Vastaukset 8
- Pärinä poika
Filmin kuuluttajalla reipas ääni ja ajan tekniikan mukainen tyypillinen komea kaiku. 50- luvun tervehenkinen nostatus mieliala vahvasti läsnä myös kuvassa. Juuri näin sen homman pitääkin mennä.
- heheh
kuunnelkaa 1:50-2:05 tarkkaan =D
- jaskaLaatikossa
Hieno filmi tosiaankin. Oikeastaan kaikkien, vähänkin Hyvinkään historiasta kiinnostuneiden tulisi nähdä tämä.
Nimmarille heheh - niin ne arvostukset muuttuu ajan mittaan. Onneksi on vanha asemarakennus tallella edelleen :) - alkuasukas -59
Kiitos aloittajalle viihdyttävästä ja historiallisesta filmistä. Lisää tällaista :)
Kiitos todella upea filmi hyvinkäästä..
- ap.
No, minä en ole tätä laittanut, enkä edes löytänyt :) Kiitos kuitenkin kiitoksista!
Poikani laittoi minulle tämän linkin. Vasta heinäkuussahan tämä on youtubeenkin laitettu. Kiitokset hänelle, joka sen teki! - po nigga
Jos filmi on tehty 50-luvun alussa, kaupunki todella kehittyi muutamassa vuodessa. Olen itse aloittanut koulun 70-luvun alussa ja Hyvinkää näytti jo silloin oikealta kaupungilta. Ei ollut enää hiekkatietä ainakaan niin paljon :) Hämeenkadun siltakin oli jo olemassa 60-luvulla. Meillä oli koulussa Hyvinkää-aiheinen kansio, jota täydennettiin ekan ja tokan kouluvuoden aikana ja näin jälkeenpäin ajatellen se opetti kyllä kaupungista.
Muutin pois vuonna 1983 ja kehitys tuosta ajasta on ollut vielä merkittävämpää kuin 50-luvulta 60-luvulle. Ei tahdo tuntea enää paikkoja samoiksi; esimerkiksi Torikadun ympäristö on totaalisesti muuttunut ylhäältä alas asti.
Ja pärinäpojalle tiedoksi: selostaja, kreivi Carl-Eric Creutz oli tuohon aikan "the ääni".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1192940Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161061Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63883Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51836- 52799
- 47684
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79655- 80626
- 50625
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614