Olen luopumassa luterilaisuudesta. Ortodoksisuus olisi lähin. Asun Vantaalla eli olisi vaihtoehtoja. Eikös MP olisi oikeaoppisempi kuin KP, joka on Turkin alainen ja pieni?
MP vaiko KP?
pravoslavija
26219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Siihen tuskin on suosituksia vaan pitää itse valita.. ainahan siä voit vaihtaa js tuntuu että on tullut väärä valinta.
En minäkään voi valita kenenkään puolesta minkä väriset kalsarit hän tänään koipeensa vetää.
Joihinkin asioihin ei saa muualta valmista vastausta vaan se riski ja vastuu ja päätös on tehtävä aivan itse.
Mikäs kommentti tuo nyt sitten oli, että En minäkään voi valita kenenkään puolesta minkä väriset kalsarit hän tänään koipeensa vetää. Aloittaja ei kysy neuvoa alushousuista, vaan seurakunnasta, joka on todella suuri päätös.
Raamatussakin kehotetaan kysymään neuvoa viisaammilta. Voihan täältäkin viisautta löytyä
Valkoiset kalsarit. Jonkin ajan kuluttua on helppo nähdä, että miten päin ne pitää pukea; keltainen eteen, ruskea taakse.
Mutta se ero? MP kuitenkin parempi käännynnäiselle... KP on kääpiö ja MP tuki ja turva.
Perusta oma patriarkaatti niin saat mieleisesi ja oikeanlaisesi.Näinhän tekisivät myös ortodoksit jos voisivat.
KP vaiko MP? Miksi?
Mikkelin palloilijat vai Kajaanin palloilijat? Mikkelin pallokentällä on hyvä nurmi. Jos olet hevonen, saatat arvostaa sitä.
MP rakentaa katedraalia Itäkeskukseen. Länsimäestä menen sitten sinne? KP on Turkin kansalainen ja siten kaukana. Enkä ole edes karjalaista sukua. Sehän on edellytys KP:n jäsenyydelle. Isä Mitro on myös SDP eli punikki.
Voi ei!!!
Tälläkin viestiketjulla epitimia härrää!!
Menenpä katsomaan seuraavaa ketjua, jos taas olisi epitimia siellä vauhdissa...
Onhan hän taas kerennyt palstaa roskata ja terrorisoida.
Ymmärrättekö ihmisparat että te kuulostatte täysin protestanteilta: onko helluntaiseurakunnan pastori Pekka kivempi kuin vapaakirkon Kauko?
Niin kauan kun operoitte tällä tasolla on parasta pysyä sillä puolen aitaa. Pelkkä kysymys osoittaa ettette ymmärrä mitään ortodoksisesta kristillisyydestä.
Mitäs pahaa protestanteissa on? Tai kysymyksissä? Kysymykset eivät ole koskaan tyhmiä, mutta vastaukset joskus ovat tyhmiä tai ainakin tarpeettomia.
Älkää hyvät ihmiset tuppaantuko tähän meidän ns. ortodoksiseen kirkkoon. Meillä on tällä hetkellä ihan tarpeeksi kaikenlaista väkeä ja riitaa.
Suurin ryhmä on ruotsit. He ovat lukeneet jonkun ikivanhan kanonin ja nyt opettavat vanhoille ortodokseille oikeaa ortodoksista oppia! Huolisko joku protestanttien ryhmä meidät siipiensä suojaan?
Mikä on KP ja MP? Olen itsekin luterilaisesta taustasta, ja harkitsemassa ortodoksikirkkoon liittymistä. Ortodoksipapit ovat hyvin kiireistä porukkaa, ja aika heikkoja keskustelemaan, joten heiltä on vaikea saada vastauksia.
Osaako joku kertoa asiallisesti? hömppäviestejä en nyt jaksaisi tänään lukea.
MP on Moskovan patriarkaatti, eli venäjänkielinen/slaavinkielinen kirkko. Osaatko kirkkoslaavia? Jos et ymmärrä sitä, olet ihan pihalla, kunnes olet oppinut vähintään venäjänkielen, joka eroaa kirkkoslaavista melkoisesti. Moskovalaiset liittävät muittamutkitta kaikki, jotka haluavat siihen kirkkoon.
KP on Konstantinopolin patriarkaatti, siihen kuuluvat suomalaiset kirkot, joissa palvelukset ja toimitukset toimitetaan tietysti suomeksi. Jos olet suomenkielinen, ymmärrät heti kaiken kuulemasi (tietysti tulee paljon uusia asioita, joita ei ehkä heti omaksu...). Suomalaiseen kirkkoon ja seurakuntaan liitytään katekumeniopetuksen kautta, eli tietynlainen kurssi ortodoksisuudesta ja sen sisällöstä, tavoista ym. ennenkuin liitetään kirkkoon. Suomen ortodoksinen kirkko EI ole mikään karjalainen kirkko vaan suomalainen. Suomessa on ollut ortodoksinen kirkko alunperin ilman karjalaisiakin. Länsi-Suomen muinaiskaivauksista on löytynyt ortodoksisuuteen viittaavia löytöjä, eli myös etelä- ja länsisuomessaon ollut ortodokseja, samoin kolttasaamelaisista suuri osa on ortodokseja (siis lappalaisia).
Tutustu ensin molempiin kirkkoihin mahdollisimman syvällisesti ja valitse vasta sitten. Miksi valitsisit venäläisen kirkon, jos kerran olet suomalainen?
En ole ap., enkä moskovalaista edes harkinnut. Aloitusviestissä käytettiin näitä lyhenteitä. En ole niitä ennen kuullut, enkä ollut varma onko kyse jostakin sisäpiirin puujalkavitsistä, joita täällä taajaan viljellään.
Katekumeeniopetuksessa olen yrittänyt käydä useampaan otteeseen, mutta on aivan liian tylsää, pinnallista ja tyhjänpäiväistä minun näkökulmastani. Hermoni eivät kestä peruskoulun uskonnonopettajia, ja olen lisäksi täysin huumorintajuton.
pravoslavija, hmmmm .... "KP , joka on Turkin alainen ja pieni? Turkin kuitenkaan? Jotakin yhteyttä Jerusalemin Patriarkaattiin ilmeisesti vissiin? Patriarkka Bartolomeos on kreikkalainen, ei turkkilainen.
Kysymykseesi on vaikea vastata lyhyesti. MP-eli Moskovan patriarkaatin kirkko tai KP-Konstantinopolin patriarkaatin kirkko, mihin Suomen ortodoksinen kirkko kuuluu. Molemmat patriarkaatit ovat saman arvoisia.Niillä on myös ehtoollisyhteys. MP:n kirkoissa noudatetaan vanhaa kalenteria myös Suomessa olevissa kahdessa seurakunnassa. Helsingissä toimivassa Pyhän Nikolaoksen seurakunnassa papisto osaa hyvin suomen kieltä. Siihen seurakuntaan kuuluu paljon sellaisia jäseniä jotka ovat syntyneet Suomessa ja käyneet koulunsa myös täällä. Siellä toimitettavissa Jumalan palveluksissa käytetään useasti myös Suomen kieltä. Seurakuntalainen voi myös pyytää yksityisiä toimituksia Suomen kielellä. Kieli ei siellä muodostu esteeksi. Siellä on useasti toimittamassa myös Suomen kirkon papiston jäseniä jotka ovat valmiita keskustelemaan hengellisistä asioista Suomen kielellä. Ennen kumpaankaan patriarkaattiin liittymistä kannattaa käydä tutustumassa molempiin mahdollisuuksiin. Kumman tuntee itselleen sopivaksi, valitsee sen. Uskon, että sinun kannattaa kuunnella sydämesi ääntä enemmän kuin niiden jotka kehuvat tai haukkuvat toista patriarkaattia. Päätä itse ja valitse sinulle sopiva vaihtoehto.
Taidan käydä Nikolskissa eli Pyhän Nikolauksen kirkossa aivan liian harvoin kun en ole koskaan ollut siellä suomenkielisessä jumalanpalveluksessa!? Ehkäpä minua joskus onnistaa tässä suhteessa.
Mitä etua moskovalaisessa patriarkaatissa on konstantinopolilaiseen nähden?
Siellä pidetään paremmin kiinni perinteistä.
- kuten minkälaisista perinteistä esimerkiksi?
- miksi perinteistä kiinni pitäminen on mielestäsi tärkeää?
Voi taivahan talikynttilät? Luuletteko että ortodoksisuutta voi ostaa niinkuin tavaraa supermarketista?? ' ja mä tykkään enemmän fazerista kuin marabousta'. Buah hah hah! Niin kauan kuin operoitte tällä tasolla ette ymmärrä MITÄÄN ortodoksisuuudesta.
Jaa. Emme ymmärrä? Voitko perustella tarkemmin, kiitos!
Millä tasolla pitäisi operoida? Ja miten se näkyy kirjoituksissa, jos operoidaan oikeammalla ja paremmalla tasolla?
Onko oma tasosi, Hbf,kyf,kyf,kyf,kyf,ky, viestissäsi se, mihin pitäisi pyrkiä? "Voi taivahan talikynttilät? Luuletteko että ortodoksisuutta voi ostaa niinkuin tavaraa supermarketista?? ' ja mä tykkään enemmän fazerista kuin marabousta'. Buah hah hah! Niin kauan kuin operoitte tällä tasolla ette ymmärrä MITÄÄN ortodoksisuuudesta."
Kiitos etukäteen vastauksestasi.
Kaunis Jumalanpalvelus Helsingissä Nikolskin seurakunnassa sunnuntaina 17.11. klo 09.40 aalkaen. Palveluksissa käytettiin paljon myös Suomen kieltä. Kirkkokansa oli erittäin tyytyväinen palveluksen päätyttyä. Tässä seurakunnassa on epäilijöille yksi varteenotettava vaihtoehto! Kannattaa tutustua!
Kiitokset palfvgeluksen toimittajille.