Huomenna tulee toimeentulotuki

taas tilille. Menen heti ostamaan olutta ja jotain ruokaa. Kyllä elämä on hienoa kun ei tarvii töitä tehdä
9212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vai iinn

Äänestä

Työttömyys on pakko. Eli vaikka haluaisi tehdä töitä niin ei töitä saa. Työstä pitää maksaa sellanen korvaus että ei tarvii soskuun mennä. Toisinaan voipi ottaa olutta kun ei ole muuta elämää.

Äänestä

Onhan jokainen ihminen jollakin tavalla parempi kuin toinen, sillä keinolla löytyy duunia tai omaa yritystoimintaa.

Oikea asia vain pitää löytää.

Jos ihminen on perustyhmä ja laiska, ei siihen mikään auta.

Äänestä

En ole tymä tai laiska.Tein vuosia muille töitä ilmaiseksi ja en ansainnut itse mitään rahaa tai muutakaan. Muut rikastui. Pystytin ilmaiseksi 9 hirsimökkiä muun muassa kun kuvittelin että saan sitten palkkaa kun näytän että osaan. Ahkerudella ei saavuta mitään joten en tee enään ilmaiseksi töitä. Olen antanut oman osani ilmaistyön tekijänä yhteiskunnalle.

Äänestä

Hei "köyhä ja työtön", älä tee enää sitä työtä toiselle, tee suoraan asikkaalle. 9 mokin pystyttäminen on jo hyvä meriitti.

Hopi hopi etsimään sitä pystytettävää mökkiä. Tämä on juuri sitä parasta elämänsä korjaamista.
Kunhan saat ensimmäisen suoraan tehdyn pystytyksen, siitä alkaa muutos.

Olet siis parempi kuin muut pystyttämään mökkejä.

Äänestä

Minä sain pienen työkyvyttömyyseläkkeeni maksoin vuokran ja muut pienet laskut, nyt sitten lopuilla elelen niin että riittää seuraavaan eläkkeeseen asti, ei mene yhtään tupakkaan ei kaljaan eikä viinaan. Jouluksi on aikomus ostaa uusi sohva joten aloin keväällä säästää sitä varten joka kuukausi pienen summan.

Äänestä

Minä ostin tänään kopan olutta ja aion nauttia siitä perjantaina. Kaikki vaan lässyttää et mee töihin ja te jotain hyödyllistä. Hais.takaa vaan perse kaikki. Teen töitä jos palkkaa maksetaan.

Äänestä

40 vuotta pienipalkkaisessa työssä koko iän, josta 58v. työkyvyttömyyseläkelle, siitä 1100;-€/kk nettona, josta säästän ja silti matkustelen usean kerran vuodessa ympäri maailmaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön. kirjoitti:

taas tilille. Menen heti ostamaan olutta ja jotain ruokaa. Kyllä elämä on hienoa kun ei tarvii töitä tehdä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu