Creatinistisia evidenssejä 1

Epäjumalienkieltäjä

Vaikka palstan nimi on "Kreationismi ja älykäs suunnittelu", niin kreationistien joukon terävimpien kynien mullistavimmat evidenssit kreationismin puolesta jäävät usein ilmaan roikkumaan, kun evidenssien esittäjät eivät muista esittää todisteita väitteidensä tueksi.

Otetaan ensin kurkunpäähermo. Jyr väitti, että kurkunpäänhermo kiertäessään pallean kautta ottaa ärsykkeitä keuhkojen tilasta voidakseen antaa "sellaisen äänteen kuin haluaa."

Havainto on mullistava. Kurkunpään hermo prosessoi itsenäisesti muualta kehosta tulevaa dataa ja ohjaa äänenmuodostusta aivoista riippumatta. Koska silmiini ei ole osunut tutkimusta, joka tällä tavalla mullistaa neurologian, niin nyt "Jyr" voisi valistaa meitä evokkeja, joita hän niin usein tietämättömäksi syyttää.

Missä on tutkimus tai artikkeli, jossa viitattaisiin siihen, että kurkunpäähermo kerää itsenäisesti tietoa keuhkojen tilasta ja itsenäisesti säätäisi tämän informaation perusteella kurkunpään toimintaa?

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä liene kyse jyrin omista tutkimuksista, joille on tyypillistä, että jopa vuosien tutkimuksen tulokset voidaan esittää napakasti parilla lauseella.

      Näinhän kävi Italian fossiilihautausmaan tapauksessa, jota jyr tutki kaksi vuotta ja sai aikaan raportin, joka muodostui kahdesta äksystä örähdyksestä.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Mikä on kun Jyr ei halua valistaa meitä tietämättömiä evoja?

    • sekaisin minäkin

      Ehkä te pakanapaskiaiset ette ole sen tiedon arvoisia että voisitte tulla Jahven, tai siis El:n tai siis Zeuksen pelastamiksi?

      Minä sen sijaan saan ikuisen elämän sillä uskon jumalaan. Pyhitetty olkoon Baal.

      • sekaisin Markusta

        Tässä se atterievokin sivistys nähdään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      70
      2952
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1175
    Aihe