Helluntaikirkon julkisuuskuva erittäin huono

Googlasin helluntaikirkkoon liittyviä asioita.

Ensimmäiselle sivulle mahtuu viite kymmeneen asiaan, joista 9 on nekatiivisiä ja yksi puolustuskannalla oleva asia.

https://www.google.fi/#q=helluntaikirkko iltalehti

Ensimmäisenä on uutinen "Helluntaikirkko vei miljoonaomaisuuden".

Ainoa poikkeava asia on otsikoitu "Helluntaikirkko ei vienyt porilaisten omaisuutta" ja se uutinen olikin helluntaikirkon omalla sivulla.

Kukapa sitten enää uskoisi helluntaikirkon omaan uutiseen, kun tuosta on vielä julkisuudessa luettavissa ihan toisenlainen käräjäoikeuden päätös, kuin helluntaikirkko ilmoittaa.

http://minnemenethelluntaiheratys.fi/
63543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 63

Vanhimmat

kyllähän toi tiedetään että helluntaiseurakunta on toiseksi pahin eksyttjä heti helluntaikirkon jälkeen

Äänestä

"Helluntaikirkon julkisuuskuva erittäin huono"

Tästä saadaan varmaan kiittää Pe.kua, kun hän on niin ahkera sontatunkion kaivelija.

Äänestä
  • Mutta "kiitosta vaan" ... kun sitä sontatunkoo riittävästi kaivelee, siitä tulee se hyöty, että sen voi paremmin palaneena viedä pellolle kasvulannaksi.

    Ehkä tämä Pe.ku .. tuntematta kirjoittajaa paremmin, tekeekin hyvää työtä aktiivisuudellaan. Ainakin kärpäset lähtevät.

    Äänestä

  • Aloittaja

    "kun hän on niin ahkera sontatunkion kaivelija. "

    Voisitko perustella, minkä takia pidät helluntaikirkkoa sontatunkiona.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    "kun hän on niin ahkera sontatunkion kaivelija. "

    Voisitko perustella, minkä takia pidät helluntaikirkkoa sontatunkiona.

    Olet yksi niistä, jotka ovat luoneet tunkion tälle palstalle. Mukana luomistyössä on myös uskovia, ja se jos mikä on vallan kummallista, ateistit yhteistyössä uskovien kanssa veljiä vastaan.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Mihin tämä kaikki kirjoitti:

    Olet yksi niistä, jotka ovat luoneet tunkion tälle palstalle. Mukana luomistyössä on myös uskovia, ja se jos mikä on vallan kummallista, ateistit yhteistyössä uskovien kanssa veljiä vastaan.

    Minkä takia pidät helluntaikirkkoa tunkiona, josta ei saisi keskustella?

    Äänestä

Kyllä kiittää saadaan niitä miehiä, jotka liikkeen harhaan veivät!

Korhonen, Makkonen, Luoto, Kuosmanen,Pylvänäinen,Kallionpää jne jne.

Nämä miehet suostuttelivat myös helluntaiherätyksen ottamaan vastaan VÄÄRENNETYN SANAN (käännös 1992).

Olen lukenut jostain kirjastesta näyn tai profetian, jossa puhutaan ajasta, jolloin otetaan käyttöön väärennetty sana. Tämä avaa saatanalle portit seurakuntiin. Ja juuri näin kävi!!!

Meitä pekuja on muutamia, jotka olemme uskaltaneet sanoa helluntaista niinkuin totuus on! Merkit seuraavat ja sellaisia olemme jo nähneet ja lisää tulee. Taloudellista ahdinkoa, yksilöiden tragedioita jne jne, näitä tulee.

Äänestä
  • Aloittaja

    Pitää paikkansa.

    Itse kirjoitan aina helluntaikirkostakin kritiikittömästi ja vähän kaunistellenkin asioita.

    Helluntaikirkon toimista on löytynyt paljon epäkohtia, eikä tuntuisi ollenkaan uskottavalta kehua nekatiivisia asioita, mutta hitusen kaunistella voi.

    Äänestä

Viimeisimmässä RV:ssa No: 39. (25.09.2013) oli Matti Kankaanniemen kirjoittama artikkeli "...Jumalan houkka ei ole hullu"
Allaolevassa linkissä myös tekstin asia sisältöä em. tekstistä. Tässä vähän lainausta em. linkistä.
http://www.uskonet.fi/artikkelit/259/jumalan_houkka_ei_ole_hullu
"...Jumalan houkka ei ole hullu.......................Seurakunnissa kuuluukin olla mielenterveysongelmaisia
Samalla on todettava, että eräässä mielessä seurakunnissa kuuluukin olla paljon mielenterveysongelmaisia. On nimittäin luonnollista, että ”kaikki saavat tulla”-periaatetta noudattavat seurakunnat joutuvat kohtaamaan suuren joukon ahdistuneita ja monenlaisista ongelmista kärsiviä ihmisiä.

Erityisen totta tämä on niin sanotusti alempien yhteiskuntaluokkien parissa toimivissa liikkeissä, kuten helluntailiikkeessä, jossa toimintaa jopa usein kohdistetaan nimenomaan näille ihmisille.......................

Psykoottisuutta ei saa hengellistää
Samalla kun monista moniongelmaisista on tullut seurakunnissa kunnon kansalaisia, on seurakunnissa syytä kiinnittää huomiota tiettyihin mielenterveyden kannalta tuhoisiin käytäntöihin. Seuraavassa on käsitelty joitakin lukuisien sielunhoitokokemusten pohjalta esille nousseita ongelma-alueita.

Jo hyvin varhain helluntaiherätyksen historiassa käsite ”sielullinen” havaittiin käyttökelpoiseksi. Tällä tarkoitettiin henkisesti epätasapainoista käyttäytymistä, joka omaksuu karismaattisten ilmiöiden ja lahjojen käytön ulkoisen muodon. Yhtenä vakavana haasteena karismaattisessa kristillisyydessä onkin esimerkiksi se, että psykoosiin sairastuneiden kristittyjen mielen häiriötilaa voidaan pahentaa ruokkimalla sitä hengellisellä retoriikalla.

Samantapainen ongelma on se, jos käytännöillä tai opetuksella rohkaistaan harhaisen maagisten rinnakkaistodellisuuksien luomista ”profeetallisuuden” tai ”hengellisen sodankäynnin” nimissä.

Ympäri vuorokauden ylistävä veli tai demoneja sieltä täältä karkottava sisar eivät siis välttämättä ole voitelussa tai ”ihanan antautuneita” vaan akuutin mielenterveyshoidon tarpeessa.

Raamatullisempaa ja pitkässä juoksussa Jumalan valtakunnan sanomaa paremmin vaalivaa on arvioida ihmisiä ja toimintoja latteasti maalaisjärjellä – ”voitelujen” ja mystisten tuntemusten sijaan.

Uudessa testamentissa tällainen lähestymistapa näkyy esimerkiksi ensimmäisessä Timoteuskirjeessä, jossa Paavali luettelee suuren joukon psykologisia piirteitä, joiden pohjalta seurakunnassa tulisi tehdä muun muassa johtajuusvalintoja.........."

Äänestä
  • Tuossa Ristin Voiton kirjoituksessa on asiaa. Mutta mitä helluntaiseurakunnat tekevät sen eteen että noita ympäri vuorokauden ylistäviä veljiä ja demoneidenkarkoittajasisaria ei tulisi lisää?

    Helluntailaisuudessa olisi aika antaa opetusta tuonkin ylistämisen suhteen. Ylistämistä voi olla vaikka laulaminen, lepääminen, lukeminen ym tavalliset asiat.

    Nyt helluntaiopetus tarkoittaa ylistämisellä rukoilemista ja mielellään äänekkäästi kielilläpuhuen sekä voitelussa olemista ("Jumalan" voimasta kaatumiset ym.). Joissain kokouksissa tuo "ylistäminen" vie suuren osan ajasta.

    Myös demoniopetus on täysin harhateillä.Helluntaiseurakunnissa opetetaan että on sairauden, haureuden..ym.demoneita olemassa. Osin rukouspalvelut ajavat näitä demoneita pois ihmisistä. Ei ihme, että herkät ihmiset sekoavat helluntailais-karismaattisessa opetuksessa.

    Toivottavasti tuo Ristin Voiton kirjoitus saisi muutosta aikaan helluntaiherätyksen piirissä. Se tekisi hyvää julkisuuskuvallekin.

    Äänestä

Kuka sinut on palkannut sitä kohentamaa? Eikö sinulle riitä muuta ajankulua? Olet vähän kuin juoruämmä joka bonjaa ja haistaa löyhkää.

Äänestä
  • Aloittaja

    Millä perusteella pidät helluntaikirkkoa tunkiona?

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Millä perusteella pidät helluntaikirkkoa tunkiona?

    * No varmaan sentakia, kun se vetää sinunlaisesi p...kärpäsen kirkon takapihalle kaivamaan ravintoa suureen juoruilun nälkääsi, ja kun pettyneenä ja nälkäisenä palasit sieltä, niin pörräsitkin googleen kaivamaan enimpään nälkääsi vanhoja , jo sovittuja ja unhoon haudattuja asioita, siinä tulee raatokärpesenkin ominaisuus esille.

    Äänestä

  • Olen sitä mieltä että rehellisyys on hyve, tulee elää maan lakien mukaan ja raamatun opettamalla tavalla ei tule rikosoikeudenkäyntejä niinkuin Porissa.
    Vennamo ei suvainnut rötösherroja enkä minäkään.Tuskin Jumalakaan.

    Äänestä

Aloittaja

Uskonkasteen mitätöinti helluntaikirkossa on aiheuttanut myös helluntailaisuuden sisällä kammoksuntaa.

Helluntailaisuudessa on perinteisesti liitytty seurakuntaan kasteessa, mutta helluntaikirkossa on otettu käyttöön vauvana liittäminen, jolloin kaste on menettänyt merkitystään.

Ilman vauvana liittämistä helluntaikirkon jäsenmäärä olisikin nyt voimakkaassa laskussa.
Jäsenyyden hinta on muistaakseni muutaman euron valtion tukena, eli pullakahvin hinnalla myydään usko.

Äänestä
  • * Mikä on " uskonkaste"? En oo vielä tuollaista termiä kasteesta ennen kuullutkaan ?

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_42272 kirjoitti:

    * Mikä on " uskonkaste"? En oo vielä tuollaista termiä kasteesta ennen kuullutkaan ?

    Uskonkaste ja uskovien kaste, molempia sanoja olen helluntailaisten nähnyt käyttävän ja sama asiahan se käytännössä on (upotuskaste ja aikuiskaste voi tarkoittaa muutakin asiaa).

    Raamatustakin sen voit tarkistaa, jos sulla on helluntailaisuudesta poikkeava nimitys sille:
    Mark.16:16 Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Äänestä

  • kuulolla10 kirjoitti:

    Uskonkaste ja uskovien kaste, molempia sanoja olen helluntailaisten nähnyt käyttävän ja sama asiahan se käytännössä on (upotuskaste ja aikuiskaste voi tarkoittaa muutakin asiaa).

    Raamatustakin sen voit tarkistaa, jos sulla on helluntailaisuudesta poikkeava nimitys sille:
    Mark.16:16 Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    * En vaan siitäkään löydä " uskonkastetta"! Ei tuollaista termiä voi uskovien kasteesta käyttää, sehän tarkoittaa aivan jotain muuta. Aivan kuin usko kastettaisiin, ei uskoa koskaan eikä kukaan kasta, paitsi Usko nimisen henkilön tietenkin ! Eikä edes ketään kasteta uskoon, saati, että usko kastetaan. merkillinen ilamus. täysin merkityksetön !

    * Eikä näitäkään ole Raamatussa, " (upotuskaste ja aikuiskaste voi tarkoittaa muutakin asiaa).

    * On vain uskovien kaste upottamalla. Lukisit läksysi paremmin, mutta kun lihallinen ateisti ei voisikaan käsittää hengellisiä, sinä vaan kuitenkin vastoin Jumalan sanaa pyrit selityksilläsi kumoamaan Jumalan sanan, mutta tuollaista epäselvää tolitusta se sitten vain on !

