Kuten persujen varapuheenjohtaja tässä toteaa, persujen kansanedustajat sitoutuivat ps vaaliohjelmassa 2011 puolustamaan turkistarhausta. Asiaa koskevassa äänestyksessä kuitenkin kaksi persujen kansanedustajaa äänesti turkistarhausta vastaan, oman ohjelmansa vastaisesti. Soini ei reagoinut asiaan mitenkään, sanktioista puhumattakaan. -Toisinaan persujen kansanedustajien "on pakko" noudattaa omia ohjelmia, eikä ns. omantunnon valintoja sallita. Toisinaan taas ei ole mitään väliä, miten käyttäytyy. Soinin hyrrätakki hakee taas uusia kierrosennätyksiä??
http://blogit.iltalehti.fi/jussi-niinisto/2013/06/13/turkistarhaus-on-laillinen-elinkeino/
http://blogit.iltalehti.fi/jussi-niinisto/2013/06/13/turkistarhaus-on-laillinen-elinkeino/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Peräti KOLME persujen kansanedustajaa äänesti turkistarhausta vastaan, vaaliohjelmansa vastaisesti. Tässä lista.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/antiturkispuolue-5003
1990-luvulla Kummelishow- porkkanaryhmältä.
2010-luvulla TUMMELISHOW- Persuryhmältä..
Soini houkutteli kunnallisvaalien 2008 alla persuihin ehdokkaita mm. korostamalla, että "perussuomalaisissa ei ole ryhmäkuria kuten on wanhoissa puolueissa".
http://www.hs.fi/politiikka/Männistö syyttää Soinia valehtelusta ryhmäkurikiistassa/a1380162337458?ref=hs-top4-4
Toisinaan hän on jopa itse korostanut, että koko "persujen vaaliohjelma on eräiltä osin vitsi ja vain ärsyttämään tarkoitettu kikka".
http://www.hs.fi/politiikka/Soini Postmodernin taiteen paheksunta oli vaalikikka/a1305551245408
Mites vasureilla. Kaks sai ryhmästä heti kenkää?
Ja täällä vielä palstan 2-3 päivystävää soiniWätystä öyhöttävät, että "Soini on rehellinen". -Järjetön väite.