Uskomatonta miten kalliita vihannekset on. Ei köyhä kertakaikkiaan voi syödä monipuolisesti on pakko jättää kasvikset pois, ja syödä halpaa hiilarimöttöö esim nuudeleita ja tarjousmakkaraa sitä rasvasinta ja jauhosta . Rikkaat vaan popsii hedelmiä .
vihannespula!
zxrtgc
13101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kokemukseni mukaan tarjouksista saa parhaillaankin hyvälaatuista perunaa, porkkanaa, kaalia, lanttua, sipulia ja punajuurta hyvin edullisesti. Hedelmistä esim. omenaa ja banaania saa lähes päivittäin euron kilohintaan tai sen alle. Metsistä ja soilta voi hakea puolukoita ja karpaloita aivan ilmaiseksi.
Huono aloitus provo heh katoin tosta tarjouslehtisestä ni keräkaali 0.59 kg,mut nää on näitä tämän palstan juttuja juu ku ihmiset asuu vaan Hesassa eikä siellä näe metsää puilta.
Älkää viitsikö, eilenkin kävin kaupassa ja sain irti vain 6 keskiolutta ja 100 grammaa jauhelihaa, ei köyhällä ole varaa vihanneksiin.
Juuri alkuviikosta oli Citymarketissa euron päiviä, jolloin monia hedelmiä sai euron kilo. Porkkanoita, perunoita ym. on myös ollut usein jopa alle 0,50 e/kg.
AP on provoaja selvästi, mutta tuntuu kuitenkin siltä, että moni köyhä on oikeasti tyhmä eikä tajua, että mikä on itselle hyväksi. Makkarasta ollaan valmiit maksamaan 3 euroa paketti, mutta puoli kiloa omenia viikoksi onkin jo liian kallista.
Makarasta lentää nälkä tiehensä mut omenoista jää hiukova olo eikäbsaa tarpeeks enerkiaa .
Mitäpä jos ryhtyisit vihannesten kasvattajaksi? Saisit tuotteistasi hyvän hinnan ja jäisi köyhyys taakse.
Kaalia saa nyt 59 centtiä kilo. Kannattaa ostaa useampi kaali ja suikaloida ne suolan kanssa hapankaaliksi niin säilyy hyvin talven yli.
Köyhän ei kannata ostaa makkaraa. Osta mieluummin puhdasta sian kylkeä ja paista siitä murusia kaalin ja perunan sekaan. Se on täyttä ravintoa ja tulee halvemmaksi kuin makkara, koska on riittoisaa.
Meillä ei ole vihanneksia ja hedelmiä syöty varmaan kahteen vuoteen.
Makarooni, kauraryyni, riisi ja vanhat ruuat mitä kaupasta saa, on meillä varaa.
Jos kuusssa jää ruokaan 20 e viidelle, niin ei sillä ruokaa pahemmin osteta. Joskus kaupasta saa vanhaa leipää kun pyytää että onko koiralle mitään? Sillon saa vanhaa leipää joko ilmaiseksi tai alle puolen hinnan.
Miksi ihmeessä ostatte kallista riisiä? Peruna halpaa ja monipuolisempaa, terveellisempääkin. Tällä viikolla Lidl-kaupassa peruna 0,39 e/kg.
Meilki jää vaa 30 eruo kuussa neljälle. Työtömyyskorvaus ko tulee ostetaan kynpillä makaroonipusseja, näkkärii pari lootaa ja pari litraa maitoo lapsile raha päivän kunniaks . Lopuil rahoil ostetaa unilenkkiä ja kanamunnia pitki kuukautta . Ei riitä raha vihaneskiin . Ei .
Laita lapsesi vaan suosiolla sijoitettavaksi uusiin perheisiin, niin saavat siellä ruokaa syödäkseen. Parempi lasten olla uusissa kodeissaan, joissa uudet vanhemmat osaavat myös opettaa lapsillesi sitä, että miten rahaa käytetään järkevästi. Ehkä sinullakin oikeinkirjoitus paranisi, kun saisit syödäksesi tarpeeksi vitamiinejä, niin näkisit paremmin tekstiä.
:) heh. Eihä niil ole varaa silmälaseihin.
Pala lohta, n.7 euroa ja siitä keitto, riittää puolet ja toisesta puolesta suolakalaa. Viikon ruoka oli siinä, lisäksi leipää ja keittoon sekavihanneksia.
Kyllä edullisesti saa kun vähän miettii ja hyvää ruokaa.Lohenpalasen suolasin merisuolalla, yön yli jääkaapissa ja aamulla leivälle todella hyvää kalaa, siinä makkarat "kalpenee"