HelpAge International järjestön selvityksessä Suomessa ikääntyvät voivat heikommin kuin monessa muussa länsimaassa.
Heikoiten asiat olivat ikääntyneiden työllisyydessä ja koulutuksessa (sija 27)
Seuraavaksi heikoiten asiat olivat ikääntyneiden terveydentilassa (sija 21)
Seuraavaksi heikoiten asiat olivat ikääntyneiden suotuisassa toimintaympäristössä (sija 18)
Parhaiten tutkimuksessa Suomi menestyi ikääntyneiden taloudellisessa turvallisuudessa (sija 14)
Kaiken kaikkiaan vertailussa oli 91 maata.
Selvitysten perusteella ikääntyneiden työllisyys on muita Pohjoismaita heikompi ja eläkkeellekin jäädää muita aikaisemmin. THL:n professori Marja Vaaraman mukaan joka kolmas ikääntynyt on pienituloinen ja joka viides ei ole päässyt osalliseksi hyvinvoinnin kehityksestä.
Toisaalta ikääntyneiden talous on raportin mukaan suomalaissenioreilla melko hyvin turvattu. Ikääntyneiden tulotaso on neljänneksitoista korkein maailmassa ja köyhyyttä on suhteellisen vähän.
Kansainvälinen vanhusvertailu
1
91
Vastaukset
- tarpeet=muualla
tämä ei ole vain jonkun puolueen aloitus, vaan vaikuttaa liian monen ihmisen elämään: http://www.adressit.com/hallitus_ei_saa_leikata_valtion_osuuksia_kansalaisopistoilta
Opiskelua aiotaan estää näinkin,esim, enkun taitoja voisi kohentaa
opiston tunneilla, mutta sekin halutaan viedä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä851742Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721615Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1711321- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66883Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838