Yritin maksaa niinkin epäoleellista laskua kuin vuokraa osuuspankin verkkopankissa, mutta se ei anna. Hyväksymättömän laskun kohdalla lukee "tililtä maksaminen ei onnistu". Kokeilin uudelleen hyväksyä laskun avainluvulla, mutta ei. Mistähän tämä voisi johtua? Saldoa on tilillä ainakin ihan tarpeeksi.
"Tililtä maksaminen ei onnistu"
vbcbbc
1611128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sulla ei ole kateta!
Op vaatii AINA oikean avainluvun kortistasi.Esim: K 15 on siis K rivi vaakasuorasta No.15
Voi tulla myös puhelin varmistus missä on kirjain ja numero mitkä pitää antaa pankin sivulle.
Osuuspankin ja Nordean lukuparit ei sisällä kirjaimia. Nordealla ne on 1-100 ja jokaista vastaa nelinumeroinen luku. Maksuvarmistusta varten on monta kertaa käytettävä aakkos lukupari.
Korjausta: OP.llä on uusissa numerot 0001-0300.Tapiolalla ja S pankilla kirjaimet ja numerot. Ja numeroita niissä kaikissa se 4 kappaletta kuittausta varten.
OP.llä Voi tulla myös puhelin varmistus missä on numero mikä pitää katsoa kortista ja antaa pankin sivulle.
Höperö! S-Pankilla on kyllä pelkästään numerot.
Millaisen maksurajoituksen olet laittanut, vaikuttaako se....
mä yritin maksaa sähkölaskuu op:n verkossa mutta maksaminen ei onnistu ja rahaa on tilillä yli 800 mist johtuu? :o
Uusissa laskuissa pitäisi olla FI tunnus edessä. Käy tiskillä laskun kanssa kysymässä mikä on vikana kun systeemi ei toimi.
sama ongelma!!!!
Itsellä on anroid ja windowsphone puhelimissa op sovellus. Sovelluksella pystyy lukememaan laskujen viivakoodit, joissa on valmiina laskun iban tilinumerot ja viitteet. Kun syöttää laskun näin, niin menee sen jälkeeb verkkopankkiin tietokoneella ja täydentää maksuohjeet loppuun ennen maksun lopullista maksamista. Iban tilinumerot on kiusallisen tarkkoja ja viitteen kanssa on oltava tarkkana.
Huomasin muuten, ettei samsungin tabletti lue viivakoodia op.fi palvelussa
Mene Osuuspankin sivuilla tilin perustietoihin ja aseta uusi summa kertanostolle.
Esim. minulla suurin kertanosto oli 500e, minkä vuoksi en pystynyt maksamaan 550e vuokraa. Vaihdoin kertanostosumman ja maksu onnistui :)
No onpa typerä systeemi. Kyllähän nostorajan pitäisi tarkoittaa sitä, mitä automaatista saa päivässä ulos, koska siihenhän ne mahdolliset väärinkäyttöuhat (kortti varastettu) kohdistuu. Ei tuo saa estää tekemästä juuri sen suuruisia tilisiirtoja kuin haluaa (katteen rajoissa tietenkin).
Hyvä etten ole OP:n asiakas.
Lasku on eräännytyksessä, vaikka tilillä on saldoa riittävästi, ja laitoin tämän pv eräpäiväksi.
Mulla käytössä samsung galaxy tab, en pysty tällä laitteella maksaan yhtään laskua...pankkina oma sp..... ja voin vakuuttaa ettei kyse ole siitä ettei tilillä ole rahaa tai jostain tunnusluku hässäkästä.
säästöpankissa luki ei maksukelpoista tiliä, menin säästöpankkiin ja täti sanoi että nyt voit maksella, kysyin mikä siinä oli vikana, täti sanoi rasti väärässä paikassa, en kysellyt enempää menin kotio ja johan pysty makseleen, mutta muuten ollut kovin tyytyväinen oma säästöpankkiin, kaikki on onnistunut vaivattomasti, jotenkin tuntuu että kaikki ollut helppoa siälä......en sit tiedä mitenkä suhtautuvat jos jotain onkelmia tulee, esim työttömyys yms...eikä rahoja tulekaan niin että riittää menoihin....ja lainoihin, silloinhan vasta se pankin hyvyys tulee esiin, aika näyttää.....
Joku muuttunut osuuspankissa, kun oli automaatin nostoraja (n. 400-500e) muuttunut tilin maksurajoitukseksi.
Nyt oli vain yksi nostoraja, joka lukitsi maksamisen.