Kuntaministeri Henna Virkkunen (kok.) ei ole tyytyväinen ministeriöiden jättämiin listoihin kuntien vähennettävistä tehtävistä. Hänen mukaansa maanantaina jätetyissä ehdotuksissa ei ole pohdittu riittävästi säästöjä, vaikka hallituksen tavoitteena oli nimenomaan keventää kuntien tehtäviä yhdellä miljardilla eurolla.
Kuntasäästöt perseelleen, Virkkunen
hermostui !
662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mitään tule
Autistinen Virkkunen on menettänyt otteen.
Silloinko se jo meni pieleen kun valtio alkoi toimia kuin yritys ? Kansalaiset ovat valtiota varten eikä ollenkaan päinvastoin. Vastuut kunnille, mutta samalla rahat pois.
Noin kuukausi sitten kuntaministeri Henna Virkkunen esitteli itse esimerkkejä turhista kuntien tehtävistä. Sellaisista hän itse luetteli postilaatikon paikan määräämisen, lumiaitaluvan ja irtokissojen talteenoton.
http://www.hennavirkkunen.fi/kirjoituksia/92-554-tehtaevaeae
Tuollaisten asioiden karsimisellako Virkkunen tosiaan itse kuvitteli päästävän kuntapuolella miljardin euron säästöihin? Ei kai kunnan kaavoitusinsinööriltä oikeasti mene postilaatikkojen paikan piirtämiseen rakennuskaavaan kuin minuutti, kaksi tai korkeintaan viisi. Vai kuvitteleeko Henna Virkkunen, että kunnaninsinööri tarkistaa postilaatikkojen paikat koko kunnan alueella vuosittain? Ilmoittaa jonain maanantaiaamuna viikkopalaverissa, että tämän viikon hän sitten liikkuukin tiiviisti maastotöissä, arvioimassa mahdollisia muutoksia kuntalaisten postilaatikkojen paikkoihin ja seuraavalla viikolla ohjelmassa on lumiaitojen paikkojen miettiminen ja piirtäminen. :D
Ei miljardin tavoitesäästöjä kuntien lakisääteisistä velvoitteista tosiaankaan saada kerrytettyä pikkupuroista, vaan suurista valtavirroista eli peruspalveluista ja niistäkin vain niin, että osin heikennetään määrää ja tasoa. Tosin kansalaiset itse ovat valmiita noiden palveluiden osalta kunnallisveroa maksamaankin.
liian lähellä ja hallituksella käykät housuissa
tehdä vain mahdollisimman paljon vahinkoa ettei Keskusta pysty niitä korjaamaan !