ASUNNON osto kun pariskunnan tuloerot suuret

wefsthhrra

Onko kenelläkään käytännön/järjen vinkkejä siihen, miten toimia kun edellytykset ovat otsikonmukaiset. Toisella on rahaa toisella ei. Eli toisella isot tulot ja sen mukainen käsiraha asunnon ostamiseen (pääkaupunkiseutu) ja toisella normaalipalkka, jolla ei pk-seudulta asuntoja osteta. Säännölliset tulot kummallakin ja vakityöt.

Olemme ottamassa kumpainenkin maksukyvyn mukaiset lainat.
Mutta miten lainanlyhennykset jne, onko olemassa viisamman neuvoa tai käytännön vinkkejä ? Jos otamme kumpainenkin oman lainamme, voiko toinen meistä lyhentää pelkästään lainaa ja toinen muita kuluja (vastikkeet ja muut juoksevat kulut). Ja jos toinen lyhentää pelkkää lainaa (vaikka molempien nimissä lainaa onkin) onko tällä jotakin merkitystä esim. mahdolliseen erotilanteeseen. Jos toisen pussista mennyt lainat ja toisen pussista muut kulut? Ja edelleen painotan, että lainat molempien nimissä mutta josko toinen niitä vain käytännössä lyhentäisi. Omistanko edelleen oman osuuteni vaikka omasta tilipussista en ole lainaa lyhennellyt vaan hoitanut muut kulut.

Ehkä joku ymmärsi kysymyksestä jotain, toivoisin saavani viisaamman neuvoja tilanteeseen kun asunto on ostettava tuloero hankaloittaa tilannetta.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sjfdfg

      "Omistanko edelleen oman osuuteni vaikka omasta tilipussista en ole lainaa lyhennellyt vaan hoitanut muut kulut."

      Riippuu siitä, mitä paperissa lukee. Periaatteessa maksamisella ei ole mitään väliä, vaan sillä mitä kauppakirjassa sanotaan.

      Käytännössä, laittakaa asiat paperille. On ihan ok, että toinen hoitaa lainan ja toinen muut kulut, mutta se kannattaa olla todistettavissa taikka erotilanteessa tulee iso riita (kaiken muun lisäksi). Säilytä tiliotteet.

    • Entä näin

      Tuo että toinen maksaa lainan ja toinen muita menoja on kiva ajatus mutta mahdollisessa erotilanteessa takuuvarma tapa saada massiivinen riita aikaan. Kauniista aikomuksista huolimatta kun ne kaikki muut toisen hoitamat maksut tuppaavatkin yleensä kätevästi "unohtumaan" siltä joka on lainan maksanut. Noita muita kuluja kun on huomattavasti vaikeampi todentaa kuin lainan lyhennyksiä (jos ei sitten tosiaan säästä joka kuittia).

      Entä jos ostaisitte asunnon tulojenne suhteessa, ja otatte myös lainat (kumpikin omansa) samassa suhteessa?

      Eli se jolla paremmat tulot omistaa vaikkapa 80 % ja maksaa siis kauppahinnasta 80 %, osan käteisenä ja loput lainana. Huonompituloinen omistaa 20 % ja ottaa sitä varten lainan.

      Jos asunto maksaa vaikkapa 200 000 niin jos tulosi ovat normaalipalkka eikä sinulla ole maksuhäiriöitä, niin varmaankin saat 40 000 asuntolainaa.

      Jos et saa niin voisit omistaa vaikka vain 10 % asunnosta ja maksaa sen.

      Molemmat sitten lyhentävät omaa lainaansa joka kuukausi ja muista juoksevista kuluista huolehditaan puoliksi.

      Jos liittonne kestää vuosikymmeniä niin mikäänhän ei estä sitä tällä hetkellä rikkaampaa osapuolta myymästä osaa omasta osuudestaan toiselle, jos hänen tulonsa vuosien varrella kasvavatkin. Näin loppujen lopuksi voitte omistaa asunnon puoliksi.

      Huom! Kyseessä täytyy olla aito todistettava kauppa, ja rahan pitää siirtyä, muuten verottaja muistaa lahjaverolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2478
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      2274
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1149
    Aihe