Kommarifeikki kirjoittaa;
" Natsien sotaliittolaiset olivat sotarikollisia - natsit sekä heidän liittolaiset pyrkivät rosvoamaan toisten maiden alueita että tuotantoa ja tekemään muista orjatyöläisiä. "
Aivan, natsit PYRKIVÄT tekemään noin, mutta ry SS ät TEKIVÄT noin
ja jatkavat sitä vieläkin.
" Natsien sotaliittolaiset olivat sotarikollisia - natsit sekä heidän liittolaiset pyrkivät rosvoamaan toisten maiden alueita että tuotantoa ja tekemään muista orjatyöläisiä. "
Aivan, natsit PYRKIVÄT tekemään noin, mutta ry SS ät TEKIVÄT noin
ja jatkavat sitä vieläkin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Usein näyttää unohtuvan se ketkä olivat natsien ensimmäiset liittolaiset. Sitä olivat Neuvostoliitto ja sen kommunistit jotka tekivät sopimuksen Euroopan jaosta keskenään. Juuri tuon sopimuksen täytäntöön panostahan koko II maailmansota alkoi.
Ensin ne jakoivat Puolan ja sitten NL pakotti Baltian maat tukikohtasopimuksiin jotka myöhemmin junailtiin miehitykseksi ja samaahan kokeiltiin Suomen suhteen mutta se ei täysin onnistunut joskin henkisessä mielessä hieman annettiin periksi kahden tappeluksen jälkeen.
Nythän sekin on sitten mennyt samaan tunkioon natsi-Saksan kanssa se Neuvostoliitto. Ei ollut komuyhteiskunnasta selviäjäksi tässä maailmassa eikä tule olemaan.
Usein myös unohtuu ( tarkoituksella unohdetaan ) saksalaisten
hämmästyttävä elintason nousu natsien vallassaolon aikana.
Neuvostovenäjä ei siihen koskaan kyennyt ja nykyhallinnon
aikana tavallisen kansan elintaso on vain laskenut.
Kaikenlaiset puliveivarit ovat kyllä pärjänneet ja rikastuneet.
Nykyisinkin näyttää siltä, että Saksa joutuu pelastamaan
euroopan poliitikoitten euro-sekoiluista.
Natsien ja neuvostokomujen keinot hieman vaihtelivat ja sen lisäksi tapa käyttää rahaa.
Sakut saivat rahaa juutalaisiltaan takavarikoidessaan heidän omaisuuksiaan kun taas venäläiset takavarikoivat maat ja pistivät parhaat maanviljelijänsä joko suoraan hautaan tai pakkotyöhön jossa ei annettu ansaintamahdollisuuksia, edes henkeään kun eivät pitkästi saaneet pitää.
Hitlerin porukka teetti palkkatyötä niillä rahoilla rakentaen monen moista omista hallintopalatseista moottoriteihin mutta Neuvostoliitossa rahat tuhlattiin aseisiin ja komuylimystön tarpeisiin, kansasta ei välitetty vaan siinä nähtiin ainoastaan orjatyövoimareservi ja tykinruokaa kommunismin lähetystyörintamalla.
Venäjän suurin ongelma lienee demokratiavaje joka siellä on aina loistanut, tsaarin aikana siitä ei edes haaveiltu, komuaikana siitä puhuttiin juhlapuheissa mutta käytännössä kansassa oli muutama mies ja ääni yksilö, nyt jatketaan samaa linjaa ja vastaanpanijat Putinin johtajuutta uhkaavat saavat aina linnatuomion tai viedään saunan taakse. Siellä vallitsee jälkikommunistinen yhteiskunta koska KGP upseeri johtaa toimia. Vanhat KGP upseerit ja ehkä miehetkin pitäisi viedä sinne minne he veivät miljoonia, pakkotyöleirille Siperiaan. Valta pitäisi antaa siviileille jotka valitaan vapaissa vaaleissa.
Demokratia on varmasti outo juttu jos on asunut ikänsä muiden ohjailtavana ja on pitänyt peljätä sanomisiaan mutta kyllä siihen tottuu ja tulee huomaamaan miten se lopulta tuo yhteiskunnan jossa kaikilla on parempi olla.