    Äänestä

  • Aloittaja

    old_profile_42272 kirjoitti:

    * En vaan siitäkään löydä " uskonkastetta"! Ei tuollaista termiä voi uskovien kasteesta käyttää, sehän tarkoittaa aivan jotain muuta. Aivan kuin usko kastettaisiin, ei uskoa koskaan eikä kukaan kasta, paitsi Usko nimisen henkilön tietenkin ! Eikä edes ketään kasteta uskoon, saati, että usko kastetaan. merkillinen ilamus. täysin merkityksetön !

    * Eikä näitäkään ole Raamatussa, " (upotuskaste ja aikuiskaste voi tarkoittaa muutakin asiaa).

    * On vain uskovien kaste upottamalla. Lukisit läksysi paremmin, mutta kun lihallinen ateisti ei voisikaan käsittää hengellisiä, sinä vaan kuitenkin vastoin Jumalan sanaa pyrit selityksilläsi kumoamaan Jumalan sanan, mutta tuollaista epäselvää tolitusta se sitten vain on !

    "Uskovien kaste"

    Niinhän juuri sanoin mutta sulle se ei kelvannut, mutta kuitenkin sanoit sen olevan täsmälleen niin.

    Äänestä

  • Oikeassa olet

    Äänestä

  • Aloittaja

    uskova mies kirjoitti:

    Oikeassa olet

    Kiitoksia.

    Äänestä

  • " helluntaikirkossa on otettu käyttöön vauvana liittäminen, jolloin kaste on menettänyt merkitystään.."

    Joopa , joo. Allaoleva lainaus Tampereen HELLUNTAIKIRKOSTA.

    Kaste
    " Uudestisyntymiseen kuuluu erottamattomasti kaste.

    Kun ihminen on saanut lahjaksi vanhurskauden uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, hänen tulee kastattaa itsensä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
    Kaste kuvaa Kristukseen uskovan liittymistä Jeesuksen kuolemaan ja uskovan pukeutumista Kristukseen.
    Raamattu kuvaa kastetta hautaamisena, ja kaste tapahtuukin upottamalla kastettava kokonaan veteen tuon esikuvan mukaan.
    Kasteen kautta uskova liittyy paikallisen seurakunnan jäsenyyteen."

    Seurakunnassamme pidettyjä puheita aiheesta Kaste:
    Kristillinen kaste
    Jarmo Makkonen, 14.12.2008, video, 39 min
    Uskovien kaste
    Petteri Arasalo, 13.2.2011, video, 36 min

    http://www.tamperehelluntai.fi/?sid=24

    Valheella on lyhyet jäljet peku.

    Äänestä

Minua ei kyllä rehellisesti kiinosta herätysliikkeiden kädenvääntö. Jokaisella on itsellä vastuu ja mahdollisuus tehdä evankelioimis- ja lähetystyötä. Turhassa kiistelyssä, ja tunkioiden tonkimisessa likaa itsensä, alkaa löyhkäämään ja oma leiviskä jää käyttämättä.
Ainakaan minulle ei ole antanut Jumala vastuuta jostain herätysliikkeestä vaan on antanut lähetyskäskyn.
Tulee mieleeni se pieni Samuel. Hän eli aikana, jolloin israelilaiset olivat joutunett eroon Jumalan tahdosta. Pääpapin; Eelin pojat soivät parhimmat herkkupalat Jumalan pöydästä. Eeli ei puuttunut asiaan vaan antoi menon jatkua.
Pieni Samuel ei sekaantunut papiston sotkuihin ja ei varmaan ollut edes tietoinen kaikesta ja ei hänen tarvinnutkaan olla. Poika varmaan mietti asioita ja rukoili Jumalaa sen ymmärryksen mukaan mikä hänellä oli yön hiljaisina tunteina nukkuen temppelin pyhimmässä paikassa.
Ja sitten hän kuuli Jumalan puhuvan hänelle. Jospa mekin jätetään meille kulumattomat asiat, toisten virheiden tonkiminen ja kyttääminen ja ollaan Samuelin kaltaisia. Aletaan rukoilla Suomen Siionin vastuunkantajien ja sananjulistajien puolesta ja ollaan itse innokkaat evankelioimaan miten Pyhä Henki arjessa vaikuttaa.
Kun kuuntelin pastorin saarnaa, en toista hänen ajatuksia tässä, mutta tällaista Pyhä Henki saarnasi tuon raamatunpaikan lukemisen jälkeen.
Jotenkin koen että sitä on jaettava täälläkin.
Saattaahan tälläkin palstalla olla joku nöyrä, pieni Samuelin kalteinen, jota Jumala valmistaa tehtävään.

Äänestä
  • Ei oo mitään kädenvääntöä, Pe.ku se vaan vääntää. Kun hänellä ei koskaan oo mitään annettavaa palstalle, joka olisi ihan hänen omaa tekstiä. Hän se vaan kaivaa toisten kirjoituksista retosteltavaa, ja sitten vielä hakee googlella muualtakin parjattavaa ja tuo ne tänne , että saisi saman mielisiltä tukea juoruiluunsa, ja pahan puhumiseensa !

    * Keroos vaikka niistä laavu retkistään kairoilta ja miten kalat on niin isoja, että voi tehdä yhdestä kalasta sillan, päästäkseen puron toiselle puolen, niitä voisi lukeakakkin, mutta ei, kun mies vaan juoruaa kuin pahaiset , ennen vanhaan eläneet juoru akat !

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    Ei oo mitään kädenvääntöä, Pe.ku se vaan vääntää. Kun hänellä ei koskaan oo mitään annettavaa palstalle, joka olisi ihan hänen omaa tekstiä. Hän se vaan kaivaa toisten kirjoituksista retosteltavaa, ja sitten vielä hakee googlella muualtakin parjattavaa ja tuo ne tänne , että saisi saman mielisiltä tukea juoruiluunsa, ja pahan puhumiseensa !

    * Keroos vaikka niistä laavu retkistään kairoilta ja miten kalat on niin isoja, että voi tehdä yhdestä kalasta sillan, päästäkseen puron toiselle puolen, niitä voisi lukeakakkin, mutta ei, kun mies vaan juoruaa kuin pahaiset , ennen vanhaan eläneet juoru akat !

    Peku on tehnyt asiallisen aloituksen helluntailaisuudesta asianomaiselle keskustelupalstalle.

    Kalaretkille on ihan omat keskustelufooruminsa.

    Nyt Mohikaani, vähän itsehillintää noissa nimittelyissäsi.

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    Peku on tehnyt asiallisen aloituksen helluntailaisuudesta asianomaiselle keskustelupalstalle.

    Kalaretkille on ihan omat keskustelufooruminsa.

    Nyt Mohikaani, vähän itsehillintää noissa nimittelyissäsi.

    * Onko sinulla mennyt joku päähän, kun pyrit komentelemaan, vaikka itsekkin opetat täysin vastoin Raamatun opetusta itse valittua uskontoasi ! Pysy lestissäsi !

    * Koska muuten juoruilu on ollut asiallista ja pahan levittäminen palstalle !

    Äänestä

"Ainakaan minulle ei ole antanut Jumala vastuuta jostain herätysliikkeestä vaan on antanut lähetyskäskyn. "

Luulitko harhojasi jumalan puheeksi? Tuo on jo vakavaa!

Äänestä

Kankaanimen artikkeli oli hyvä. Ongelma vain on siinä että helluntaiherätykseen tuli se vinoutuma Ylivainion aikana eikä se enää korjaannu. Karismaattiset ilmiöt ovat psykoottisia ilmiöitä. Ainoa vaihtoehto on erota helluntaiseurakunnasta, jos on karismaattisten ilmiöiden uhri. Helluntailainen karismaattisuus tuhoaa terveen jäjren käytön ja epärealistinen mielikuvitus valhe ottaa vallan.

Äänestä
  • Haluaisin nähdä yhden artikkelin jossa Kankaaniemi kritisoi helluntailaista karismaattisuutta kuten joku Paavo Hiltunen tai Juhani Aitomaa kritisoi. Kankaaniemi ajaa kaksilla rattailla joka taas on sitä helluntailaisuutta. Kaikki kukat saavat kukkia ja kukaan ei ole väärässä. :)

    Äänestä

  • Olet täysin väärässä, tutki mitä Sana sanoo " ihmeistä ja merkeistä"
    Jos järki ja usko ei mahdu samaan koppaan valitse usko, järjelläsi et pitkälle pääse !

    Äänestä

  • uskova 2 kirjoitti:

    Olet täysin väärässä, tutki mitä Sana sanoo " ihmeistä ja merkeistä"
    Jos järki ja usko ei mahdu samaan koppaan valitse usko, järjelläsi et pitkälle pääse !

    Raamattu lupaa ihmeet ja merkit vain apostoleille! Jeesuksen maanpäällisen elämän aikana opetuslapset näitä ihmeitä tekivät, mutta heitä kiellettiin menemästä pakanain luokse, piti saarnata vain Israelin huoneelle!
    Ihmeet ja merkit olivat Helluntain jälkeen apostolien tunnusmerkki. Vain aidot, Jeesuksen nimittämät apostolit tekivät näitä ihmeitä. Koskaan ei esim. kieliä ilmestynyt kenellekään, ellei Apostoli ollut paikalla. Pari muuta (Filippus ja Stefanus), apostolien läheisintä apulaista, paransivat ja tekivät muitakin ihmeitä, mutta kieliä ei kertaakaan tullut ilman apostolin läsnäoloa.
    Ihmeet ja merkit loppuivat melko lyhyen ajan jälkeen. Ne oli tarkoitettu vahvistamaan apostolien julistus, kun silloin ei ollut vielä kirjoitettu Uutta Testamenttia. Kun apostolinen oppi oli kirjoitetussa muodossa, ensiksi vain kirjeinä, ei enää apostolisia tunnusmerkkejä tarvittu. Kielten merkki oli Raamatun mukaan tarkoitettu vain juutalaisille, ja viimeistään v. 70 jKr sekin lakkasi, kun Jumala hävitti Jerusalemin Temppelin. Kielten merkki oli jo VT:ssa merkki tulevasta rangaistuksesta, esim. ennen Assyyrian vankeutta ja myöhemmin ennen Babylonian vankeutta. Kielten merkki siis oli vain juutalaisille tunnettu, me pakanat emme moisesta merkistä olisi mitään kostuneet! Rukouskieli se ei koskaan ole ollut, sellaista ei Raamattu tunne ollenkaan. Paavalikin opettaa, että kielillä ei voi rukoilla, koska rukouksessa pitää toimia henki ja ymmärrys yhtä aikaa. Hellarit vain eivät suostu ymmärtämään, että alkuteksti puhuu ihmisen mielen eli hengen ja ymmärryksen YHTÄAIKAISESTA toimimisesta. Jos ymmärrys on hedelmätön, niin rukouksella ei ole mitään merkitystä, se ei silloin ole rukous ollenkaan. Vain järjetön hokema, kuten pakanauskonnoissa, shamanismissa yms.

    Äänestä

Löytyykö täältä ketään kuolleista herännyttä :)
Olisi mukava kuulla että millainen paikka se taivas on :)

Äänestä
  • * Ei kukaan ole koskaan käynyt taivaassa, Paavalin lisäksi, jos joku niin väittää, valehtelee.

    Äänestä

  • old_profile_42272 kirjoitti:

    * Ei kukaan ole koskaan käynyt taivaassa, Paavalin lisäksi, jos joku niin väittää, valehtelee.

    Noita taivaassakävijöiden omia kertomuksia on paljon helluntailais-karismaattisten keskuudessa. Mohikaani antaa ymmärtää näin, että helluntailais-karismaattisuudessa on valehtelijoita. Hyvä!

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    Noita taivaassakävijöiden omia kertomuksia on paljon helluntailais-karismaattisten keskuudessa. Mohikaani antaa ymmärtää näin, että helluntailais-karismaattisuudessa on valehtelijoita. Hyvä!

    Raamattu osoittaa,että ihminen on myös sielullinen. Sielullisuudesta on helluntaissa tehty synonyymi sanalle ylihengellinen. Olen tehnyt päivätyöni,vuosikymmenet psykiatrisessa sairaalassa. Minua kiinnosti vat uskonnolliset potilaat ja opin tunnistamaan heissä kolmenlaisia sairaita:1.psyykkisesti sairaat,mutta hengellisesti terveet,2.sekä psyykkisesti että hengellisesti sairaat,3.psyykkisesti terveet,mutta hengellisesti sairaat. Viimeksi mainitut olivat niitä hengellisesti hörhöjä,ylihengellisiä ihmisiä,jotka luulivat itsestään enemmän kuin luulla sopii ja toimivat sen mukaan:parantajia,profeettoja jne.ilman hengen valtuuksia. Ympäristö väsyi ja hoitoon tuotiin.Ei heitä voinut psykiatrisesti auttaa.Hengellistä hoitoa kehiin. Todella pahalta tuntui,kun terveellä Hengen elämällä varustetut,mutta psyykkisesti särkyneet ihmiset eivät saaneet arvostusta,joka heille kuuluu. Itse sain suuren siunauksen heidän esirukoustensa ja hämmästyttävän hengellisen viisautensa kautta. Hengelliset yhteisöt pysykööt lestissään ja hoitakoot keskuudessaan hengellisesti sairaat ja johtakoot jäsenensä terveen Sanan ja armon kasvatettaviksi. Psyykkiset sairaudet harvoin ovat henkivaltojen aiheuttamia,mutta jos joskus ovat,puoskarit älkööt vaivautko!

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    Noita taivaassakävijöiden omia kertomuksia on paljon helluntailais-karismaattisten keskuudessa. Mohikaani antaa ymmärtää näin, että helluntailais-karismaattisuudessa on valehtelijoita. Hyvä!

    Ja eräs näitä Mohkaanin ylikarsimaattisia hengenheimolaisia on Kalevi Helimäki jonka taivaskäynnin selostusta on netti pullollaan:

    http://personal.inet.fi/perhe/matti.sivonen/taivassivu.htm

    http://www.youtube.com/watch?v=1ChZgX_9PIg

    Ja onhan Mohkaanilla itselläänkin Raamatun ulkopuolisia oppeja jumalattomina kuolleista, jotka pompsahtavat haudoistaan ylös saadakseen toisen mahdollisuuden tulla uskoon.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Entinen Maara kirjoitti:

    Raamattu osoittaa,että ihminen on myös sielullinen. Sielullisuudesta on helluntaissa tehty synonyymi sanalle ylihengellinen. Olen tehnyt päivätyöni,vuosikymmenet psykiatrisessa sairaalassa. Minua kiinnosti vat uskonnolliset potilaat ja opin tunnistamaan heissä kolmenlaisia sairaita:1.psyykkisesti sairaat,mutta hengellisesti terveet,2.sekä psyykkisesti että hengellisesti sairaat,3.psyykkisesti terveet,mutta hengellisesti sairaat. Viimeksi mainitut olivat niitä hengellisesti hörhöjä,ylihengellisiä ihmisiä,jotka luulivat itsestään enemmän kuin luulla sopii ja toimivat sen mukaan:parantajia,profeettoja jne.ilman hengen valtuuksia. Ympäristö väsyi ja hoitoon tuotiin.Ei heitä voinut psykiatrisesti auttaa.Hengellistä hoitoa kehiin. Todella pahalta tuntui,kun terveellä Hengen elämällä varustetut,mutta psyykkisesti särkyneet ihmiset eivät saaneet arvostusta,joka heille kuuluu. Itse sain suuren siunauksen heidän esirukoustensa ja hämmästyttävän hengellisen viisautensa kautta. Hengelliset yhteisöt pysykööt lestissään ja hoitakoot keskuudessaan hengellisesti sairaat ja johtakoot jäsenensä terveen Sanan ja armon kasvatettaviksi. Psyykkiset sairaudet harvoin ovat henkivaltojen aiheuttamia,mutta jos joskus ovat,puoskarit älkööt vaivautko!

    Ei mielenterveysongelmaisia pidä jättää oman onnensa nojaan.
    Vastuu heidän hyvinvoinnistaan ja parantumisestaan kuuluu myös meille.

    Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    Ja eräs näitä Mohkaanin ylikarsimaattisia hengenheimolaisia on Kalevi Helimäki jonka taivaskäynnin selostusta on netti pullollaan:

    http://personal.inet.fi/perhe/matti.sivonen/taivassivu.htm

    http://www.youtube.com/watch?v=1ChZgX_9PIg

    Ja onhan Mohkaanilla itselläänkin Raamatun ulkopuolisia oppeja jumalattomina kuolleista, jotka pompsahtavat haudoistaan ylös saadakseen toisen mahdollisuuden tulla uskoon.

    Mitä sanoo Raamattu? Joh.3:13. Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.

    Äänestä

Kärsin pahasta alkoholismista kymmenkunta vuotta ja vapauduin siitä helluntaiseurakunnan avulla. Sain myös kokea Pyhän Hengen kasteen. Aikaa myöten jouduin tiukoille, kun helluntaiväki, ei niinkään saarnaajat, antoi ymmärtää, että myös ajatusmaailma olisi siivottavissa. Lopulta tuntui, kuin aivojen toinen osa olisi taistellut toista osaa vastaan.

Ehkä suurpiirteisemmälle omalletunnolle voi kertoa, että ajatusmaailma on puhdistunut, mutta minulle se ei onnistunut. Tajusin kyllä, että armo riittää minulle sittenkin. Mietin kuumeisesti, mitä minun olisi tehtävä. Lopulta tajusin, että minun oli ryhdyttävä julistamaan Kristuksen mittaamatonta armoa ihmisen heikon pyrkimisen sijasta.

Jatkoin siis juomisen takia kesken jääneitä teologian opintoja ja liityin luterilaiseen kirkkoon. Aluksi pelkäsin monta vuotta ja näin kammottavia uniakin, että rupesin taas juomaan. En tuntenut ketään, joka olisi ottanut tämän askeleen ja kuitenkin säilynyt uskossa. Lopulta uskoin, että HENGEN VOIMA oli seurannut minua luterilaiseen kirkkoon.

Erosin helluntaiheratyksestä hyviä muistaen ja olen aina pappisurallani muistanut saarnoissa ja puheissa mainita, että tulin siellä uskoon ja pääsin kuiville. Nykyisin siihen suhtaudutaan kirkossa myönteisesti, ennen olisi vierottu helluntalaista soluttautujaa.

Kun luen näitä palstoja, olen todella murheellinen. Minun edellinen kotini on muuttunut taistelutantereeksi. Kun Herramme tulee, joutuuko hän tapaamaan veljiä ja sisaria, jotka tappelevat keskenään? Herra auta!

Äänestä
  • Suotta olet murheellinen.
    Tänne palstalle on vain pesiytynyt eräitä "ammattinälvijöitä", jotka tekevät tikusta
    asiaa ja yrittävät mustamaalata Helluntaiherätystä.
    He ovat aikoinaan jostain syystä katkeroituneet uskoviin ja purkavat täällä
    pahaa oloaan.

    En minä ainakaan ole huomannut mitään taistelua kotiseurakunnassani.

    Mutta eiköhän niitä nahisteluja ole monin verroin enemmän ev.lut. kirkossa?

    Äänestä

  • "lut pappi"
    Sinulla on helluntailaisuudesta jäänyt hyvä kuva ja siihen on aihettakin. Moni on päässyt alkoholista eroon tulemalla helluntaiseurakunnassa uskoon, ja se on hieno asia. Arvostan itsekin heluntaiseurakunnan julistusta ja Jumalan työtä tältä osin.

    Kuitenkaan asia ei ole kaikkien kohdalla näin. Itse olen kasvanut erittäin ankarassa helluntailaisessa kodissa. Myös synnyinkuntani helluntaiseurakunta oli lakihenkinen. Elämääni puututtiin kahlitsevasti ensimmäiset 20 vuotta.

    Kiellettyjä asioita oli paljon, oikeastaan kaikki mikä ei ollut helluntaiseurakunnan sisällä. Jopa luterilaisessa pyhäkoulussa käyminen oli väärin. Tuohon hengelliseen väkivaltaan kuului myös julkisia nöyryyttämisiä muiden ihmisten edessä. Nöyryyttäjiä olivat myös paikkakuntani helluntaiseurakuntalaiset.

    Myöskin aikuisiällä on tietyt helluntailaiset pyrkineet puuttumaan elämääni. Tämä puuttuminen on ollut oman uskon suosittelemista ja julistamista minulle, vaikka on tieto, että helluntaisuutta on kaadettu ämpärillä aikoinaan.

    Olet ehkä ollut vain vähän aikaa helluntaiseurakunnassa, joten et tiedä kaikkea seurakunnan sisällä taphtuvaa. Ehkä suuremmissa seurakunnissa ei ole samanlaista kontrollia kuin pienemmissä seurakunnissa.

    Kuten huomaat, on helluntailaisuus varsin hajanainen opiltaankin. Opista on kovaa väittelyä ja helluntailainen yleensä sanoo väärin ajattelevan veljensä olevan harhaoppinen. Opin hajaannuksesta kertoo mm suhtautuminen kolminaisuusoppiin.

    Mutta iloitsen puolestasi, että Sinulla on mukavat muistot helluntaiseurakunnasta. Itsekin toivoisin, että omat muistoni olisivat yhtä kauniit. Mutta, käsi sydämmellä, näin ei ole kohdallani.

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    "lut pappi"
    Sinulla on helluntailaisuudesta jäänyt hyvä kuva ja siihen on aihettakin. Moni on päässyt alkoholista eroon tulemalla helluntaiseurakunnassa uskoon, ja se on hieno asia. Arvostan itsekin heluntaiseurakunnan julistusta ja Jumalan työtä tältä osin.

    Kuitenkaan asia ei ole kaikkien kohdalla näin. Itse olen kasvanut erittäin ankarassa helluntailaisessa kodissa. Myös synnyinkuntani helluntaiseurakunta oli lakihenkinen. Elämääni puututtiin kahlitsevasti ensimmäiset 20 vuotta.

    Kiellettyjä asioita oli paljon, oikeastaan kaikki mikä ei ollut helluntaiseurakunnan sisällä. Jopa luterilaisessa pyhäkoulussa käyminen oli väärin. Tuohon hengelliseen väkivaltaan kuului myös julkisia nöyryyttämisiä muiden ihmisten edessä. Nöyryyttäjiä olivat myös paikkakuntani helluntaiseurakuntalaiset.

    Myöskin aikuisiällä on tietyt helluntailaiset pyrkineet puuttumaan elämääni. Tämä puuttuminen on ollut oman uskon suosittelemista ja julistamista minulle, vaikka on tieto, että helluntaisuutta on kaadettu ämpärillä aikoinaan.

    Olet ehkä ollut vain vähän aikaa helluntaiseurakunnassa, joten et tiedä kaikkea seurakunnan sisällä taphtuvaa. Ehkä suuremmissa seurakunnissa ei ole samanlaista kontrollia kuin pienemmissä seurakunnissa.

    Kuten huomaat, on helluntailaisuus varsin hajanainen opiltaankin. Opista on kovaa väittelyä ja helluntailainen yleensä sanoo väärin ajattelevan veljensä olevan harhaoppinen. Opin hajaannuksesta kertoo mm suhtautuminen kolminaisuusoppiin.

    Mutta iloitsen puolestasi, että Sinulla on mukavat muistot helluntaiseurakunnasta. Itsekin toivoisin, että omat muistoni olisivat yhtä kauniit. Mutta, käsi sydämmellä, näin ei ole kohdallani.

    "Mazedels" kirjoittaa:

    "Mutta iloitsen puolestasi, että Sinulla on mukavat muistot helluntaiseurakunnasta. Itsekin toivoisin, että omat muistoni olisivat yhtä kauniit. Mutta, käsi sydämmellä, näin ei ole kohdallani"

    Ainoa keino saada kauniit muistot Helluntaiseurakunnasta, on ANTAA ANTEEKSI
    menneet vääryydet ja rukoilla oikeaa mieltä ja varjelusta katkeruudelta.

    SE ON AINOA KEINO!!

    "Anna meille meidän syntimme anteeksi niin mekin annamme anteeksi niille, jotka ovat meitä"
    vastaan rikkoneet."

    Äänestä

  • Yritä edes kirjoitti:

    "Mazedels" kirjoittaa:

    "Mutta iloitsen puolestasi, että Sinulla on mukavat muistot helluntaiseurakunnasta. Itsekin toivoisin, että omat muistoni olisivat yhtä kauniit. Mutta, käsi sydämmellä, näin ei ole kohdallani"

    Ainoa keino saada kauniit muistot Helluntaiseurakunnasta, on ANTAA ANTEEKSI
    menneet vääryydet ja rukoilla oikeaa mieltä ja varjelusta katkeruudelta.

    SE ON AINOA KEINO!!

    "Anna meille meidän syntimme anteeksi niin mekin annamme anteeksi niille, jotka ovat meitä"
    vastaan rikkoneet."

    "Yritä edes"
    Mielestäni anteeksi antamiseen kuuluu myös, että asiat selvitetään. Näinhän raamattukin opettaa.

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    "Yritä edes"
    Mielestäni anteeksi antamiseen kuuluu myös, että asiat selvitetään. Näinhän raamattukin opettaa.

    Mazedelsille:

    Mutta ei kai sinun tehtäväsi ole selvittää niitä asioita!!
    Suutari pysyköön lestissään.

    Äänestä

  • Yritä edes kirjoitti:

    Mazedelsille:

    Mutta ei kai sinun tehtäväsi ole selvittää niitä asioita!!
    Suutari pysyköön lestissään.

    "yritä edes"
    Anteeksiantamiseen kuuluu se, että asia jota anteeksiantaminen koskee, tulee selvittää kaikkien osapuolien välillä keskustellen. Minä olen ollut siihen valmis, mutta toinen osapuoli ei ole halukas.

    Äänestä

  • Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

    "lut pappi"
    Sinulla on helluntailaisuudesta jäänyt hyvä kuva ja siihen on aihettakin. Moni on päässyt alkoholista eroon tulemalla helluntaiseurakunnassa uskoon, ja se on hieno asia. Arvostan itsekin heluntaiseurakunnan julistusta ja Jumalan työtä tältä osin.

    Kuitenkaan asia ei ole kaikkien kohdalla näin. Itse olen kasvanut erittäin ankarassa helluntailaisessa kodissa. Myös synnyinkuntani helluntaiseurakunta oli lakihenkinen. Elämääni puututtiin kahlitsevasti ensimmäiset 20 vuotta.

    Kiellettyjä asioita oli paljon, oikeastaan kaikki mikä ei ollut helluntaiseurakunnan sisällä. Jopa luterilaisessa pyhäkoulussa käyminen oli väärin. Tuohon hengelliseen väkivaltaan kuului myös julkisia nöyryyttämisiä muiden ihmisten edessä. Nöyryyttäjiä olivat myös paikkakuntani helluntaiseurakuntalaiset.

    Myöskin aikuisiällä on tietyt helluntailaiset pyrkineet puuttumaan elämääni. Tämä puuttuminen on ollut oman uskon suosittelemista ja julistamista minulle, vaikka on tieto, että helluntaisuutta on kaadettu ämpärillä aikoinaan.

    Olet ehkä ollut vain vähän aikaa helluntaiseurakunnassa, joten et tiedä kaikkea seurakunnan sisällä taphtuvaa. Ehkä suuremmissa seurakunnissa ei ole samanlaista kontrollia kuin pienemmissä seurakunnissa.

    Kuten huomaat, on helluntailaisuus varsin hajanainen opiltaankin. Opista on kovaa väittelyä ja helluntailainen yleensä sanoo väärin ajattelevan veljensä olevan harhaoppinen. Opin hajaannuksesta kertoo mm suhtautuminen kolminaisuusoppiin.

    Mutta iloitsen puolestasi, että Sinulla on mukavat muistot helluntaiseurakunnasta. Itsekin toivoisin, että omat muistoni olisivat yhtä kauniit. Mutta, käsi sydämmellä, näin ei ole kohdallani.

    " Mazdels (ei kirj.) 1.10.2013 16:04"

    Jos sinulla on huonot kokemukset menneisyydessä, ei se tarkoita , että kaikilla on.

    Itse olen kasvanut lapsuuteni ja nuoruuteni hel. parissa, vanhempani olivat helt. Ja itselläni on todella hyvät muistot siitä.
    Hel.srk;n en ole kuulunut vajaa 30v.mutta voisin kyllä liittyä sinne. Se on kuitenkin hengellinen (sydämessäni ) kotini.

    Äänestä

Aloittaja

Mielenkiintoinen ilmiö tuo kun monet helluntailaiset itse pitävät helluntaikirkkoa tunkiona, mutta yhteen ääneen sanovat, että siitä ei saa kirjoittaa mitään.

Kyseessähän on puhdas kyynisyys, joka juuri aiheuttaa "tunkio"-ongelman.

Äänestä
  • Voisitko sinä kertoa, mitä usko Jeesukseen sinulle merkitsee. Kuulutko itse helluntaiseurakuntaan ja oletko sisällä hengellisissä. Raamattuhan sanoo, että vain hengellinen ihminen voi tutkia hengelliset.

    Äänestä

  • 8+20 kirjoitti:

    Voisitko sinä kertoa, mitä usko Jeesukseen sinulle merkitsee. Kuulutko itse helluntaiseurakuntaan ja oletko sisällä hengellisissä. Raamattuhan sanoo, että vain hengellinen ihminen voi tutkia hengelliset.

    Saarnaaja Vilho Mäkelä kirjoitti aikanaan siitä kuinka vanhimmiston sisällä on henkilöitä jotka ei sinne kuuluisi, taitamattomia hoitamaan sitä virkaa.Moni on karkotettu pois esim. helluntaiseurakunnasta jo nuorena taitamattomuuden takia,varmaan monesta muustakin seurakunnasta,ihmisten käsittely on taitolaji eikä onnistu kaikilta,toivottavasti moni joka tuntee tulleensa väärin kohdelluksi,ei kuitenkaan menetä uskoaan, joka on tärkein asia ja löytää vaikka seurakuntayhteyden jostain muusta seurakunnasta.

    Äänestä

  • " Mielenkiintoinen ilmiö tuo kun monet helluntailaiset itse pitävät helluntaikirkkoa tunkiona, "
    Mielnkiintoinen tuo ajatusmaailmasi ! Sinä sanoit sitä siksi, ei muut.

    Ja sinä kaivat tunkioita, jotka sivuaisivat helluntaisrk:a. Se, että Porissa käräjöidään seurakunnan rahoista (on surullista ), ei ole sinulta pois, ethän sinne kuulu.
    Se on heidän välisensä asia.

    Äänestä

Sen lisäksi, mitä jo on, ketjun otsikko viittaa myös tulevaan.

Oli aika tehdä parannus ja on vieläkin.

Katoilta kuulutetaan salamyhkäisyydet.

Äänestä
  • kuuntelin, hyva puhe oli.
    Missa Heiska viilettaa nyt ja millaisia ajatuksin?

    Äänestä

Pyhän Hengen voitelemaa julistusta!!!

Helluntaiherätys sai varoituksen ja kehoituksen jo 1984!!!

Ja teki kuten kovakorvainen, itseään täynnä, omaa viisautta ja arvokkuutta pullisteleva tekee, käänsi selkänsä Jumalalle!!!

Miksi ei profetioita viety koko maahan parannuksentekemisen jouduttamiseksi? Siksi, että parannuksen olisi tullut lähteä veljistä talvipäivillä!

Juuri näin

Äänestä
  • Niinkö sinulle kävi:
    "Ja teki kuten kovakorvainen, itseään täynnä, omaa viisautta ja arvokkuutta pullisteleva tekee, käänsi selkänsä Jumalalle!!!"

    Äänestä

Aloittaja

Ensiviikolla on helluntaikirkolla kohtalon hetket hovioikeudessa.
Olipa päätös mikä tahansa, niin se pahentaa entisestään julkisuuskuvaa.

Kuinkahan moni porin porukasta on oikeasti liittynyt jäsenenä helluntaikirkkoon.
Seurakunta on liittynyt laittomaksi tuomitulla päätöksellä ja jäsenistöstä ehkä vain liittämisen päättäneet.

Äänestä

Kuuntelin toistamiseen Heiskan raamattutunnin!

Kyllä mies julistaa voitelussa ja vahvaa asiaa. Vuonna 1986!!

Puheessa käy ilmi, miten Herra on helluntaiherätyksen vastuullisia varoittanut ja kehoittanut. Heiska referoi luotettavasti kuulemaansa.

Kuunnelkaa!!

Äänestä

Lisää julkisuutta. Helluntailaisten miljoonariita taas esillä.

Ja Helluntaikirkon vaikuttajat pesevät käsiään, ollaan tietämättömiä mm. siitä, kuinka helluntaikirkko itse ohjeistaa, miten paikallisen yhdistyksen omaisuus siirretään kirkon jäsenseurakunnalle.
Ja Helluntaikirkon toiminnanjohtajaa ei tavoiteta kommentoimaan...

Äänestä

Helluntaikirkko perustettiin aikoinaan VÄÄRYYDELLÄ! Enemmistön tahto ja ääni käveltiin yli Treen talvipäivillä vuonna ??.

Kirkko pitää hallussaan omaisuutta, jonka VAPAA VÄKI on uhreillaan rakentanut. Kaiken omaisuudensiirto ei kestä juridista katselukulma, kuten Porin tapaus osoittaa. Mitä onkaan Iso Kirjan, lehtitalon ja muiden rikkoseurakuntien päätöksenteoissa.

JUMALA ei ole antanut sen enempää kirkkauttaan kuin siunaustakaan VÄÄRYYDEN käsiin!

Valheen päälle uutta valhetta. Porinkin tapaus osoittaa käräjäoikeuden sanoilla puheenjohtajan toimia KUNNIATTOMIKSI JA ARVOTTOMIKSI!!

Mitä sanoisi seurakuntamestari Paavali tästä menosta ja MITÄ SANOO SEURAKUNNAN HERRA, JEESUS KRISTUS!! Kiinnostaneeko kuollutta kirkkoa moinen?

Äänestä

Jeesus tulee oletko valmis DoctorT ja kaikki muutkin panettelijat, juorujlijat, varkaat, syyttelijät, katkerat ilman mitään rakkaudentekoja, täynnä omaa hyvyyttä ja oikeaoppisuutta!

Äänestä
  • Onkohan Profeetta 777 itse valmis, jos Jeesus tulisi nyt?

    Äänestä

OLEN VALMIS, OLLUT JO PITKÄÄN.

Äänestä

Julkisuuskuva joka edustaa Kristusta tulis aina olla puhdas ja edustaa puhdistusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

Googlasin helluntaikirkkoon liittyviä asioita.

Ensimmäiselle sivulle mahtuu viite kymmeneen asiaan, joista 9 on nekatiivisiä ja yksi puolustuskannalla oleva asia.

https://www.google.fi/#q=helluntaikirkko iltalehti

Ensimmäisenä on uutinen "Helluntaikirkko vei miljoonaomaisuuden".

Ainoa poikkeava asia on otsikoitu "Helluntaikirkko ei vienyt porilaisten omaisuutta" ja se uutinen olikin helluntaikirkon omalla sivulla.

Kukapa sitten enää uskoisi helluntaikirkon omaan uutiseen, kun tuosta on vielä julkisuudessa luettavissa ihan toisenlainen käräjäoikeuden päätös, kuin helluntaikirkko ilmoittaa.

http://minnemenethelluntaiheratys.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu