Apua kissan käytökseen

cottoncandy_

Hei lemmikkien omistajat!

Täällä olisi kolmen kissan omistaja, joka tarvitsisi neuvoa kuopuksensa takia. Pikkuinen on nyt 17 viikkoinen ja eikä vieläkään osaa käydä kokonaan vadilla. Hän käy siellä silloin tällöin,(paitsi että ulostaa aina vatiin) , mutta sitten aina välillä tulee pissat lattialle. Jouduimme ottamaan pennun 8-viikkoisena, koska omistajat halusivat päästä mahd.pian eroon siitä. En tiedä, onko syy siinä, että hän ei osaa vai onko syy jokin muu?
Olisi ihanaa jos teiltä rakkailta lukioilta tulisi hyviä neuvoja ja ehdotuksia, että mikä vaivaisi rakasta lemmikkiämme.

1

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omilla kissoilla ei ole kyllä koskaan ollut ongelmia laatikon kanssa, mutta jostain kissaoppaasta taisin joskus lukea että kannusta hyvää käytöstä tuollaisissa tilanteissa: kun kuulet että käy laatikolla, ja kun se tulee sieltä pois, kehu sitä, silitä ja paijaa. Kun taas tekee väärän paikkaan, älä huomioi ollenkaan. Keino on hidas mutta kissa oppii ajan kanssa "hyvään käytökseen".

      Se myös voi olla että oppii hitaammin laatikolle koska on erotettu liian aikasin emosta/pentueesta, kissat kuitenkin oppivat mallista. Oman kuopukseni emo kuoli kun pentue oli 7 viikkoa vanha ja sillä jäi pakonomainen turvallisuuden kaipuu ja lutkuttaminen paidan helmaa.

      Kuitenkin, pointti oli että kissat oppii ja kehittyy eri tahtiin siinä missä ihmisetkin. Älä panikoi. Jos jatkuu vielä puoli vuotiaaksi asti niin suosittelen käymään eläinlääkärillä tutkituttamassa olisiko kyseessä jotain muuta vikaa kun käytöksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4832
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3860
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1319
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      558
      1216
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe