäytyville olisi pakkohoidon kynnyksen huomattava laskeminen.

Tätä ei oikein voi vastustaa eettisilläkään perusteilla, sillä useimmat pakkohoidon läpikäyneet ovat tyytyväisiä siitä, että heitä on autettu.

Tähän verrattuna heitteillejättö on törkeä teko.
Juopolla tai narkomaanilla ei ole elämältä mitään odotettavissa, jos noiden päälle on vielä mielisairas.

Jokaisen päihderiippuvaisen säännöllinen seuranta maksaisi, mutta tuottaisi myös tuloja, kun ihminen palaisi yhteiskuntaan kelvollisena veronmaksajana.

Suomi olisi hyvä maa kokeilemaan tätä pakkohoitoa, koska useimmat ongelmaiset tunnetaan ja heistä voisi tehdä vaikka nimettömän ilmoituksen, että asia voitaisiin tutkia.

9

159

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä hyvä ja halpa

      Varmin tapa saada apua noille nopeasti on perustaa Saudi Arabialaistyyppinen "uskontopoliisi", joka kulkee kadulla ja sitten lyövät kepillä niitä, jotka ovat räkäkännissä ja/tai huumeissa. Ravintolaan taas otettaisiin sisään vain täysin selviä (alkometri).Tässä siis pelko toimiin parannuskeinona.
      Mitä järkeä on enää juoda/käyttää huumeita, jos ei voi mennä ulos vaan pitää pysyä kotona?

      • Sutsirk

        Entä jos asia käännettäisiin toisinpäin, että ravintolasta ei pääse ulos muuta kuin selvä tai alle 0,5 promillea puhaltava?

        Mitä järkeä on juoda/käyttää huumeita ja mennä ulos munaamaan itsensä?


    • jjgkglglglglckckkgkglörö

      Ei se tosta oman ongelman kiistämisestäkään ole kiinni, vaan siitä, ettei apua yksinkertaisesti saa.
      Jos päihdeongelmista kärsivä alkoholiongelmainen menee a-klinikalle, ne sanoo ettei alkoholiongelmaan voi puuttua ennen kuin psyykkiset vaivat on hoidossa. Että menes mielenterveystoimistoon siitä. No mielenterveystoimistossa ne sanoo päinvastoin. Ja ikiliikkuja on syntynyt!

      • Kokemusta tarpeeksi

        Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.

        Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä.


      • jjgclgllgkgkrlöghöötlff
        Kokemusta tarpeeksi kirjoitti:

        Tarpeeksi sitkeästi kun yrittää niin voi saada hoitoa, jossa on yhdistettynä esimerkiksi säännölliset käynnit psykiatrian polilla ja a-klinikalla mutta tämä lienee poikkeus.

        Jos vaikkapa masennuspotilas juo masennukseensa lievittääkseen ahdistusta niin helposti käy niin, että potilas "ohjataan" hoitamaan ensin päihdeongelmansa. Toisaalta alkon käyttö heikentää tai jopa eliminoi masennuslääkkeen vaikutuksen eli hoidon aikana tulee välttää päihteiden käyttöä.

        Jep. Se vaan, että harvemmin pahasta masennuksesta kärsivällä on voimavaroja painostaa, uhkailla ja kiristää päästäkseen hoitoon. Eikä sen näin pitäisi mennäkään, vaan hoidon pitäisi kuulua kaikille suomalaisen sosiaaliturvan piirissä oleville.


    • Aivolohko X 2

      "huumeet" ovat vaarallisia koska ne on kiellettyjä ja kiellettyjä koska ne ovat "terveellisiä" koska laajentavat TAJUNTAA!!!

      Olen puhunut! - Jag har talat!


    • itsellesikö?

      Hah sitä ei sit ole parempaa tekemistä keskellä yötä yleensä nukutaan silloin.

    • 29v raittina

      Masennuspotilas voi hoitaa sairauttaan mielenterveystoimiston kautta ohjattavalla hoidolla . Päihdeongelmaansa hän voi hoitaa heti HALUTESSAAN maksuttomalla hoidolla hakeutumalla nimettömän toveriseuran pariin . He yrittävät elää raittiina päivänkerrallaan . Vaatimuksena ainoastaan halu lopettaa juominen. Ryhmiä löytyy ympäri Suomea .Soittamalla numeroon 09-750200 kerrotaan lähin ryhmä heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe