Näin se menee, vaikka en hirvisaaren mielipiteisiin yhdykään niin jos äänestäisin niin Hirvisaarta saattaisin äänestää ihan siksi kun hänestä on tehty mediapelin uhri maassa jossa pitäisi olla mielipiteenilmaisuvapaus myös Hirvisaarella eikä vain niillä jotka ovat valtaapitäväien kanssa samaa mieltä.
Mistä kohuista Hirvisaari parhaiten muistetaan?
1. Avustajansa huumoripitoisesta pakinasta josta mediassa paisuteltiin tosimielellä tehty juttu, Hirvisaari ei sitä kirjoitttanut
2. Natsistervehdyksestä jonka Hirvisaaren täysi-ikäinen kaveri teki, ei Hirvisaari
Eikö noissa molemmissa ole kuitenkin niin että nuo tekojen tekijät ovat vastuussa tekemisistään ja heitä pitäisi rangaista eikä Hirvisaarta? Minä ainakin olen kuvitellut että täysi-ikäinen ihminen on itse vastuussa tekosistaan tässä maassa eikä hänen kaverinsa. Toki voi olla että oma maine tahraantuu väärässä seurassa liikkumisesta, sen pitäisi riittää rangaistukseksi tuttavapiirille ja itse tekojen tekijöitä rangaista tekosistaan.
Jos tällä menolla jatkuu niin kohtahan sitä saattaa sellainen henkilö joka ei ole hallinnon ja median mieleen vaikka linnankin jos sen joku tuttu ominpäineen tekee riittävän raskaan rikoksen, tällainen riski on omiaan perseennuolemisyhteiskuntaan jossa mitään mitä hallinto tekee kukaan ei uskalla arvostella vaikka aihetta olisi, nythän toki ollaan jo siinä kun Soinikin kyykkii siinä missä muutkin valtapuoleiden pillin mukaan.
Mistä kohuista Hirvisaari parhaiten muistetaan?
1. Avustajansa huumoripitoisesta pakinasta josta mediassa paisuteltiin tosimielellä tehty juttu, Hirvisaari ei sitä kirjoitttanut
2. Natsistervehdyksestä jonka Hirvisaaren täysi-ikäinen kaveri teki, ei Hirvisaari
Eikö noissa molemmissa ole kuitenkin niin että nuo tekojen tekijät ovat vastuussa tekemisistään ja heitä pitäisi rangaista eikä Hirvisaarta? Minä ainakin olen kuvitellut että täysi-ikäinen ihminen on itse vastuussa tekosistaan tässä maassa eikä hänen kaverinsa. Toki voi olla että oma maine tahraantuu väärässä seurassa liikkumisesta, sen pitäisi riittää rangaistukseksi tuttavapiirille ja itse tekojen tekijöitä rangaista tekosistaan.
Jos tällä menolla jatkuu niin kohtahan sitä saattaa sellainen henkilö joka ei ole hallinnon ja median mieleen vaikka linnankin jos sen joku tuttu ominpäineen tekee riittävän raskaan rikoksen, tällainen riski on omiaan perseennuolemisyhteiskuntaan jossa mitään mitä hallinto tekee kukaan ei uskalla arvostella vaikka aihetta olisi, nythän toki ollaan jo siinä kun Soinikin kyykkii siinä missä muutkin valtapuoleiden pillin mukaan.
Vastaukset 209
Vanhimmat
Mitä menee höperehtimään valokuvauksen kanssa ja tuo sellaisia kavereita eduskuntaan.
Kyllähän sen kaikki ovat tajunneet, että syseessä oli Hirvisaarelta järjesetty juttu. Yhdyn täysin Soinin kommentteihin asiasta. Muutenkin Persuissa on jo niin paljon töpeksitty, että kannattajamäärät laskee melko varmasti. Joskus tuntuu, että sinne tunkee kaikki toisinajattelijat ja se aiheuttaa sen, että puolueen arvostus laskee. Tosin sitä laskee eduskunnan istuntojen aikana myös Soinin ääneen huutelut. Kataista en kannata, mutta ei alennu huutelemaan, vaan osaa käyttäytyä fiksusti.
Siivoamalla rasistit ja fasistit Perussuomalaisista pois, siitä tulee 13%:n puolue. Heinäluoma nauraa ja TImo Soini on kuin Posti-Pekka.
JO PELKÄSTÄÄN SEPPO LEHDON KUTSUMINEN VIERAAKIS EDUSKUNTAAN OLI KARDINAALIMUNAUS
NATSIT POIS PERSUISTA !!
Kansallissosialistinen puolue Suomeen!
itse en hyväksy,mitään adolf hitleriin viittaavaa,tapatti miljoonia ihmisiä omia ja naapurimaitten ihmisiä.jos on noin hölmö että kuvaa ja laittaa vielä nettiin.on ihan oikein että erotetaan koko eduskunnasta ja hallituksesta pois.itse en äänestäisi tuollaista vähä älyistä.
Adolf Hitler pelasti Suomen. Niin ikävää kuin se onkin myöntää.
näin on.mutta musta sitä ei oo ikävä myöntää.
Niin, jatkosodassa saksalaisilla oli n. 500 km:n pituinen pätkä rintamaa Rukajärveltä Jäämerelle.
Ilman heitä venäläiset olisivat tulleet 500 km:n aukosta paraatimarssia Ouluun.
Se vihakirjoittelun määrä ja kuvottavuus mitä S.L. on harrastanut jo parikymmentä vuotta laskee hänet sellaiseen kategoriaan että tämän törkimyksen minkäänlainen tukeminen ansaitsee tulla tuomituksi yhteiskunnan halventamisena.
Vaikka hän on istunut tuomion osasta tekosiaan niin myös jälkeenpäin hän on jatkanut vain sen verran vähemmän henkilöönkäyden että että kukaan hygieniastaan huolehtiva ei ole halunnut puuttumalla leimautua ja joutua vainon kohteeksi..
Ei toisinajattelijat, vaan tyhmät. Kaksi eri asiaa. No, onhan se demokratiaa, että tyhmätkin saavat äänensä kuuluviin. Kunhan eivät pääse valtaan.
Ja miten se tapahtui?
No ne rasistit ja fasistit sitten varmaan siirtyy Kokoomuksen uuden polven kannattajiksi. Noinkohan vaan valtaavat kokkarit ja demarit?
kyllä tässä tulee käymään samoin kun smp aikanaan puolue hajoaa raha ratkaisee ja kansaa kusetetaan soini on pettänyt äänestäjät.
Niin, kyllä ne natsit olivat hyväsydämisiä ihmisiä, kun liittoutuivat Suomen kanssa. Hyvää hyvyyttään vielä polttivat suuren osa Lappia maan tasalle, jotta saatiin lisää urakkaa Neuvostoliiton aiheuttamien tuhojen lisäksi.
Ilman Hitlerin likaisia suunnitelmia ja hyökkäystä Neuvostoliittoon, Neuvostoliitto tuskin olisi edes hyökännyt Suomeen.
Saksalaiset sitä paitsi sopivat jo ennen sotia Neuvostoliiton kanssa Suomen kuuluvan Neuvostoliitolle Molotovin-Ribbentropin sopimuksen salaisessa lisäpöytäkirjassa.
Sitten kun neukut hyökkäsivät Suomeen, niin natsit tarjosivatkin auttavan kätensä, jotta saisivat Suomesta liittolaisen omalle sotaretkelleen.
Onko 6 % persujen kannattajista rasisteja ja fasisteja?
"Saksalaiset sitä paitsi sopivat jo ennen sotia Neuvostoliiton kanssa Suomen kuuluvan Neuvostoliitolle Molotovin-Ribbentropin sopimuksen salaisessa lisäpöytäkirjassa. "
Saksa tuki Suomea salaa TM aikana. Takana oli lentäjäässä Goering.
Valtaväestön huomio kiinnitetään median avulla pois siitä mitä on oikeasti tapahtumassa tai pikemminkin toteutetaan eliitin suunnitelmaa.
http://100777.com/node/294 Lue tuon kirjeen sisältöä ja vertaa sitä eu;ssa ja suomessa tapahtuneisiin muutoksiin. Kirje on suomennettu 2007.
Ei uskonnollisestihäiriintynyt Erkki Kalevi ole mediapelin uhri. Pää ei kestä uskontoa, politiikkaa, miehen vaihdevuosioireita ja julkisuutta. Sekasotku noiden kaikkien yhdistämisestä tulee.
Media ja myötäkauhistelevat punavihreät hyvät ihmiset™ osoittavat oman moraalisen rappionsa nostamalla älämölöä Hirvisaarta vastaan. Samaan aikaanhan meillä ministeri antaa täyden tukensa piratismiin syyllistyneelle kansainväliselle rikolliselle, Ismael Guled on teema josta ei saa puhua, päihdeongelmaisesta punkerolollosta seisokin saavan Ilkka Kanervan lahjuskohu ei johtanut hänen erottamiseensa puolueesta, Thorsin ja Vanhasen kaulailu homofoobisten islamofasistien kanssa hussutetaan maton alle ja kalmankuski Kimmo Sasin kuolonkolari ja sitä seurannut jälkiselvittelykin arkistoidaan Ö-mappiin... niin ja juutalaisvihastaan tunnetun terroristiyliopiston kunniatohtoriksi nimetty ulkoministerimme voi avoimesti ja julkisesti esittää tukensa antisemitistisille terroristeille ja demarikansanedustajakin saa painostaa ministeriä häpäisemään Geneven sopimusta vaatimalla sotaveteraaninoikeuksia suomalaisen passin omistaville muslimiterroristeille... Niin ja unohdinko mainita vasemmistofasistien Kingpin Arhinmäen Achem -pidätyksen, Hautalan työllistämän pimeän työvoiman ja Anna Kontulan jemmaamat laittomasti maassa lymyilevät hämäräheebot? Kaikki selkeitä rikosoikeudellisesti käsiteltäviä tapauksia, joista yksikään ei ole johtanut (puoluetasolla) rangaistusta täytäntöönpaneviin toimenpiteisiin, puolueesta erottamiseen taikka edes nuhteisiin... Että onko tässä järkeä vai ei?
Kun vähänkään seuraa tuota eduskunnan toilailua, niin huomaa, että tyhmät ovat päässeet valtaan, tämä hallitus jää historiaan, on jo suoritus se, että kun suomea on rakennettu maana itsenäistymisen alkuajoista lähtien, tämä hallitus on muutamassa vuodessa tuhonnut kaiken tämän tuloksen ja tehnyt niin valtavaa tuhoa, ettei sitä korjata edes 100 vuodessa, voi olla ettei pystytä korjaamaan enää koskaan.Henkilökohtaisesti uskon ettei tämän hallituksen aiheuttamaa tuhoa pystytä korjaamaan, toivottavasti olen väärässä.
Onko rikos, jos näyttää keskisormea eduskunnan lehteriltä tyhjälle salille. Vai syyllistyykö kuvaaja rikokseen, kun ottaa moisesta kuvan. Jos keskisormen näyttö tapahtuu Halla-ahon tai Toivolan puhuessa, arvioidaanko tapauksen moitittavuuta samalla sapluunalla.
Puolet niistä ovat rasisteja ja fasisteja, loput ovatkin sitten lievästi jälkeenjääneitä.
Saksalla oli suunnitelma vallata suomi, kuohia miehet ja steriloida naiset, orjuuttaa koko suomi ja viedä kaiken irtoavan.
Eikä unohdeta niitä naisia ja tyttöjä jotka saksalaiset veivät suomesta kenttäpanoiksi ja orjiksi.
"Mahtavaa käyttistä" sanoi trolli jota myös toimittajaksi kutsutaan. Tietenkään hän ei keksinyt tätä itse vaan toimitussihteeri joka etsi muita aiheita kuin eurokriisi tai hallituksen ja virkamieskunnan mokailut täyttääkseen palstamillimetrejä. Totuushan on että suomalaiset ovat dildoja ja tyytyväisiä kun joku kertoo mitä mieltä milloinkin pitää olla asioista eikä tarvitse miettiä itse. Voi paremmin keskittyä valmistamaan vaaleanpunaisia pikku apinoita, hakkaamaan vaimoa tai vähättelemään miestä.
Jos snä pissaat kalsareissa espalla, niin kyllä sanomista tulee varsinkin jos saat 700 000 euroo samoin tässä jutussa jos oot kansanedustajan palkalla
Tai siis sun kaveri menee. Entäs se turha filosofi Himanen, eikö Kataisellekin sama kohtelu?
Varokaa vaan ettei jonkun puolitutun hairahduksen jälkeen seiso virkavalta ovella ja iske hilut kinttuun.
No jos kaveeraat rikollisten kanssa, niin voit varautua tuohonkin. Seura tekee kaltaisekseen.
mistä lähtien natsitervehdys on ollut suomen laissa kielletty? mikä laki sen kieltää?
Suomen laissa ei varmastikaan ole natsitervehdyksen kieltävää pykälää, eikä Seppo Lehtokaan tietääkseni ole saanut tai saamassa tempustaan syytettä tai haastetta tuomioistuimeen.
Kukaan täysipäinen ei kuitenkaan lähde tekemään moista elettä suomalaisen kansanvallan kaikkeinpyhimmässä, eduskunnan istuntosalissa! Pelleilylläkin on aikansa ja paikkansa (eikä viisas laske natsismiin liittyvillä asioilla leikkiä missään eikä milloinkaan).
Lehto on saanut nyt porttikiellon eduskuntaan. Syystäkin.
James Hirvisaaren emämunaus (entisten jatkeeksi) on se, että hän kaveeraa julkisesti Seppo Lehdon kanssa ja vielä hyväksyy tämän toilailut työpaikassaan eduskunnassa. Episodin valokuvaaminen viestii, että temppu on tehty sulassa yhteisymmärryksessä. Puhemiehen antama varoitus oli enemmän kuin oikeutettu.
Ymmärrän erittäin hyvin Timo Soinia, jolla tuli nyt mitta täyteen. Puolueesta erottaminen oli vähintä mitä asiassa saattoi tehdä.
Itse en ole perussuomalaisia koskaan äänestänyt enkä taida äänestääkään, vaikka puolueesta löytyy sentään fiksuakin väkeä.
Aivan samat asiat ovat tulleet mieleeni Hirvisaaren jutussa .Niitä olen pohdiskellut . Miksi häntä rangaistaan , vaikka teon teki toinen , vaikkakin tuttu henkilö ? Että oikein eduskunnan "ylipäällikkö " antoi keppiä ! Entä Soini itse ,taitaa hourailla ? Oikeustajuni ei sitä käsitä , vaikka en olekaan perussuomalinen .
Samaa mieltä. Eikö pitäisi rankaista sitä joka teon teki ei kaveria. Ei tässä uskalla enää olla, kun kaveri jos töpeksii, niin minutko pistetään vankilaan, vaan koska olen kaveri. Suomi ei ole enää ollut pitkään aikaan oikeusvaltio.
sosiaalidemokraatit kärsivät 1930 luvun alussa niin paljon suomen äärioikeiston mutta myös tavallisen oikeiston vihasta, mummuassa lapuan liikkeen toimista, että nyt kun sosiaalidemokraateilla on paljon valtaa niin sosiaalidemokraatit ovat ottanneet nolla toleranssin suhteessa äärioikeiston toimiin, siten on helppo ymmärtää heinäluoman huomautus hirvisaarelle, lisäksi mikael junger on sanonnut että kaikki nuoret eivät ymmärrä sitä ettei äärioikeistoon saa kuulua ollenkaan. minusta sillon pitäisi myös kieltää äärivasemmisto eli kommunistit jos halutaan kieltää äärioikeisto. stalinin rikoksissa kuoli yli 20 miljoonaa ihmistä. stalin aloitti heti talvisodan alussa suomen kaupunkejen pommitukset jolloin paljon vanhuksia ja lapsia kuoli neuvosto venäjän stalinin ilmapommituksissa. mitä tulee merkeihin, niin hakaristi ja käden nostaminen ei ole alkuukaan hitlerin keksintöjä, vaan hakaristi on on ollut jo tuhansia vuosia ennen hitleriä, suomen ilmavoimat ottivat jo monia vuosia ennen kuin suomessa tiedettiin hitleristä ja natsismista mitään käyttöön hakaristin ilmavoimien tunnuseksi ja yhä edelleen presidentin lipussa ja sanomalehtien kuolin ilmoituksissa on hakaristi kun joku vanha nainen joka on ollut lotissa on kuollut . presidentin itsenäisyys päivillä linnan juhlissa on presidentin kaula riipuksessa hakaristi. suomessa annettiin toisen mailman sodan jälkeen hakaristi kaula ketju riipuksia myös ulkomaalaisille, neuvostoliiton presidentti vorosiilov kantoi 1950 luvulla iloisena ja ylpeänä suomessa saamaansa hakaristi kaulariipusta, samoin norjan kuningas olavia ei haitannut kantaa ja pitää suomesta saamaansa hakaristi kaula riipusta, mutta ranskan presidenttiä ei oikein tykännyt hakaristi kaula ketjusta, joten se vaihdettiin tammen lehvä riipukseen. taas käden nostaminen ei ole hitlerin merkki alkujaan vaan rooman keisari kunnan merkki, monet rooman keisarit nostivat käden mummuassa julius geissar, myös äärivasemmistolla on oma merkki käden nostaminen ylös nyrkkiin, olisiko heinäluoma tuominnut käden nostamisen nyrkkin ylös. suomessa on sallituttu lain mukaan monien merkkien käyttö niin hakaristi kuin nyt myös neuvostoliiton hajoamisen jälkeen suojeluskunta käsi nauha merkin käyttö, myös äärivasemmisto saa pitää punaista nauhaa käden ranteessa. presidentti koivisto kun osallistu 1980 luvulla neuvostoliiton johto miesten hautajaisiin niin myös presidentti koivisto piti neuvostoliiton johtomiesten hautajaisissa käden ranteessa punaista nauhaa. viellä 1980 luvulla oli valkoinen suojelus kunta nauha kielletty, mutta kommunistien ja äärivasemmiston punaista nauhaa sai vapaasti pitää kädessään.
Tämä viimeisin episodi oli viimeinen pisara. Hirvisaarella taustalla myös muita toilailuja. Näin sanoi Soini. Jos tämä olisi ollut ensimmäinen moka, varmasti olisi saanut ainoastaan nuhteet.
Jos kansanedustaja kutsuu vieraita eduskuntaan, hän vastaa vieraittensa käytösestä. Ihan sama, jos vieras olisi oksentanut portaikkoon, huutanut humalassa tai piirtänyt graffitit seiniin.
Hirvisaari vastaisi.
Jos vieras käyttäytyy ala-arvoisesti, ei ole mitenkään puolusteltavissa, että Hirvisaari ottaa tilanteesta kuvan ja hehkuttaa sitä blogissaan.
Miksi oikeustajuntasi ei sitä käsitä? Perustele, miksi jollakin olisi edes oikeus mennä eduskuntaan tekemään natsitervehdyksiä? Hirvisaari oli tietenkin kutsúnut hänet juuri sitä varten.
***Eikö pitäisi rankaista sitä joka teon teki**''
Natsitervehdyksen tekeminen ei ole Suomessa rikos, toisin kuin Saksassa.
Ehkä ei ole rikos, mutta mauton teko se silti on. Hitleriin ja natseihin ei pitäisi suhtautua vitsillä saatikka sitten tosissaan tehdä natsitervehdyksiä. Suomalaistenkin olisi syytä muistaa, ettei Hitler ollut sankari. Hän oli mies, jonka takia n. 6 miljoonaa juutalaista kuoli. Kuolleiden joukossa oli lapsia, äitejä, isiä, veljiä, siskoja... Juutalaisia kohdeltiin keskitysleireillä epäinhimillisesti. Onko joku vielä tänäkin päivänä niin tyhmä, että ihailee Hitlerin tekoja tai suhtautuu niihin vitsillä? Jos sympatiaa ei juutalaisille heru, voi tilannetta ajatella suomalaisten näkökulmasta: Suomeen nousee diktaattori, joka sanoo että kaikki sinisilmäiset suomalaiset täytyy tappaa.
HMinkä rikosen tervehtijä yeki. Ei mitään. Hirvisaarern rios ei ollut myöskään rikosoikeudellinen eli ei häntä oikeudessa rangaista. Hirvisaaren käytös oli rikos puoluetta vastaan ja puolueella ni ehdottomasti oikeus eroittaa hänet puolueesta. Oikeastaan eroittamistä ei vielä ole tapahtunut. Vaan puoluekokouksessa vasta se pääteetään. Eli normaali yhdistyslain puitteissa.
Onko nämä 6 miljoonaa arvokkaampia kuin ne miljoonat jotka kuolivat esim. Stalinin venäjällä tai Maon Kiinassa? Erityiskohtelun ne ainakin saavat. Venäjästä ja Kiinasta saa heittää mitä tahansa juttua ilman vastaavaa kohtelua
ps. tuskinpa tuo mainitsemasi diktaattori pahempi olisi kuin nykyinen hallinto
väittäisit Hitlerin olleen Suomalainen sukujuuriltaan? Ja että suomi olisi kaiken maailmalla esiintyvän natsi-ideologian historiallinen myyttinen isähahmo?
Kasva poika vähän vielä, niin ehkä opit joskus viisaaksikin.
no miksi ei olisi oikeutta tehdä natsitervehdystä, kun suomen laki tai mitkään muutkaan täällä olevat säännöt eivät sitä kiellä?
itse ymmärsin asian niin, että hirvisaari halusi tällä tapahtumalla demonstroida nimenomaan sananvapautta suomessa, ja seurauksista päätellen kalikka osui juuri oikeaan paikkaan. punavihreä mediakin kiirehti hotkaisemaan syötin ihan kokonaisena.
Sekoomus on syyllinen!
Halla-ahon eurovaalikampanja vaatii ihmisuhreja.
Tietysti se on mediapelin uhri ns. helppo kohde.
Kai media nyt tarkkailee sellaista henkilöä joka töppäilee vaikka edes vahingossa.
Hirvi ei ehkä tajunnut että kamerat seuraa ja silloin olisi pitänyt olla skarppina.
Kai se sen verran tajusi, kun itse seurasi sillä kameralla ja otti sen kuvan. Onhan Hirsivaari tyhmä, muttei sentään niin tyhmä.
Itse olen perussuomalaisten hoitona elellyt jo kohta 25 vuotta, niin minä sitten taas voisin heittää yllärinä sellaisen, että hänelle voisi myöntää valtion tiedonjulkistamispalkinto siitä, että hän niin ihastuttavan viattomalla tyylillä esittelee sitä omaa politiikkaansa, ettei kukaan hermostu tai sairastu mihinkään zombikauhuun. Perussuomalaisten hoidoilla, kun on aina taipumusta siihen psyykkiseen oireiluunkin ja kaikenlaiseen viruskauhuun, bakterikauhuun ja muuhunkin. Niin sellainen viattoman oloinen pikku natsitervehdys jotenkin esittelee puolueen toimintaa mukavan inhimilliseen tyyliin. Muutenkin se fitneksien holokausti vielä on vahvasti mielessä, kuinka julmasti he paloittelivat eurooppalaiset elinsiirteiksi Amerikkaan eläiminä ja sitten vielä laittoivat ne kauneimmat EU:n jumpparit balsamiin omaan muumiogalleriaansa. Että ihankuin eivät sitten sen hullumpia olisikaan kuin natseja vain.
näyttäisi yo kirjoituksen perusteella mikään penaalin terävin kynä olevan. Eihän tosta oksennuksesta saa mitään selkoa mitä tarkoitat. Suosittelen ottamaan homman uusiksi ja tällä kertaa hieman ymmärrettävämmin argumentoiden.
Että mikä kauheus siinä natsitervehdyksessä sitten muka on, kun KD ja Räsänen saa vaan jatkaa sitä Amerikan lastenmurhaajien politiikkaa vuodesta toiseen ja kaikesta kritiikistä huolimatta. Että jotenkin eurooppalaisena Räsäsen politiikka on paljon hurjempaa ja pelottavampaa kuin natsiterveydys. Että häntä pitäisi sitten kaikkien vaan jaksaa ja ymmärtää, kun hän on sellainen avoimesti lastenmurhaaja ja tuomioitaan julistava, mutta sitten taas natsitervehdyksessä menee raja. Että mitä tämä sitten taas kertoo politiikkamme tasosta, kun lastenmurhaaja saa jatkaa, mutta natsitervehdys on kiellettyä. Että onko se natsi-Saksan menneisyydestä muistuttaminen sitten jo liian pehmoa, kun pitäisi olla koko holokausti kiellettyjen sanojen listalla ja sitten sen sijaan käyttää termiä pakkohoito ja eutanasia ja guggenheim? Että ei pysty eurooppalainen ymmärtämään tämän skandaalin merkitystä muuten kuin niin, että perussuomalaisilla on aivan liian pehmoileva olemus Suomen valtion viralliseen tyyliin verrattuna. Meneekö hallinnon kovilta otteilta nyt peloite kokonaan vai muuttuuko maine epäkypsäksi kuin löysäksi keitetyllä munalla?
Kypsymätöntä irrottelua, sano varmaan sitten se puhemies, että eläimille ei kuulu vilkutella enää ollenkaan. Että eihän nämä mitään juutalaisia ole, vaan niitä fitneksiä EU:sta. Eli mustalaisia eli virallisissa edustustilaisuuksissa kameroihin kuuluisi sylkeä vain. Tai sitten masturboida ihan testiksi vain niin saadaan se reaktio esiin.
Ilmeisesti yritit vastata tuohon mun edelliseen viestiini? Mutta sori, en edelleenkään ymmärrä tekstistäsi alkeitakaan. Kirjoitatko ehkä viroa, maria, udmurttia, tmv. Sanat ovat aika tuttuja mutta ajatuksesta ei vain saa mitään selvää. Yritä vielä kerran, jookos?
Selvää suomen kieltä ja pitäisi ymmärtää, jos on suomenkielen taitoinen. Että, kun oli Suomessa se kansanmurha ja eurooppalaiset silputtiin elinsiirteiksi Amerikkaan vuonna 2006, niin natsitkin vaikuttaa aika hipeiltä seuramiehiltä noihin perussuomalaisiin verrattuna. Että on jopa EU:n politiikka liian monimutkaista luettavaa sinulle, niin EU pyysi, että kansanmurhaajat esittäytyvät ja heidän ilmoitettiin olevan perussuomalaisia. Saatiin uusi puolue politiikaan.
sukua J.L.Runebergille? Tuo elinsiirrejuttusi on jotenkin niin paksua legendaa että vain reipas nuori satusetä voi keksiä pieneen päähänsä jotain tuon kaltaista.
Tuli vaan mieleen, kun nämä Amerikan maahanmuuttajat eli perussuomalaiset ovat kristittyjä, niin voisivatko he tarkemmin määritellä sen heidän jumalkäsityksen, kun nyt on sellainen käsitys EU:ssa, että EU:n johtoryhmä se heidän jumala. EU on monarkia, joka omistaa pankit, Hollywoodin, Fitneksen ja Internetin, että onko se siis Amerikan krisityillä niin, että he saavat kaiken kuin lahjaksi jumaliltaan ja sen vuoksi ovat unohtaneet EU:n olemassaolon kokonaan?
Ei ole mitään legendaa, kun EU:n politiikkaa... ja vanhaa jo. Amerikka tuhottiin jo kostoksi vuonna 2007, missä tynnyrissä sinä sitten taas olet ollut viimeiset 7 vuotta? Olen Picasson tytär.
Jos mietitään itse tekoa, eli käden nostamista Heil Hitler tervehdykseen, niin kyllähän tätä on ylidramatisoitu. Käynnissä on uskomaton teatteri jossa ne saavat eniten julkisuutta, jotka kehtaavat eniten tekojärkyttyä käden nostamisesta. Eräs professori Markku Isosipilä katsoi, että olisi pitänyt antaa vankeustuomio käden nostamisesta. Professori piti hyvänä asiana, että Saksassa tulee linnaa vastaavasta teosta.
Käden nostamisesta linnaa, kun meillä ja siellä raiskaajat kävelevät ehdonalaisilla tuomioilla lapsen raiskaamisesta. Tämä skenaario on vaarallinen esimerkki siitä, että miten pitkälle juutalaisten palvonta voidaan viedä massapropagandan keinoin. Jotkut ihmiset ovat niin hulluja, että he ovat valmiita heittämään tavallisen ihmisen vankilaan käden nostamisesta ihan vain miellyttääkseen juutalaisia.
Oliko Hirvisaaren paras idea tuoda semitärähtänyt Seppo Lehto eduskuntaan ja ottaa tästä kuvia, kun tämä aiheuttaa hämmennystä? Ei varmaankaan, mutta en silti katso tästä seuranneen kohun olevan suhteessa itse tekoon eli käden nostamiseen. Tässä onkin ihmisillä mietinnän paikka, että miksi juutalaiset ovat tämänlaisen hännystelyn kohteena.
Eero Heinäluoman puheesta tuli suoraan sanottuna mieleen matelu maailman juutalaisten edessä. Hän sanoi kaikki kliseet ja numeron kuusi miljoonaa, Heinäluoma kieriskeli matolla kuin jokin puudeli keksin toivossa ja kaikki tämä teatteri sen vuoksi, että yksityishenkilö nosti kätensä ylös.
Kerroit natsitervehdyksestä keskustelupalstalla noin tarkkaan. Näin sieluni silmin tämän tapahtuman ja järkytyin ajatellessani kaikkia niitä miljoonia murhattuja.
Sodissa murhataan aina. Mikä siinä on ihmeellistä. Stalin murhautti paljon enemmän.
Murhien ja kansanmurhien vähämielinen vähättelykisa ttästä enää puuttuikin.
Voiko joku selittää tämän puolueesta eroamisen. Voiko Hirvisaari palata puolueeseen vaiko onko hänet kokonaan suljettu siitä loppuiäksi?
_Valitettavasti_ kyllä se ( James Hirvisaari) voi palata persuihinsa myöhemmin, vaikka se erotettaisiin.:) Suomen lainsäädäntö on sellainen, että Suomen lainsäädäntö sallii demokraattisilla vaaleilla eduskuntaan valituille kansanedustajille yleisellä ryhmäpäätöksellä jäsenyyden. Itseäni v*tuttaa ihan Suomen maan vuoksi ja suomalaisen sivistyksen vuoksi, että kun nämä "persut" nyt haluavat Suomen eduskuntaan natsipuolueen, niin tämä daiju- Hirvisaari on siinä toiminnassa heidän käsikassaransa.
Politiikka on paitsi lakeja, niin myös diplomatiaa. Jos olisitte te Suomi24-natsit käyneet muutakin kuin peruskoulun, ymmärtäisitte vaaran, mikä tossa äärioikeistolaisessa valehtelevassa julkisuus- natsismi- ihmisvihassa mediooiden avustukselle isänmaanne Suomen demokratialle nyt on...
Hirvisaari James kuuluu linnaan. Terveisin kolmukymppinen akateeminen nainen, jota ei naurata mikään typerysten eduskunta-avustajien natsi-satiirishow, kun sellaisesta aivokääpiöt äärioikeistolaiset saa viattomilta taviksilta tavalliselta kansalta palkkaa.
Täytyy olla todella tyhmä ihminen, jos ei halua tai ymmärrä pelätä natsismin uhkaa. Ehkä teillä ei ole sukulaisia, jotka olisi kuolleet Suomen toisen maailmansodan sodissa, jotka tykkäätte James Hirvisaarista ja niin edelleen.
Puolue voi päättää miten tahtoo. Yhdistyslaki sallii tämän ja puolueen säännöissä mainitaan kuka eroittaa ja millä tavalla ja miksi ja kuinka pitkäksi aikaa.. Siitä ei voi edes valittaa, ellei sitäkin säädetä puolueen säännöissä.
Soini on diktaattori, poistaa puolueesta jokaisen joka ei ole hänelle ehdottoman kuuliainen. Sairasta, toivottavasti eduskuntaryhmä nousee kapinaan eikä alistu Soinin saneluun!
Mitä itse asiaan tulee niin James Hirvisaari ei ole tehnyt mitään väärää, on aivan kohtuutonta että hänet erotetaan sen takia mitä hänen vieraansa teki.
Soini ja koko eduskunta nuoleskelee maailmaa hallitsevaa juutalaisvähemmistöä. En ihmettelisi yhtään, jos kävisi ilmi koko episodin olleen ennalta harkittu. Suomen todistelua Juha Kärkkäisen paljastelujen jälkeen, että meillä ei ole antisemitismiä. Eduskunnan halua näyttää, että meillä palvellaan juutalaisia, kuten hyvän goyimin kuuluukin.
Jos emme palvo, niin melle voi käydä kuten Libyalle, Irakille, Syyrialle tai Iranille. Maailman tiedotusvälineet alkavat demonisoimaan Suomea. Suomessa asuukin kohta "pahoja natseja" ja pahoja natseja saa tappaa tulee olemaan tiedotusvälineiden pääsanoma. Ei sillä tule olemaan mitään merkitystä, että sinä tai muutama muu tietää ettei näin ole, mutta tätä tarinaa tullaan myymään ja valitettavan moni uskoo sen ihan sillä perusteella, että se tulee televisiosta.
Juuri tällä mekanismilla on kaikki sodat "oikeutettu". Rajan takana on pahoja ihmisiä, vaikka todellisuudessa ne on ihan tavallisia ihmisiä kuin mekin. Ainoat pahat ihmiset ovat niitä, jotka pyrkivät manipuloimaan muut kuvittelemaan, että nuo ovat pahoja ihmisiä.
Kolikolla on aina kaksi puolta, jopa Natsi-Saksankin kohdalla. Natsi-Saksan kohdalla kolikon toinen puoli on demonisoitu, sinne ei saa edes katsoa joutumatta leimatuksia "pahaksi ihmiseksi".
että kaiken takana on Mossad? Mielenkiintoinen ajatus. Heillä varmasti on kykyä soluttautua Hirvisaaren lähipiiriin ja ajaa läpi mielenkiintoinen ehdotus järjestää mainittu tilaisuus eduskunnassa. Kyky ajattaa lehdistön kuvaajat paikalle todistamaan, ja saada sitten luotua hurja kohu joka kuohuttaa koko kansakuntaa kuten nootit Kekkosen aikaan.
Enpä nyt oikein usko tuohon mitä jäljempänä esitit, kuten en tuohon edellä mainittuunkaan jonka eteesi visioin. Syynä ja oleellisena erona verrattuna Libyaan, Egyptiin, Syyriaan ja moneen muuhun maahan on että se tärkein motivaattori sotiin taitaa meiltä puuttua. Nimittäin musta aine jota kutsutaan öljyksi.
Jotenka otahan poika rennosti, ei meitä uhkaa enempää israelilaisten invaasio kuin ameriikan massiivipommituksetkaan. Mutta natsit ovat paikkansa historian hävettävyyden sädekehässä kyllä ansainneet.
Rikollisillakin on useimmiten sen verran tuntoa jäjellä (-jatkuvasta omantunnon vastaisesta toiminnasta ja omantuntoa "heikkoudeksi" uskottelevasta järjestelmällisestä tukahduttamisesta huolimatta -) että hyökkäys viattoman kimppuun ei suju ihan ilman ikäviä tuntemuksia.
Niitä parannellaan tai joskus myös ehkäistään ennalta valehtelemalla itselle ja muille, että uhri olikin jotenkin syyllinen, eikä viaton, kerjäsi kuonoonsa tai muuten ansaitsi kohtalonsa.
"Kolikolla on aina kaksi puolta" ym. seli seli. Kolikossa voi olla kasi puolta, mutta ei se toteamus ole mikään näyttö viattomuutta vastaan.
Maailman kiusatut eivät ole kiusaamiseensa syyllisiä eivätkä aiheuta sitä mitään muutakaan kautta.
Kiusaaminen ja muu väkivalta on USEIMMITEN täysin yksisuuntaista, mielivaltaista ja puhtaasti oikeudetonta vallan ottamista omiin käsiin.
Ja väkivaltaa hinkuvat tekemään useimmiten raukkikset joista ei ole vastustamaan oikeita vallan väärinkäyttäjiä.
Rikolliset päinvastoin ihannoivat ja nöyristelevät valtaa, joka heitä sortaa. Haluavat heikkoudelleen suojelijan ja valitsevat joukostaan käskijän, jolle alistua ja jonka johdolla ja siunauksella etsiä puolustuskyvyttömiä potkittavia.
Kun kantti ei kestä vetää oikeita vastuullisia tilille, vastuullisten pahat teot kostetaan viattomille sijaiskärsijöille.
Tarkoituksenmukaisesti sepitetyillä perättömillä syytöksilläviattomista tekemällä TEHDÄÄN syntipukkeja.
Natsit rakensivat propagandansa nimenomaan sen havainnon varaan, että valhetta aletaan kyllä pitää totena, jos sitä toistetaan tarpeeksi kauan.
Tämä on kaikkien antisemistististen tarinoiden sepittämisen ja levittämisen idea. Tulokset tiedetään.
Nyt on näköjään keksitty, että valtaan on mahdollista pyrkiä natsien reseptillä uudelleenkin:
Tuhatvuotisia noitatarustoja kaivellaan roskakoreista uskoen, että kun maailmansodan kauhut kokeneiden veteraanisukupolvien ääni ei enää haudan takaa kanna, voidaan valhemyllyä pyörittää pyörittää taas "vapaasti".
Amerikassa riittää hädin tuskin lukutaitoisia kiihotettavia.
Myllyn pyörittäjistä osa uskoo valheisiin, joilla muita johtavat harhaan ja yllyttävät, osa ei. Mutta valtaan, väkivaltaan ja mielivaltaan he uskovat.
Valtahaaveet houkuttelevat kiihkomielisyyteen sairastuneita koulutettujakin osallistumaan, vastoin parempaa tietoaan.
Amerikassa on useitakin koneistoja myllyn pyöritykseen. Kaikilla netti käytössään. Niiden nimittäminen think tankeiksi on kaikkea ajattelua pilkkaavaa vääristelyä, mutta eihän typerä typeryyttään tajua, vaan väittää sitä viisaudekseen.
Meidän kaikkien täysjärkisten vastuulla on, ettei maailmasotien katastrofien toistumista sallita.
Se, joka ei estä rikosta, vaikka voisi, on yhtä syyllinen kuin se, joka rikoksen tekee.
Entäpä jos Mossad käyttää jonkinlaisia säteitä satelliitista käsin? Itselläni tulee säteilystä kuumotusta ja ihottumaa.
Maailmaa ei hallitse mikään juutalaisvähemmistö.
Kuulut ilmeisesti niihin, jotka uskovat ihan minkä tahansa lukemasi tarinan, kunhan se vain miellyttää ja salaliittoteoriat näyttävät sekä miellyttävän että uppoavan ihan pureksimatta nieltyinä.
Kukaan natsien vastustaja ei ole missään demonisoinut ketään eikä väittänyt että natseja tai ketään muutakaan saa tappaa.
Tappamispuheet ja tapettavien valikointi ovat natsien tunnusmerkki, ei vastustajien.
Siinä se iso ero - sekä periaatteissa että toiminnassa.
Typerääkin typerämpi kysymys!! Ei ole James (ent. Erkki) syytön, vaan on osasyyllinen ja ennenkin päästellyt samansuuntaisia mölähytyksiä ja kirjoituksia. Ihan turha esittää minkään valtakunnan pulmusta. Miksi syytön anteeksi pyytelisi? James (ent. Erkki) sai just sitä mitä tilasi. Hieno teko Soinilta. Eka kerta kun kehun Soinia...
Ei ole Hirvisaari vastuussa kaverinsa teosta mutta tuon tervehdyksen
kuvaaminen on etukäteen järjestetty juttu, ja kuvan levitys on
Hirvisaaren tekosia.
Ei kai edustajat aina kulje kamera mukana eduskunnassa, eikä
osaa kuvata yleisöä oikealla hetkellä ellei sitä ole sovittu.
Vaikea on sanoa mitä Hirvisaari tällä tahtoi sanoa, varsinkin kun
kieltää natsismin.
Erosen erottamisen vaatimus oli ihan toinen juttu, Eronenhan
vain arvosteli poliisin tapaa tutkia paperit ulkonäön perusteella,
ja se on rasismia jos mikä.
En aina jaksa oikein ymmärtää?
Kyllä on jos tämä tervehdyksen tekijä oli Hirvisaaden toivouksesta tullut sinne. Niinkuin eduskunnan istuntoon yleensä tullaan. Siinä ei ole pienintäkään epäselvyytä. "Turha edes kysyä olenko minä veljeni vartija". Olet.
"Vaikea on sanoa mitä Hirvisaari tällä tahtoi sanoa, varsinkin kun
kieltää natsismin."
Hirvisaari ja Lehto tiesivät etukäteen, mikä mekkala tästä syntyy ja tarkoitus olikin demonstroida sananvapautta Suomessa. Suomen laki ei kiellä natsitervehdyksen tekemistä puolella sanallakaan, mutta siitä huolimatta etenkin punavihreä media nieli koukun ihan kokonaisena ja puhemies Heinäluomallekin tuli kiire kiillottamaan samalla verukkeella ja median täystuella demareitten kilpeä.
Huomautuksella olisi voinut männä, tekevälle
Hirvisaaren virhemittari tuli täyteen. Siinä vaiheessa on turha enää spekuloida yksittäisiä syitä ja seurauksia.
Miksi persuille sattuu koko ajan? Ovatko he tyhmiä vai hulluja, sopii kysyä.
Pieniä nämä on hallituksen sekoiluihin verrattuna. Himas-sotku, STX-emämunaus, Hautalan ja Ville Niinistön henkilökohtaiset veropetokset jne, jne.. Ihme, ettei näitten takia ole kukaan joutunut eroamaan tai tullut erotetuksi mistään.
Juu, olis saanut minunkin puolesta mennä huomatuksella ja James pysyä persujen pysyvänä haittana. Nyt pääsevät persut paikkaamaan edes muutaman syvimmän kolhun kilvestään.
Tarkoitat ilmeisesti, että on ihan ok kaataa Koreaan lahjoituksena riihikuivia euroja enemmän kuin Kreikalle lainattiin?
Se on niin, että "persuilla" on nyt joku julkisivun kiilloituksen aika jossa touhussa tahtoo oikeus unohtua. Ei tientenkään Hirvisaari ole vastuussa kaverinsa toilailuista, mutta eivät ole kaikki paikallisjärjestötkään vastuussa jäsentensäm ja varsinkaan ulkopuolisten, tekemisistä. Silti järjestöjäkin "järjestellään" vaika kyseessä on itsenäiset yhdistykset jotka eivät ole syyllistyneet yhtään mihinkään.
Täysin syytön mitä tommosista käsien ojenteluista enää piittaa,typeripiä neukut oli karmaine koppalakkeineen.Sitäpaitsi tuo tervehdyshän on vanha roomalaisen sotilaan tapa.Hirvisaaren kaveri on viimeinen roomalainen.
Vaikka nyt ei ole kirjoitus ja lukutaitoinen ja muutenkin on lapsen asteella, niin silti eduskunnassa on oltava käytöstavat niin edustajilla kuin heidän vieraillaan!!
Leikkikentät ja "humoristit" pelleilyt tehdään jossain muualla!
Jos tääläiset pellet eivät tajua , niin heidän temppunsa saattavat myös vaikeuttaa Suomen kansainvälistä kaupankäyntiä joka taas tietää työpaikan menetyksiä!
se on kuule toisinpäin.eiköhän nää nykyiset ja entiset päättäjät oo jo ryssiny kaiken.lehto ja hirvisaari on neroja niiden rinnalla.
No varmaakin näin on teidän osaston potilaiden mielestä.
Lehto on hiukan "pimee" fanaatikko ja Hirvisaari tyhmyydessään kaveeraa Lehdon kanssa..
Minusta tämä episodi oli samaa sarjaa kuin Tynkkysen "homokravatti",, Arhinmäen "homoliputus" Venäjällä..jne..
Tämä natsitervehdys oli vaan niin Persumainen moka, tyliin Hakkarainen..jne..
Jotkut Persut ovat vaan niin helppoja maalitauluja sensaatiomedian edessä..
Kyllä tästä koituu ääntenmenetyksiä Soinin porukalle ja vastaavasti Kepun laariin tulee tunkua..
Jotkut tulevia eduskuntavaalia miettiessään, ketä äänestäis, niin kyllä Sipilä ja Kepu on verrattain sivistynyt vaihtoehto, jos Persujen ja Kepun välillä joutuu valintoja tekemään..
Kuten PS-Mölsä totesi "Natsitervehdys on raakaa pilaa", jos historiasta mitään tietää", jotenkin tähän tapaan..
Minusta se on outoa, että kun persuissakin on esimerkiksi valtuustotasolla joitakin ihan järkeviäkin ja ei-fanaattisia, joita omat sivistyneet minua iäkkäämmät esim. vasemmistoa äänestävät heidät tuntevat lähisukulaiset on kehuneetkin mulle (en mainitse nimiä, koska mua vainotaan tässä Suomi24:ssa jo muutenkin), niin miksi tämä persupuolue perussuomalaiset haluaa profiloitua vihapuolueena?
Ei kuule edes Hakkarainen ole niin tyhmä, ettei se jo aikoinaan olisi moskeijamoukumis-vihapuheellaan "kansanedustajan taipaleensa" aloittaessaan tiennyt, että mitä hänen käytöksestään seuraa, joten mua kummastuttaa, että MITEN tyhminä te näille nimettömille Suomi24-palstoille kirjoittavat fanaatikot pidätte lukijaanne?
Timo Soini on yhtä rasittava, kuin koko perussuomalaisten puolue ainakin jokaisen nuoren akateemisesti sivistyneen kaupunkilaisnaisen mielestä, ppis lukien tietysti ne, joiden mielestä vihapuheen edistäminen yhteiskunnassa muka lisäisi sananvapautta, ne pölhökustaat. Toivottavasti perussuomalaisten puolueen uusin "linjaus" ei nyt ole taas k*setus, eli että ensin laitetaan kauhea teatteri päälle jonkun hölmön ja sivistys-alitasotyypin Hirvisaaren toimesta, ja että kaksi viikkoa myöhemmin ilmoitetaan, että " no ei me sitä erotetakaan". Vähän tullut kyyniseksi tän maan meininkiä seuratessa viime aikoina.
Media tekisi oikein, jos lopettaisi kokonaan Hirvisaaren sanomisten siteeramisen. Hän Hirvisaari ei aja sananvapautta koko kansalle, eikä mitään perusturvallisuuden tunnetta yhteiskuntaan, minun mielestäni.
Minä en ainakaan tähän maahan mitään äärioikeistodiktatuuria kaipaa. Ja seuraavissa vaaleissa en tule äänestämään ainakaan perussuomalaisia, kokoomusta, enkä keskustaa, vaikka esim. keskusta ja kokoomus osin syyttömiä siihen onkin, että ääriaines on päästetty eduskuntaan mellastamaan.
Suomessa on mielipide- ja sananvapaus, ketään Suomen kansalaista ei lain mukaan saa em. asioiden vuoksi rangaista ja/tai syrjiä, Tämä laissa ilmaistu periaate on nyky-Suomessa pelkkää ns. sanahelinää. Hirvisaari ei tehnyt mitäään rikollista, hän käyttii lain hänelle suomia oikeuksia ja vieläpä oikeassa paikassa eli siellä, missä yllä mainitsemani oikeudet ovat säädetyt siis Suomalaisen diktatuurin päämajassa.
Kyllä natsiterveyhdyksiä eduskunnassa esittäviä ja sellaisista pelleilyistä kuvia nettiin laittavista mediapelleistä eli vihalla eduskuntaan kansanedustajiksi päässeistä "kansanedustajista", kyllä niitä saa muuten Suomen kansanedustuslaitos ja lainsäädäntö rangaista, koska minkähän suuruusluokan imagotappiot taas tästäkin tuli maailmalla Suomen valtiolle, että Hirvisaari fanittaa natsi-Aadolffia...
Miksi muuten olette sitä mieltä tässä Suomi24:ssa, te kaikki koko mulle hebnkilöinä tuntematon Suomi24-kirjoittajaporukka, että esimerkiksi se ei olisi rangaistavaa, jos viaton ihminen henkilöidään valheilla nettiin? Olette kovia olleet te persut ja persumieliset herjaamaan vaikkapa minua täysin sivullista nimettömänä tässä Suomi24:ssa keskustelemassa käynyttä anonyymia uhkailuilla ja pelotteluilla...
Kansanedustaja James Hirvisaari kuuluu niihin, joilla ei pitäisi mielestäni olla oikeutta kirjoittaa internetiin, jos nyt ihan salaisimman tuntoni julki tuon tässä nimettömänä. Ja sori tosiaan, että nimettömissä kirjoituksissani tuon julki merkkipoliitikoiden nimiä - korrekteinta tietystikin olisi, että kun itse kirjoitan tässä nimettä anonyymisti ainakin oman toimintani kautta, että en sitten toisi julki julkkisten nimiä, kun en nimellä kirjoita, mutta niin kauan kuin näillä Suomi24-keskustelupalstoilla sallitaan täysin mun kaltaisten ei- poliittisten tällaisille nietömille palstoilla kirjoittavien taviskansalaisten pelottelu ja herjaavat valheet, niin kauan olen katsonut, että oikeasti lainsäädäntö salllii päivän merkkipoliitikoiden nimien mainitsemisen myös nimettömässä tekstissä. Mulla on arvosana journalistiikasta, joten lakia en riko teksteissäni.
Te, jotka noita Hirvisaaren mainostuksia nimettöminä ja yleistä vasemmistovihaa näillä Suomi24-palstoilla suollatte, te sen sijaan, rikotte koko ajan lakia nettikirjoittelussanne. Hävettää puolestanne.
Tommonen argumentti, että jos joku Hirvisaari -James että ei mukamas olisi rikkonut lakia toiminnallan olisi sama asia verrannollisesti, kuin että laissa pitäisi muka sallia vaikka perseen näyttäminen Suomen eduskuntalaitoksen lehterillä - sellaisia "Jameksia" te äärioikeistolaisnatsit moraalikäsityksiltänne olette..
Mitä olisitte muuta valmiita kieltämään, paitsi sananvapauden vasemmistolta ja sivistysporvareilta, jota olette halventavasti vihapuheissanne syytelleet "suvakeiksi" vuosikausia, räkien ilmoille netissä sairasta ihmisvihaa, oikein kansanedustajianne myöden...
Tuo ei liity mitenkään siihen, että hänet erotettiin puolueesta. Luulisi "juristin" ymmärtävän. Ei sekään rikkoisi lakia, että paskantaisit eduskuntasalissa, mutta kenkää tulisi puolueesta.
Olet taas kännissä.
Vinkki nimimerkille Hae apua: älä kirjoita, kun ei ole mitään sanottavaa.
Nimimerkillä "mielipidettä" kirjoittavan teksti on harvinaisen vesiselvää ja täyspäistä tässä Hirvisaaren ihailijat kokoonkutsuneessa ketjussa.
Muiden tekstejä voikin juuri siksi pitää edustavana otoksena sen porukan ajattelusta, jonka äänillä Hirvisaari eduskuntaankin pääsi sekoilemaan
Tulin itse lukemaan ketjun, nähdäkseni, millaista se on..
Sitten kun näitä lukee, huomaa, että ajattelusta puhuminen tässä yhteydessä on liioittelua. Tämmöistä on örvellys syntymähumalassa: siitä ei pää selviä minkään ajan kanssa..
Älkää mainostako sitä Hirvisaartanne. Teidän - jos harrastatte poliittista mainontaa näillä Suomi24-keskustelupalstoilla, pitäisi oikeastaan maksaa mediatilasta Suomi24:lle mielestäni. Mielipidekirjoittelu henkilömielipiteen pohjalta kun on eri asia, kuin systemaattinen poliittinen mainostaminen, missä käytetään hyväksi tällaisia internetin ilmaisia julkisia keskustelupalstoja.
Minun mielipiteeni on, että ei tämä Hirvisaari & co. ole mikään "mediapelin uhri", vaan Suomen valtion demokratian ja mielipiteenvapauden rienaaja, joka tahallisesti käyttää Suomen lainsäädännön niitä aukkoja, joissa sananvapaus kansanedustajille perustuu pitkälti myös henkilökohtaiseen moraaliin ja henkilökohtaisen moraalin tasoon ja vastuuasemaan valittuna kansanedustajana.
Kiinnostais tietää ihan tällasen taviskansalaisen, että miten laajaa se mielestäni rikollisen tason touhu on ollut, missä eräät tietyt tahot lähtivät jo vuosia sitten tahallisesti tukkimaan kaikki suomenkieliset internetin keskustelupalstat poliittiseen agiointiin, kaiken maailman hullut Seppo Lehdit etunenässä. Onko siinä osana vain osa kokoomuksen fanaattisimmasta siivestä ja osa persuja - kokkarinuortenkin puheenjohtaja kun just lehdessä valitteli, että hän ei kannata 1930-luvun rikollisjärjestöä lahtari- Lapuan liikettä, mutta irc- galleriaan oli vaan juridisesti joku osannut laittaa sellaisia tekstejä hänelle, joita hän kokoomusnuorten puheenjohtaja juridisesti - kas kummaa- ei voi kiistää, etteikö olisi niistä tiennyt...
Jos Hirvisaarella on Seppo Lehdon tyyppinen kaveri, vakavista viharikoksista tuomittu, jonka kutsuu eduskuntaan, on selvää, että myös Hirvisaari itse on natsi. Ei tässä mitään tyhmiä olla. Käy sääliksi toisaalta kyllä sitä Hirvisaarta, koska minkäs hän kai sille voi, että on tyhmä. Hirvisaarele potkut koko eduskunnasta, olisi paras ratkaisu. Tyypit kansanedusjiksi valitut, jotka järkyttää käytöksellään tavallisen kansan _perusturvallisuuden_ tunnetta kansanedustajasemastaan käsin, eivät kuulu Suomen eduskuntaan ollenkaan.
Seppo Lehto räjähti Hirvisaaren kynsille, kun kohde oli Halla-aho.
kyllä oot harvinaisen tyhmä olento.mä oon fasisti ja mun kaveripiirissä on vasemmistolaisia.vakavista viharikoksista.just joo.tuomion on saanu olemattomista asioista 2v 4kk.raiskaajat pääsee vähemmällä.eikö se osoita,et täs maassa asiat ei ole järjestyksessä.mieti sitä parasiitti.
pienimmissäkin asioissa niin vältyt 2v 4kk tuomioilta. Ei poliisi ja oikeuslaitos turhaan miekkaa kanna, pahantekijöitä vastaan se on suunnattu.
Ajatteluelimen käyttöä tässä maassa ei vielä ole kriminalisoitu, eikä sitä veroteta haitallisena. Siksi on suositeltavaa käyttää sitä.
Olipa miten oli hyväänsä. Natsitervehdyksen teki Hirvisaaren ystävä, mutta Hirvisaari meni asiaan mukaan ottamalla tervehdyksestä kuvia ja levittelemällä niitä. Ei se asia siitä miksikään muutu. Mielestäni Timo Soini on ollut liiankin kärsivällinen näiden muutamien edustajien kanssa, mutta nyt on hyvä että Soini toimi ainoala oikealla tavalla. Kaikkien meitä, joiden sukulaisia surmattiin Toisen Maailmansodan aikana Hitlerin keskitysleireillä ei tuollainen asia huvita, vaan lähinnä kammoksuttaa.
Soini alkaa olla kuin Lipponen ja Kosola.
Jos on entinen / nykyinen tiernapoika, saa minulta pisteen kulttuuriharrastuksesta ja mahdollisen toisen pisteen mahdollisesta taiteellisesta vaikutelmasta.
Muuten hölmöily on vain hölmöilyä, ennen sanottiin: puumiekkajuitsu; tuosta sisään, ja tuosta ulos. Ajan mittaan sellaisesta pitäisi kasvaa pois, oli vaikka Oulusta tai mistä.
Hrvisaari selvisi vähällä. Saksassahan tuollaisesta häkki heilahtaa.
Suomi ei ole miehitetty maa.
Ai jaa, onko Saksassa valokuvaaminen ankarasti kielletty?
Muun muassa vanha mies David Irving sai siellä linnaa holokaustin kieltämisestä.
Et ole sitten perehtynyt ollenkaan Hirvisaaren sanomisiin ja tekemisiin.
En enää ihmettele yhtään miksi maalla menee vähän huonosti jos äänestäjät ei edes tiedä niistä puolueen ihmisistä tärkeitä asioita mutta silti äänet laitetaan heille ja vielä kun tiedetäänkin niin annetaan äänet sinne.
Voi voi, homma on kyllä ihan siten, ettei maan johtoportaassa voi olla henkilöitä joiden ajatusmaailma ja toimet ovat rasistisia, sehän on varmaan ihan selvä juttu.
Ja rasismilla en nyt tarkoita kaikkea sitä kriittistänkin vastustusta mikä liittyy mm. maahanmuuttoon ym. vaan sitä todellista rasistista toimintaa ja ajattelumallia.
En olekaan muuten kuin mitä näiden lööppien perusteella mutta enhän minä äänestäkään ja siihen on syynä se että ainoa eu-vastainen puolue aikoinaan haali Halmeen joukkoihinsa niin sitäkään ei voi äänestää. En siis ole millään tavalla Hirvisaaaren ihailija tai aatetoveri mutta kun hänet on kuitenkin demokraattisesti sinne kannattajiensa äänestämänä valittu niin pointti onkin siinä että kuka seuraavaksi hiillostetaan pois? Ei se minusta ole demokratiaa että toisten synneistä tuomitaan, onhan siellä paljon muissakin puoleissa ihmisiä joiden kaverit on ihan todistetusti syyllistyneet rikoksiin ja taitaapa olla edustajinakin sellaisia, miksei niitä eroteta sitten myös?
Se että jos ollaan suvaitsevaisia niinkuin hyvin moneen asiaan ollaan niin pitäisi olla sitten suvaitseva puoluettomasti eikä valikoiden.
Miksi Jussi Halla-aholle ei kelpaa Seppo Lehdon ja James Hirvisaaren kannatus Euroopan parlamenttiin?
Onko Jussi Halla-aho joku yli-ihminen?
Oikein teki Persut.
Tässä lisää näitä HEILauttelijoita.
https://twitter.com/ylepuhe/status/385706656169873408/photo/1
Kuvassa keskellä pornontekijä Mäntyharjulta joka lienee vähintään sovinisti mutta ilmeisesti myös muita kysymyksiä herättäviä suuntauksia löytyy, koska on näiden ruskettuneempien antisemitistien kanssa kuvaan suostunut.
Muslimien joukoissahan juutalaisvainot ovat hyvin yleisä tänäkin päivänä.
Kysynkin että suvaitseeko YLE tälläiset juutalaisvainoojat palkkalistoillaan? Yle on kuitenkin valtion rahoittama laitos, joten itsekin tuen näitä HEILauttelijoita.
Mikäli Hirvisaari erotettiin koska oli kuvannut tätä tuttavaansa HEILauttamassa niin pitäiskö siis myös tämän linkissä olevan kuvanottajan saada kenkää duunistaan?
Kannattaa muuten kiinnittää huomiota tuon toisen muslimin paidassa olevaan tekstiin ja siihen päälle HEIL.
Tällästä ainesta on siis suomen maahanmuuttajat ja vielä YLEn palkkalistoilla. Komeesti kaljut kiiltää, varmaan pilottitakit odottaa naulakossa ja maihinnoususaappaat kans.
Hirvisaari on vastuussa vieraistaan. Eduskunta on kuitenkin arvokas työpaikka ja sinne ei voi kutsua ketä tahansa. Pitäsi olla varmuus vieraan käyttäytymisestä. Vastuussa on myös tietenkin vieras omasta käyttäytymisestään, mutta hän on kuitenkin kutsujan vastuulla.
Hirvisaarellahan on muitakin mähläyksiä. Ei työpaikoilla voi käyttäytyä ihan miten haluaa. Jos itse kutsuisin työpaikalleni jonkun häirikön, niin voisi olla potkut edessä eikä kukaan piittaisi.
https://twitter.com/ylepuhe/status/385706656169873408/photo/1
Onko YLE myös vastuussa vieraistaan ja työntekijöistään?
Onko jotenkin sopivampaa että veronmaksajien varoilla toimivat antisemitistit HEILauttelevat työpaikallaan?
Porukassahan näyttää olevan myös Mr. Lothar kalju kiiltäen.
Onko Suomen lainsäädännön mukaista saada tuomio toisen henkilön kyseenalaisen rikkomuksen takia?
Voi sitä lentää asunnostaankin pihalle, jos vieraat törttöilee.
Tuskin kyseenalaisen. Mutta kulumiseta esim johonkin tikolliseen rymään. Tai ollessa mukana riollisessa toiminnassa vaikka ei itse mitään tekisikaan. Mutta natsitervehdys ei kuulunut Suomen rikoslain alaisuuteen. Eikä muukaan siinä touhussa.Esuskunnan puhemies moitti Hirvisaarat vieraastaa ja tämän episodin kuvaamisesta ja siitä. miten siellä salissa pitää esiintyä.. Timo Soini puolestaan otti puoleen puolesta kantaa Hirvisaaren ttoiminnasta. Eroittaminen tulee kysymykseen puolueen sääntäihin nojaten ja kokous päättää sen. Soini voi ehdottaa sitä perujen virallisessa kokouksessa. Asiat ei aina ole yksinkertaisia. Esim puoluekurin rikkomisesta ja muusta sopimattomasta käytöksestvoidaan henkilö eroittaa puolueesta. Tämäkin mainitaan puolueen säännöissä. Kyllä asioille löytyy aina yksinkertaiset syyt..
toimintaa eduskunnalta. kun tietää edustajien umpikieron ajattelun ja mielessä vain oma etu, on hirvisaaren juttu kuin pienten lasten leikkiä.
kai nyt valokuvia saa ottaa,vaikka olis housut kintuissa.
eduskunta on vain leikkikenttä,jota arvostaa vain siellä olevat tärkeilijät kuin jotain maallista suurta ihmettä.
jesse saa jatkaa ja sillä siisti....vai onko siellä joku muu viisaampi asioita hoitamaan?
ei todella ole,kun katsotaan,mihin jamaan maa on ajettu suurelta osin "omin keinoin".
Suomessa ei käsittääkseni natsitervehdystä ole kriminalisoitu niinkuin Saksassa.
On vaan todella typerää ja loukkaavaa käyttää kyseistä tervehdystä
Eiköhän tämä toimen pide johdu vaan siitä ,että smp eiku Perussuomalaiset haluavat osoittaa ,ettei heidän riveihinsä kaivata ääriaineksia.
Ja yleensäkin kauhea vouhotus koko asiasta .Hirvisaaren kaveri voi halutessaan liittyä tulevaisuudessa perustettavaan puolueeseen jonka opit on otettu suoraan 1937 Natsi -Saksasta.jos he saavat 5000 jäsentä toimintaansa.
Jep, ei ole HEILauttelua kriminalisoitu joten en tajua vouhotusta.
Tämä iloinen tervehdystapa on levinnyt jo Suomen yleisradion työntekijöidenkin piiriin.
Sieg Heil vaan kaikille ja tervetuloa joukkoon.
Ei siitä ole ketään tuomittukaan. Moiitteet ja rangaistujset tulevat sopimattomasta käytöksestä eduskuntasalissa. Pitää lukea ja seurata mistä mikin johtuu.
Sovitaan ystävän kanssa,tule eduskuntaan ja tervehdi natsitervehdyksellä niin otan sinusta kuvan ja laitan sen nettiin. Tällainen toiminta ei todellakaan ole soveliasta kansanedustajalle. Hirvisaari joutaa pois eduskunnasta.
Sehän se. Tämä rikostuomittu Seppo Lehto ja hänen ystävänsä kansanedustaja James ( mikä lie entinen nimi..)- Hirvisaari olivat yhdessä sopineet, että käyttävät politiikkansa edistämiseen Suomen eduskuntalaitoksen tiloja, Suomen eduskuntalaitosta ja suomalaista demokratiaa raiskamalla Ymmärrettävistä syistä sekä eduskunnan puhemies, että koko sivistynyt eduskunta ja jopa populistitirehtöörinsä- Soini ovat suuttuneita herra Jamekselle.
Näin jossain jutun tästä isänmaalisesta miehestä, joka on vaihtanut supisuomalaisen nimensä (muistaakseni Erkki) Jamekseksi. Varsinaista isänmaallisuutta;)
Kerro lisää, nyt olen utelias.:) Miksi se on vaihtanut nimensä? Rikostaustaa, millainen perhe, mitä? En ole koskaan ollut niin kiinnostunut, että olisin edes netistä selvittänyt, mistä joku James Hirvisaari on kotoisin tai että mitä se on, kosa tyyppi on mielestäni vaan yksi pässsi lisää, jonka eduskuntatyön tivon loppuvan kuin seinään seuraavissa vaaleissa, mutta jotakin hämärää siihen tyyppiin james Hirvisaari liittyy... Please kerro lisää: Pitääkö se paikkansa, että se on vaihtanut nimensä? Minäkin olen jostakin kuullut sellaista. Ja onks se äärisuskitaustasta, tämä Hirvisaari, eli onko lahkolaisia tms.? Mitä Hirvisaaren vanhemmat tekevät työkseen, kuka se tyyppi James Hirvisaari on, onko sillä lapsia? Ihan yleisestä kiinnostuksesta, kun on ehkä hulluin kansanedsutaja aseheiluja Halmeen jälkeen siinä, joka on eduskunnan ovista sisään päästetty, tai siis melkein hulluin, monien muiden persujen jälkeen...
Mistä kunnasta muuten edustaja James- Hirvisaari on kotoisin?
Asikkalasta.
Joka mielestäni on todella kaunis kunta.
eihän toi ollu edes mikään natsitervehdys...... hirvisaari ol varmaan ainut ku otti kuvan voi kiesus.......!ei täs uskalla koht edes tuttui moikat ku haukutaan natsiks....
True nazies: https://twitter.com/ylepuhe/status/385706656169873408/photo/1
Kaljut kiiltää ja kättä ojossa ja vielä työpaikalla veronmaksajien piikkiin.
Seppo Lehto on aiemminkin herättänyt huomiota internet-kirjoituksillaan. Turun hovioikeus tuomitsi vuonna 2009 tamperelaisen miehen useista törkeistä kunnianloukkauksista kahden vuoden ja neljän kuukauden vankeuteen.
Koska hän käyttää kirjoituksiensa julkaisuun ulkomaista palvelinta on viranomaisten vaikea puuttua asiaan. Vuosia sitten hänen törkyilynsä kohdistui jopa silloiseen istuvaan tasavallan presidenttiin.
Hirvisaarella ja Halla-aholla erittäin terveet mielipiteet esim. mamuista.
Täytyyhän jonkun sanoa ääneen mitä suurin osa ihmisistä ajattelee.
Vihervasureitten ym. muiden puunhalaajien piipityksestä huolimatta jatkakaa pojat samalla linjalla.
Vaaleissa tulee ääniä kovasti.
@ james on oikeassa:
Mikä enemmistö muka niin ajattelee? Persut eivät ole enemmistö vaan vähemmistö, joka tulee kutistumaan seuraavissa vaaleissa vielä pienemmäksi vähemmistöksi tällä menolla.
Enemmistö äänestää muita puolueita. Niiden sisälläkin tämmöistä kannattavia on, sitäkin pienempinä ja heikompina vähemmistöinä.
Enemmistö on nimenomaan ERImieltä kanssasi.
Ei kuukautta ilman "persumokaa" - ihmisten silmät aukeavat eikä mikään sumutus onnistu enää.
Varmaan jäljelle jäätte sinä ja kaverisi.
Mutta Suomi on demokratia: Kun enemmistö ei aatettanne kannata, voitte vain hyväksyä sen, kansan päätöksestä ei voi valittaa minnekään.
Itkeminen, ruikuttaminen ja haukkuminen ympäri nettiä ei vakuuta ketään eikä muuta mitään.
Teillä ei ole tarjota järjellisiä vaihtoehtoja. Järjettömillä tulos on taas tämä.
Jos ette tyydy kansan tuomioon vaan yritätte vallananastusta, olette houkkia, joille kuuluukin käydä niin huonosti kuin siinä käy.
Liian monet persut ovat typerehtineet kuin känniset teinipojat. Deal with it ja lakatkaa itkemästä. Turha syyttää peiliä jos oma naama on kuin petolinnun /c:stä pudonnut.
Oikeastaan ei tullut yllätyksenä! Kun politiikkaa seurannut, nämä tavalla taikka toisella karjalaisiin sukujuurin perustuvat hölösuut eri puolueissa, niin estiksi hölötetään ja sitten perutaan puheita. Kun muistaa vaikka kokoomuksen valtioneuvos vesisänkyjen loiske kirjoineen ym...
Mahtavaa vainoa persuja kohtaan, mutta ottakaa selville ruotsinkielisten vainot ja vihapuheet sekä kirjoitukset vaikka femmanilla/ huvudstadsbladetissa varje dag.
Siellä sitä suomalaisten vastaista rasismia esiitntyy.
Hei, sinä silmä silmästä på svenska:
Älä jaksa.
Eri mieltä oleminen ja sinun kantasi ja mielipiteesi vastustaminen ei ole vainoa eikä vihapuhetta.
Jos kantasi ei saa kannatusta vaan vastustusta, niin sitten vain ei saa. Ei kenelläkään ole velvollisuutta olla kanssasi samaa mieltä.
Jatkuvan perusteettoman ja siis tyhmän ja tyhjänpäiväisen valittamisen , käsitteiden vääristelyn ja marttyyriksi heittäytymis-performanssin jatkaminen on noloa, herättää myötätunnon sijaan myötähäpeää ja vie viimeisenkin uskottavuuden.
Tekisi mieleni sanoa: lopettakaa jo vihdoin.
Mutta kun äänestän kilpailijaanne, meille muille on edullisempaa purra hammasta ja yllyttää: Jatkakaa toki - itkekää, kunnes teistä on jäljellä enää haihtuva lätäkkö.
Diktaattori Soini pois Perussuomalaisista ja joku järkevämpi tilalle. Ei äänestäjät viime vaaleissa sen takia puoluetta kannattaneet että oltaisiin asioista samaa mieltä kuin muutkin isot puolueet.
No mutta saanut -2
Miksi ?
Toihan on hyvä ja totuuden mukainen mielipide.
Millasta porukkaa täällä on kun tuon miinustaa ?
Siihen voisi lisätä ettei Persuja äänestetty Soinin mielivallan takia.
Saattaapi olla että äänet tippuu, jos vaan löytyy uusi parempi puolue.
Hirvisaaren erottaminen moisesta syystä oli väärä veto!
Heinäluoma tarttis erottaa
Onko sama mies joka oli KGB vanha värväys agentti ilman seurauksia?
Lukeekaa mikä on eduskunnan puhemiehen tehtävä. Älkää olko tyhmiä. Tuntuu kun täällä juttuja kulkee että ala-asteen koululaiset tietää enemmän ainakin ajattelevat paremmin.
No miten kun syntäreillä Mc pojat käy kättelemässä ja otetaan yhteinen kuva lehtiin .Tai kun eräs kansan edustaja seurustelee henkilön kanssa joka on venäjällä määritelty terroriksi ja pitää kapinallisten laitomia sivustoja suomesta käsin..
Ja eräs kansan edustaja edustaa sateen kaari ravatilla mielipidettä toisen valtion politiikkaan niiten maassa .Eikä näistäkään vaadittu eroa ja portti kieltoa eduskuntaan ja erotettu puolueesta.Laki ei koske kaikkia.
Niin eiköhän tämä taas ollut muitten toimesta ajojahtia perussuomalaisia vastaan.Minun mielestä ei olis saanut erottaa koska jokaisella on vapaus ilmaus suomessa ja sillä ei ole mitään tekemistä puolueen kanssa.
Meistä ei kukaan ole syytön..
Maa, jossa rangaistaan toisten käsien liikkeen vuoksi ja määrätään tervehdyksetkin on todella sairaan johdon diktatuuria. Mistähän käden asennosta aletaan heittämään kansalaisia vankilaan. Tervehtimistavan määrääminen rikkoo ihmisoikeuksia.
Taustoitusta Seppo Lehdolle
http://www.halla-aho.com/tesoma/fileet/johdanto.html
Seppo Lehto on hieno mies.
Siinä miehellä munaa sanoo tosiasioita.
Neropatti ei ihan ilmeisesti erota totta ja valhetta toisistaan.
Lehdon nimittäminen hienoksi mieheksi voi tarkoittaa vain sitä, että neropatti ei ymmärrä, mitä sana hieno tarkoittaa.
Annan vihjeen:
Törkysuinen kiusaaminen ei ole hienoa eikä eikä uhmaikäisen tasolla liikkuva tyyli ja ajattelu ole osoituksia rohkeudesta saati voimasta.
Eduskunta ei ole päiväkoti eikä tarkkailuluokka.
Kohu on pelkkä vahinko kuten on koko natsitervehdyskin. Aatuhan sillon aikoinaan ajeli Kuplavolkkarilla talvella ja kokeili eikö tuulilasille tule yhtään lämmintä ilmaa. Vastaan tuli marssivia sotilaita jotka moikkasivat takaisin. Vahingosta monet asiat syntyvät!
Onneksi missään väestössä, ei edes Suomen, ei ole enemmistöksi asti väkeä, joille tämän tason juttu käy vitsistä.
James (oi kuinka suomalainen etunimi suomalaisella miehellä) Hirvisaari otti sen valokuvan, jossa hänen ystävänsä teki natsi-tervehdyksen eduskunnassa, ja sitten vielä julkaisi sen kuvan nettisivullaan.
Hirvisaari on itse syyllinen siihen kohuun, joka nyt velloo muidenkin perussuomalaisten ympärillä heidänkin mainettaan tahraten.
Pahimmalta tässä kaikessa tuntuu se että Soini heitti Hirvisaaren menemään kuin käytetyn työrukkasen.
Kun tekee pilaamistyötä, suraus on tämä.
HUH Huh huh! Ei kai tällaisesta tarvitse edes keskustella! Tuollainen tyyppi, lukuisine typerine edesottamuksineen olisi painolasti mille hyvänsä puolueelle, ja varsinkin sellaiselle, jolla ei ole syytä riskeerata selkeän nosteensa tuomia näkymiä. Hirvisaari voisi perustaa oman puolueen, jonka esteenä olisi kylläkin jo se, ettei tietyntyyppisiä ryhmiä edes saa lain mukaan pyöräyttää pystyyn, tiedät kyllä millaisia...
Vähän eikä aivan vähääkään asioista sisäpiiriläisenä sanoisin että tästä seuraa jatkossa vain hyvää. Seuraavat lähtijät lähteekin sitten oma-aloitteellisesti.
Ns. punaisella 1970 luvulla oli mediassa kampanjana niin lehdissä, radiossa kuin tv:ssäkin, lyökää poliisia.
Nyt historia toistaa itseään siten, että media kampanjoi teemalla, lyökää perussuomalaisia.
Ei ole ollut. Synnyin 1970-luvun loppupuolella ja silloiset vasurit kampanjoi politiikassa taiteella ja älyllä, eivätkä vihalla kuten nykyinen Suomen äärioikeisto valitettavasti valtaan päässeet prususomalaiset. Miksi muuten te netin äärioikeistolainen nimetön p*skakirjoittelijasakki käytätte poliisia lyömäaseena vasemmiston vastaisen vihan herättämisessänne, kun vasemmistolaiset tietää, että poliisi on puolueeton instanssi? Ette te saa vääristellä.
Mul on sukulaisia kaikista poliittisista ryhmistä - tosin ei koskaan perussuomalaisista ainakaan tietääkseni- ollut, mutta esimerkiksi entinen vihaamanne skdl eli nykyinen vasemmistoliitto perustettiin aikoinaan käsittääkseni siksi, että sitä äänestävät eivät halunneet ääriajattelua ja ovat kaikki olleet markkinatalouden kannattajia. Että muistakaa, kun te solvaatte köyhien asiaa ajavaa puoluetta, että ei siellä ole ääriainesta.
Älä nyt viitsi. V. 1968 oli Espalla koko kesän joka ikinen lauantai ns. punainen lauantai.
Kommunistit kokoontuivat sinne punaisine lippuineen, pitivät vallankumouspuheita ja
lähtivät marssimaan Kaivariin USA:n suurlähetystölle. Siellä vallankumouspuheet jatkuivat ja kaikenmoisen moskan ja kananmunien heittely lähetystöä kohtaan alkoi.
Punaiset lauantait huipentuivat Vanhan valtaukseen, missä julistettiin, vallankumousta tai kuolemaa. Vanhan ylioppilastalon Stockan puoleinen pääty oli kääritty punaiseen vaateeseen, missä suurin kirjaimin luki: vallankumous on alkanut. Että näin silloin punaisella 1960 - 1970 luvulla.
https://www.google.fi/search?q=Vanhan valtaus&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a&channel=np&source=hp&gws_rd=cr&ei=F_dOUvfjIKq54ATLx4HYBA
No mitäs vattua se tän päivän politiikkaan liittyy, että mitä Suomessa 1960- tai 1970-luvulla tapahtui, jos tolla tavalla mölistään traumatisoituneina vuoskymmenten takaisista asioista - ei järjen hiventä teillä äärioikeistolaisilla. Koko Suomen yhteiskunta oli tyystin erilainen 1960- ja 1970-luvuilla...
NYT, nyt vuonna 2013 Suomen ongelma - kaikelle, myös maan talouskasvulle, on äärioikeistolaiset HÖRHÖT, jotka on eduskuntaankin tunkeneet. Se on mun mielipiteeni.
Hirvisaarta on myös kauhisteltu ja syytetty siitä, että hän on verrannut homoseksuaalisuutta kehitysvammaan. Olen sitä mieltä, että vertaus on melkolailla osuva. Ihmiskunnan olemassaolo ja jatkuvuus perustuu kahden sukupuolen väliseen kanssakäymiseen. Jos homoseksuaalisuus lisääntyisi lisääntymistään, sehän merkitsisi ihmiskunnan loppumista ajan mittaan. Jos itse olisin homoseksuaali tai syntymästäni asti fyysisesti tai henkisesti lisääntymiskyvytön, katsoisin ilman muuta olevani luonnollisesti määrätyllä tavalla "kehitysvammainen".
Kumpiahan mahtaa olla enemmän. Saadaan vaikka laskea miten tahaisin heteroita vai homoja sekä lespoja. Kyllä hetorot omilla vammaisuuksillaan voittava aina nämä muut ryhmät. Luieppa hieman biologiaa niin ehkä jotain alkaa aivokuoren sisällä raksuttaa.
Lap-seton: Selvittäisit nyt edes perusasiat itsellesi, kun tietoa on tarjolla. Ei todellakaan ole pakko seurata Hirvisaaren hölmöysmalleja.
Miksi homoseksuaalisuus lisääntyisi lisääntymistään?
Mitään sellaista EI ole meneillään.
Homoseksuaalit vain näkyvät nyt samoin kuin heterot ja muut, kun enää ei ole pakko henkensä edestä piiloutua. Perusteeton sorto tässä vain on lopetettu.
Homoseksuaalisuus ei tartu eikä esimerkkien näkeminen lisää ilmiön yleisyyttä.
Lisääntyminen ei ole ihmisarvon mitta, homoseksuaalisuus ei ole lisääntymiskyvyttömyyttä eikä muutakaan vammaisuutta, vaan neutraali ominaisuus josta ei ole haitallisia seurauksia yhteiskunnassa.
Syrjiovästä suhtautumisesta vammaisiin, homoseksuaaleihin tai kehen tahansa ON sen sijaan AINA vahinkoa.
Homoseksuaaleilla on jälkeläisiä kuten muillakin. Ei suuntautuminen tarkoita fyysistä tai muutakaan vammaa, joka estäisi jälkeläisten saannin.
Kyllä kai nyt sen verran tiedät ja ymmärrät, että jälkeläisten saaminen ei vaadi heteroparisuhteessa elämistä?
Homoseksuaalisuutta on ollut aina kuten oikea ja vasenkätisyyttäkin, eikä se vaikuta väestönkehitykseen sitä eikä tätä.
Väestönkehitystä määrää naisten koulutustaso ja lapsikuolleisuus.
Kun lapset jäävät henkiin, kolutetut vanhemmat rajoittavat lapsiluvun sellaiseen määrään, jonka vanhemmat katsovat kykenevänsä hoitamaan hyvin.
Haluavat näet lasten elävän hyvän elämän eikä kituvan varakappaleina vain ollakseen olemassa.
No otti kuvan kaverinsa tai oikeammin kutsuvieraan idiotismista, samoin väitti kaverin olevan vain niin huumorintajuinen....Öö pikkuisen on ainakin käytöstavat hukassa, vaan mitäpä sitä ex-linnakundilta odottaakaan. Samoin tiesitkö aloittaja sinäkään, että kutsuja pitää huolen myös vieraidensa käytöksestä ?
No kaipa Hirvisaarikin ottaa tämän asian superhuumorilla.
Kyllä James Potkukelkka on vaan tavallinen maalaisääliö , joka ei ymmärrä
kansanedustajan arvon merkitystä ! Jos joutuu asemaan johon rahkeet ja
äly ei riitä seuraukset saa lukea lehdestä : )
Niinpä,rellestää siellä Kataisen ja Urpilaisen kaltaiset tollot ja odotan vaan
milloin lehdet uskaltaa niistä kirjoittaa.
Tosikkomaisia tolloja koko eduskunta täynnä ja Soinikin joutuu myötäilemään
niitä,valitettavasti.Natsi ja rasisti sanan käyttö menettää merkityksensä kun sitä
hoetaan joka paikassa,kun ei osata muita sanoja.Suomessa ei ole kumpiakaan
sen enempää kun muuallakaan.Maailmassa on diktaattoreita ja sotia aina ja ne
ei lopu.Oli myös natsit ja jos natsit olisi tappanut köyhiä,niin se ei kiinnostaisi
maailmaa,mutta kun ne tappoi rikkaita juutalaisia,niin se herättää huomiota
edelleen.Valitettavasti rahaa kumarretaan ja palvotaan yhä enemmän ja se vie
huomion tosiasiosta.Tuloerot kasvaa ja tämä saa ihmiset tekemään ylilyöntejä
mutta mitä merkitsee joku tervehdys,eihän se tapa ketään,eikä sillä vallata
naapurimaita.HALOO Pahvipäät,missä mennään? Onko ehkä kadonnut
suhteellisuudentaju.Jos Kataisen kaveri tekisi natsitervehdyksen,niin se
kuitattaisiin naurunremakalla ja Heinäluomakin nauraisi vatsa hyllyen kuin
hylje.Ällöttää tommoinen nuoleskelu ja sievistely.
Tuosta viimeisimmästä maininnastasi muistui mieleen että itse Katainenhan on sen tosiaan tehnytkin, ilmeisesti tahattomasti kuitenkin, ja nauramallahan se kuitattiin:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013041016884221_uu.shtml
Päättäjiemme tosielämän natsitervehdys Suomen kansallehan kohta rikkoo sadan miljardin rajan, tuoltahan sen voi tarkistaa:
http://velkakello.fi/
Itseasiassa siinä Saksan natsismin nousussa ja nykysuomen kritiikittömässä eu-, nato etz.hypetyksessä näin maalaisjärjellä ajatellen alkaa olla samoja piirteitä. Jossain vaiheessa ehkä ollaan taloudellisesti samassa tilanteessa kuin Saksassa silloin aikoinaan ja mitähän sitten tapahtuu, tuleeko musta auto hakemaan väärämieliset "uudelleenkoulutukseen" tms. ja näiltä varat ulosmitataan valtiolle terrorisminvastaisen taistelun nimissä?
selvittäkää pellet vaikka ensin millä rikoksella herra pääministeri on tullut mukaan politiikkaan ja aloittakaa siitä. Vapaavuorikin pahoinpitelijä ja rattijuoppo ja puolet kokkareista "vaalirahoilla" voideltu. luuletteko että kukaan antaa rahaa ilmaiseksi??? tiedätte varmaan omasta elämästänne ettei sellasta tapahdu, aina on jotain mitä odotetaan vastapalvelukseksi. korruptiorahaa se on. sitä paitsi herra päämisteri, entinen valtionvarainministeri ei edes tiedä miten ALVi muodostuu. kuulemma jos ostetaan autoja japanista niin japanilaiset maksaa alvin. siis jos tällaista on sitten se HUIPPUOLITIIKKA johon verrattuna perussuomlaiset on niin kauheita niin voi ***** sentään. vähän vois vaivata aivoja eikä uskoa kaikkea mitä ILssä lukee.
PS. opetelkaa mitä populismi tarkoittaa, ei ole mikään negatiivinen sana vaikka sitä niin käytetään, sen vastakohta on elitismi että repikää siitä sitten
Jos kyseessä olikin huolella suunniteltu kuvio jolla PS saa houkuteltua suvakkiuden partaalla epätietoisena notkuvien äänet puolelleen?
SMP sai suuren vaalivoiton 1970 luvulla ,mutta kas...eipä mennyt kauaa ,kun koko konklaavi hajosi omiin riitoihin.Persut menossa samaa rataa, vai ehtiikö Soini muuttaa puolueen kurikomppaniaksi,jossa ei aisan yli potkita..? Ja mitä tuohon james potkukelkka hommaan sanois...puolueella oli viime vaaleissa 1/2 miljoonaa äänestäjää ,kyllä siihen porukkaan monta uusnatsia kuuluu, kun ei suomessa ole tämän oikeistolaisempaa poppoota.
Unohdit Demarit,sen oikeistolaisempaa puoluetta saa etsiä.Suomalaiset pelkää
muutosta,jos joku asia muuttuu varsinkin politiikassa,niin johan meni yöunet.
Uudet ajatukset on kirosana ja niitä pitää vastustaa kaikin keinoin.Se on kyllä
mielenkiintoista,miten lehdistökin on polvillaan valtapuolueiden edessä.
Ei uskalleta arvostella eikä kaivaa epäkohtia.Suomesta puuttuu kriittinen lehdistö
mutta ymmärrän kyllä lehdistön kriteerit(älä pure ruokkivaa kättä)
Toivotaan että Soini osaa pitää maltillista kultaista keskitietä puoluejohtajana. PS on kuitenkin pitkään toivottu häirikkö poteroihinsa jähmettyneiden ja "hyväveliverkostojaan" rauhassa kutoneiden vanhojen puolueiden joukkoon. Aika kyllä tekee heistäkin samanlaisia suojatyöbroilereita kuten muilla puolueilla on käynyt, mutta sitten äänestetään taas jotain uutta porukkaa uusine ideoineen.
Natsisymppaajia en voi kyllä mitenkään käsittää että mikä hemmetti aikuisia miehiä voi moisessa lapsellisessa kainalontuulettamisessa niin paljon kiehtoa. Joltain lapselliselta varhaisteiniltä pelleilyn vuoksi sieg heilaamisen voi katsoa sormien läpi, mutta että isot miehet jaksaa semmoista.
On tärkeämpiä kansallisia asioita ratkaistavana, kuten esimerkiksi julkisen puolen tehostaminen ja pienentäminen niin että välttämättömimmät palvelut ja infra säilyvät toimivana. Muun muassa luku, kirjoitus, ammatti ja kielitaidottomille ulkomaalaisille aikuisille verovaroin tarjotut avustuslomakkeiden täyttäjät sun muut turhat virat joutavat siis leikkuriin välittömästi.
Kannattaa nyt muistaa että Seppo Lehto ei ole välttämättä psyyksesti ihan terve, näin kauniisti sanottuna. Hän tykkää huomion herättämisestä, ja on siinä hyvä.
joko olette nähneet tän uuden youtube videon. hiukan verran repeilin kun näin.
Jokainen tietenkin vastaa itse tekemisistään,se nyt on päivänselvä,mutta aika tyhmää on sekin että tuo jonku natsin eduskuntaan haihattelemaan.
En minäkään vihreitä kavereita kettufarmille vie,enkä ruukaa käydä rosvojen kanssa yhdessä pankkiasioilla.
Yleensä olisi kanssasi samaa mieltä mutta nyt täytyy todeta että Soinilta ainoa mahdollinen veto. Seppo Lehto on tunnettu kylähullu, hänen kutsumisensa eduskuntaan on vastaava temppu kuin kutsuisi 12 v. tyttärensä synttärijuhliin lähibaarin rapaisimman juopon sikailemaan.
Johonkin se raja vaan on vedettävä ja kyllä se nyt valitettavasti ylitettiin. Persufoobikot saavat liian helposti materiaalia jos tälläiseen ei puututa. Hirvisaaren on täytynyt jo kutsuessaan Sepon sekoilemaan tietää että skandaali on tulossa.
Mediassa ja kilpailevissa puolueissa on valtava määrä persujen vastustajia jotka koko ajan etsivät tilaisuutta solvata persuja. Mikään ei ole heille enemmän mieleen kun Hirvisaaren kaltaiset tolvanat jotka antavat mahdollisuuden "natsi"- höpinöihin tarjottimella.
Persut ovat aina uhreja. Onhan se nähty jo monesti. Reppanat. Kaikista ei vaan ole kantamaan vastuuta omista teoistaan.
Eiköhän Ps:läiset tiedä paremmin miksi Hirvisaari erotettiin. Viimeisin virhe oli se piste iin päälle. Oudolksuttaa tosin median kirjoitukset Hirvisaaren vaimosta. Jos mies on uskossa, kuinka mies luottaa horoskooppien harhoissa elävään vaimoon. Ohjaileeko vaimo miestä. Ei ihme jos miehen mieli menee missä menee jos vaimoaan uskoo. Jonkunlaisesta epävakaudesta tuo kertoo, ei sellaisista ole politiikkaan.
Suksi jo vittuun höpöhöpöines, EI OO, EI TUU
Jo on aikoihin eletty jos "lippaanvetäminen" jollakin tietyllä tavalla on rikos Suomessa. Eiköhän siellä eduskunnassa ole tilaa Jamekselle kun on kerta viherpiiperöillekin.
Hirvisaari on oman tyhmyytensä uhri, minkä vuoksi hän tuhosi oman poliittisen tulevaisuutensa,
Viedä nyt joku hullu natsi eduskuntaan pöljäilemään.
Sama ku veis jonku pedarin lastenkutsuille.
Olisi parempi jos persut erottaisivat kaikki muutkin edustajansa ja palaisivat kaljakuppiloihin mölisemään.
James on harvinaisen älykäs ja humaani poliitikko, tunnen hänet henk.koht. Natsi-tervehdys ei ollut hänen omansa, vaikka tokihan meillä demokraattisessa Suomessa on jokaisella oikeus ilmaista oma mielipiteemme. Jameksen erottaminen oli Soinin pahin virhearvio, ja tästä alkaa Perussuomalaisten loppu ja tuho. Isänmaallinen ja rehellinen puolue kun käy omaa sydäntään vastraaan humanisti-mafian ehdoin tietää lopun alkua. James nostaa Uuden Suomalaisen Kansallisen Itsenäisyys-rintaman nousuun, mikä pieksee nykyisen Soini-viher-persun häpeään. - Kaikki liittykää uuteen isänmaalliseen Suomen Puolueeseen Jameksen johdolla!!!
Harvinaista älyähän tämä tämä tämmöinen Hirvisaaren toiminta nimenomaan osoittaa: vaikea on kenekään päästä vielä tätäkin alemmas.
Mutta vähän kummastuttaa, miksi humanisti-mafian ( mikä se on?) ehdot eivät sovellu Hirvisaarelle, jos hän on humaani, kuten väität?
Suomesta ei tämmöiselle itsehäpäisy-pelleilylle löydy kannattajia kourallista enempää. Tarpeeksi tyhmiä on liian vähän.
Se siitä "noususta".
Perussuomalaisten loppu johtuu tällaisten tyyppien haalimisesta puolueeseen, ihan kuin alusta asti on varoitettu.
Soini vain ei piitannut varoituksista, joita itsekin hänelle lähetin.
Hänhän tietää aiemman puolueensa konkurssista oppineena, että rikastumisvälineenä VÄLIAIKAISPUOLUE ajaa saman asian kuin pitkäjänteistä työtä tekeväkin, kunhan vain ei mokaa rahan jemmaamista.
Väliaikaispuoluetta kiinnostaa vain äänisaalis, koska rahan määrä on sidottu äänimäärään.
Kun tulevaisuuteen ei edes tähdätä, sillä ei ole mitään väliä. Samantekevää kuka niitä ääniä tuo ja millaisella julkisuudella, hyvällä vai huonolla.
Muutenhan mokiin olisi puututtu ajoissa, eikä muodon vuoksi vasta sitten, kun se ei enää pelasta mitään.
Itse mietin edelleen vakavasti otettavan maltillisen, kansallisen ja demokraattisen pitkäaikaisvaihtoehdon luomisen mahdollisuuksia.
Ei Hirvisaaren erottaminen mitään auta.Koko puolue tulisi putsata.Sinne jää vielä
Eerola,Halla-Aho..sitten se nuori tyyppi jostain Oulusta samoin Oinonen(jääräkaartia),Ruohonen-Lerner(kuin pelottava muisto sieltä menneisyydestä).Elomaa täysi nolla.Veltto Virtanen täys pelle,Hakkarainen samaa luokkaa kuin Hirvisaari.Siis koko puolue perkaukseen rasistit,jäärät ja sovinistit ulos samoin kaikki tyhjänpanttina istuvat.Louhelainen tahraat isäsi työn puolustamalla Irvitsaaria.Hävettääkö edes???
Seuraavaksi juoppo Hakkarainen, Halla-aholaiset, Eerola siitä voi alkaa karsimaan.
Mistä näitä rasisteja onkin kertynyt tähän puolueeseen vai mikä on oikein puolueen tarkoitus ja tehtävä todellisuudessa?
Ilmeisemmin jakaa Suomi kahtia ja sorsia vähemmistöjä, vähäosaisia, köyhiä ja lietsoa erilaista propagandaako?
Kuka äänestää heitä ja mihin suuntaan Suomi on menossa?
Huolestuttava puolue, jäsenet, asenne. Ovatko he menossa samaan suuntaan kuin maailmalla tapahtuvat yhteenotot?
Saammeko alkaa elää pelon yhteiskunnassa ja voiko tällaisen puolueen toimintaa sallia? Jossa kansanedustajat ja päättäjät viljelevät jatkuvaa lietsontaa ja vihaa.
Pidämme kaikki, suomalaisten suuri demokraattinen enemmistö, ihan itse huolen, että pelon yhteiskuntaa ei tule.
Pitää vain jokaisen osaltaan osoittaa, että vastustaa sitä.
Me olemme tämä yhteiskunta, me määräämme sen laadun ja päätämme, ainakin toistaiseksi, kenelle annamme vallan.
Pidetään kaikki mukana, kuten aina ennenkin. Sillä oivalluksella ja periaatteellisella yksimielisyydellä yli puoluerajojen tästä maasta saatiin yhdessä rakennettua näin hyvä.
Ei anneta kenekään repiä sitä hajalle minkään "ismin"varjolla, perusteltiinpa niitä sitten EU:n laajenemisella, talousteorialla tai ihan millä tahansa uskottelulla, että demokratian aika muka olisi ohi.
EI OLE. Maailman rahoituseliitti vain ajaa etujaan muiden kustannuksella syöttämällä lausuntoina ja kannanottoina omaa "vaihtoehdotonta" vaihtoehtoaan meille joka mediassa joka päivä.
Sen pääväittämä ja samalla tavoite on tämä: Kansallisvaltiot on lakkautettava ja valta niiden valta siirrettävä ylikansallisille liittovaltioille, joissa hallintomallina ei ole demokratia vaan joissa vallankäyttöä ohjaavat maailman talouseliitin yksityiset edut.
Tämä ei ole salaliitto-väittämä. Mm. muutamat maailman tunnetuimmat talousnobelistit kirjoittavat koko ajan omia kannanottojaan ja katsauksiaan analysoidakseen ja vastustaakseen tätä.
He haluavat demokratian säilyvän ja paljastavat, miten demokratianvastainen kampanja rakennetaan tyhjän päälle: demokratiaa ei voi tosiasiaperustein vastustaa. He ihailevat Pohjoismaiden talous- ja yhteiskuntamallia.
Pohjoismaista demokratiaa parempaa mallia ei ole eikä tule.
Se malli nojaa kansalliseen demokratiaan.
Tämä toteamus ei ilmaise nationalismi-ideologiaa vaan vain ymmärrystä, että kansallisen päätösvallan poisluovuttaminen pitää lopettaa, koska se on oman vallan antamista pois, ulkovalloille.
EU ei ole demokratia.
Ei nyt ja vielä vähemmän tulevaisuudessa.
Liittovaltiosta puuhataan mahtavaa näennäisdemokratiaa tosiasiallisen demokratianjälkeisen harvainvallan kulissiksi.
Tämän kiistäjät edustavat aina jotakin yksityisintressiä, jota ajetaan yhteisen hyvän kustannuksella.
Nyt on aika pitää pää kylmänä vyörytyksen keskellä ja pitää kynsin hampain kiinni määräysvallasta, joka meilä vielä on, mutta ei kauan, ellemme päätä että pidämme sen ja huolehdi, että sitä ei puhuta eikä oteta meiltä EU:lle.
Ei yhtään ääntä liittovaltiolaisille EU-vaaleissa!
Liittovaltioon ovat meitä ajamassa melkei koko Kokoomus, RKP, Vihreät, SDP ja osa Vassareista.
Persuista Sampo Terho ainakin ennen vastusti. Jos niin on edelleenkin, Perussuomalaisilla on mahdollisuus tehdä viimeinen palveluksensa Suomelle tarjoamalla kanava äänestämiselle liittovaltiota vastaan, kansallisen demokratian säilyttämiseksi.
Pitää aloittaa tervehtimään samalla tavalla jokaista. Vain mielisairas pummipoliitikko luulee voivansa päättää missä asennossa kädet ovat tervehtiessä. Pian vasemmalla kädellä kättelystä saa 15 vuotta linnaa.
Uskomattoman "älykästä ja rakentavaa" keskustelua täällä, puolin ja toisin. Näitä luettuaan ymmärtää miksi suomi on pudonnut viime vuosina, uusimman sukupolven aikana siihen jamaaan kuin se nyt on.
Voisitko vähän perustella, kun tuosta ei ota mitään selvää.
Tuo kirjoituksesi oikeastaan kertookin tiivistettynä kaikenlaisten Jamesien pääsyn julkisuuteen. Ei vaan ymmärretä, eikä osata niitä aivan peruskäytökseen liittyviä asioita, joita ihmisten kanssakäymisessä tarvitaan.
Kyllähän tämä James on koko toimintansa aikana venytäänyt "rajoja" äärimmilleen, kuitenkaan tuomatta mitään uutta oleellista "pointtia" esiin. Homma vaan on viety sikailun ja hauskanpidon merkeissä - yleensä aina liian pitkälle. Nyt siis onneksi, tuli mitta täyteen. Mikäli täysi-ikäinen (ei välttämättä täysipäinen) ihminen ei osaa käytöstään ja ystäväpiiriään valita kulloisenkin esiintymispaikan edellyttämän "käytöskoodin" mukaisesti, tuskin on edellytyksiä ainakaan kansanedustajaksi.
Eipä ole/ollut Hirvisaarelta tullut koko aikana mitään sellaista, joka olisi puolustanut hänen asemaansa - sikailu on sikailua, vaikka sen koettaisi huonoon huumoriin pukea.
Epäsivistynyt ja kouluttamaton pottunokka. Kuvittele, jos tuollaisia raitapaitoja olisi eduskunnassa 200?
Minun mielestäni ehdokkaan pitäisi täyttää tietyt vaatimukset koulutuksen suhteen. ehodokkaaksi pääsyä pitäisi vaikeuttaa pääsykokeella, jossa arvioitaisiin mm. ehdokkaan maturiteetti.
Ei eduskunta ole metsuripottunokkien ja Vantaalaisten trukkikuskien työpaikka.
Kaiken maailman Mietaan juhat ja muut juntit pysyköön omalla ladullaan.
Koulutus ja ammattitaito on se, jolla tätä maata tulisi viedä...........
Olet muuten ihan asiaa ajatellut kuten minäkin
Eduksunta on pilalla eikä yksi natsi-tervehdys sen arvoa enää alenna.
Kyllä eduskunnan arvo on alentunut tasasesti jo ajat sitten
Jotenkin sealennustila alkoi jo siitä kun keräävtä kaikki julkkiset sinne patsastelemaan
Sini Saarela istuu Venäjän vankilassa ja kohta se istuu eduskunnassa
Tollaset menee tekee politiikkaa niin tulos on häpeällistä.
Tiesitkö muuten että Erkki Tuomiojakin teki mediahässäkän ja pääsi eduskuntaan kuten Se Arhinmäki. Miksi ihmiset äänestää idiootteja eduskuntaan?
Ihmiset äänestää niitä joilla ei ole mitään ajatusta mistään kuin oman per*seen levittämisestä, rikastumisesta ne havittelee - tehdäkö oikeaa työtä tonnilla vai situa eduskunnass avalehtelemassa ja saada 10.000 nettona käteen kaikki edut päälle On se helppoa, mutta MINÄ en menisi eduskuntaan valehtelemaan MINÄ en yksinkertaisesti voisi huijata suomalaisia veronmaksajia
Eduskunnassa pitäisi tehdä työtä selkä limassa suomalaisten eteen!
Mun mielipiteitä on plokissa liää
http://sinnef.blogspot.fi/
Se on kuulemma roska-ploki niinhän se onkin - sinne vien kaikki suolesta poistetut
ja homman mielestä mielipiteeni on jäsentämätöntä mölinää.
Sitten en myöskään tarvi äänestää perusja enää.
Sanotaan että Perussuomalaisten tie on nyt nähty!
uuta puoluetta kehiin
Siellä on minun hätähuutoni
Suomi24 / Yhteiskunta / Rasismi / Miksi eliitti aina yrittää tuhota tavikset
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11752446/#comment-63845402
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11752446/#comment-63845534
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11752446/#comment-63845642
Vain "politiikolla" voi olla aikaa tuollaiseen. Niin kuin hän itsekin sanoi: "minulla ei ole minkäänlaisia poliittisia tavotteita" -tämä kertoo siitä, että hän on täysi turha mies.
Kuvitelkaapa, jos jääkiekkopelaaja sanoisi , että hänellä ei ole minkäänlaisia tavotteita uransa puolesta?
Tämän laitoin esimerkiksi yksinkertaisille............
Kun ei tavoittele mitään, niin varmasti onnistuu tavoitteissaan.
Poliitikoilla pitäisi olla tavoitteita joiden vuoksi ihmiset häntä äänestävät.
Suomi on sananvapauden kehitysmaa. Sananvapautta on rajoitettu lainsäädännöllä ja nyt eduskunnan puhemies kertoo mitä mieltä asioista pitää olla ja jos on eri mieltä niin tulee seuraamuksia.
Sananvapautta on pakko rajoittaa, jos vaarana on tämänlaiset kommentit ja vihapuheet.
Nämä natsitervehdys tapaukset julkisuudessa ovat vähän huvittavia. Tuliskohan siitä jotain seurausta jos menis eduskuntaa Stalin paita päällä tai jonkun muun diktaattorin.
Aika harva täysjärkinen diggaa sen enempää Hitleristä,Stalinista ku Osama Bin Ladenistakaan..
Toisaalta onhan kristillisdemokraateillakin kaikenlaisia ristitunnuksia,vaikka Jeesuksen nimissäkin on tapettu varmaan 500 miljoonaa maailmassa.
Jeesus vain ei koskaan käskenyt tappamaan kuin nuo muut, vaan nimenomaan kielsi tarttumasta aseeseen ja tappamasta ketään.
Ristiretket tai muu pakkokäännytys ja tappaminen ovat kristinuskon vastaista toimintaa myös silloin kun kristityt siihen syyllistyvät tai väittävät toimivansa niin uskon nimissä tai puolesta.
Maallisilla hallitsijoilla oli valta määrätä alamaistensa usko. Rooman keisarit keksivät ottaa kristinuskon oman valtansa välineeksi määräämällä sen jossakin vaiheessa ainoaksi sallituksi.
Pakollinen usko ei uskomista vaadi, vaan hallitsijan tottelemista, eikä uskon tiliin voi laittaa tekoja, joita uskoon pakotettu sen nimissä tekee, koska ei saa kieltäytyä.
Nykyisin, demokraattisen vapauden oloissa. tekojaan tietenkään voi enää puolustaa pakotetuksi tulemisella, kun pakkoa ei ole. Nyt se on jokaisen oma vika.
uusinta uutta.Minkä ikäinen tää Hirvisaari on? Ainaskin noi 50-luvulla syntyneet miehet tykkää näyttää hitler-merkkiä ja natsi tervehdystä Turussa.Oisko Lars-Johan asialla?
Nämä mainitut, toisen ihmisen piikkiin menevät tekoset olivat vain jäävuoren huippu. Ja muistettakoon, että Hirvisaarta ei ole erottamassa "hallinto" tai "media", vaan hänen oma eduskuntaryhmänsä. Samoin voisi käydä kelle tahansa kansanedustajalle, joka toistuvasti rikkoo puolueensa pelisääntöjä ja julkituotua arvomaailmaa. Vastaavasta kurittomuudesta saisi kenkää myös työpaikasta kuin työpaikasta.
Ennen kaikkea Hirvisaarella on vanhoja rasitteita, ihan itse aiheutettuja:
"Heinäkuussa 2010 Hirvisaarta vastaan nostettiin blogikirjoituksen perusteella syyte kiihotuksesta kansanryhmää vastaan. Syyte hylättiin Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa marraskuussa 2010, mutta syyttäjä valitti tuomiosta hovioikeuteen.
Joulukuussa 2011 Hirvisaari tuomittiin Kouvolan hovioikeudessa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan 25 päiväsakkoon Uusi Suomi -verkkosivustolla julkaistusta kirjoituksesta "Kikkarapäälle kuonoon". Oikeuden mukaan kirjoituksessa paneteltiin ja solvattiin muslimeja. Hirvisaaren ryhmätoverit, kansanedustajat Juho Eerola, Jussi Halla-aho ja Olli Immonen maksoivat yhteisesti Hirvisaaren saamat 1 425 euron sakot. Kesäkuussa 2012 Hirvisaari syytti korkeimpia oikeusasteita ja valtakunnansyyttäjänvirastoa "mielenmaailmaltaan poliittisesti korruptoituneiksi".
Heinäkuussa 2012 huomiota herättivät Hirvisaaren kommentit homoseksuaaleista. Ensin hän luonnehti Facebook-päivityksessään vihreitä ja Vasemmistoliittoa "homopuolueiksi" ja vertasi myöhemmin Hommaforumilla homoutta kehitysvammaan. Hirvisaaren mukaan homous ei hävitä ihmisarvoa eikä yhteiskunnan tule tuomita homoja tai vammaisia. Hirvisaaren kirjoituksista tehtiin kuitenkin tutkintapyyntö viranomaisille. Poliisi katsoi kirjoituksen ylittävän esitutkintakynnyksen, ja tapauksen käsittely siirtyi valtionsyyttäjän harkintaan. Esitutkinta päättyi kuitenkin syyskuussa 2012 apulaisvaltakunnansyyttäjän toimesta."
Hirvisaari teurastettiin hyssyttelyn ja poliittisen korrektiuden voimalla. Ylireagointia. Ajatuspoliisit valvovat mitä mieltä ihminen saa olla. On ok paheksua hänen ystävänsä tekemisiä, mutta kun päättäjät pelkäävät tällaista kohtelua, kukaan ei uskalla tehdä järkeviä päätöksiä ja puhua mieltään. Koska useimpien omat mielipiteet ovat aikamoisia aivopieruja. Poliittiskorrektia höpinää vaan suoltavat.
Eduskuntatatalon ulkoovella pitäisi olla lista kaikista talossa kielletyistä asioista. Mieleeni tulee muutamia. Kuten: natsitervehdys, keskisormen näyttäminen, rinnan paljastaminen, paljaan pyllyn näyttäminen, vankiloista tuttu "kaulan leikkaus ele", äänekäs piereskely, kerjääminen, sormien napsuttelu, sopimaton pukeutuminen, naamioituminen, tekoparrat, aurinkolasit, lapsen julkinen imettäminen, seksin harjoittaminen, viheltely, rivojen puhuminen, toisen loukkaaminen, omastapullosta viinan juominen jne...Helposti saa pitkän listan.
Niin saisi, ihan minkä pituisen vain, elmerimerieri.
Mutta entäs sitten?
Tarvitsetko tosiaan lunttilistan mahdollisista ja mahdottomista vaihtoehdoista päättäessäsi miten toimia asiallisesti tilanteessa kuin tilanteessa?
Eikö järki sano?
Perussuomalaiset natseja koko porukka!
Jos verrataan kahta rikosta, Ensimmäinen: otat kuvan kaverista joka nostaa kättä, ja laitat sen facebookiin.
Ja toinen rikos, järjestelet kaverillesi muutaman miljoonaa rahaa siitä että tämä tekee jonkun typerän tutkielman. Sellaisen joita yliopistoissa tehdään liukuhihnalla joka vuosi.
Ensimmäinen. Huonoa ja harkitsematonta käytöstä, sitä sattuu. Joidenkin mielestä jopa hauska tempaus. Mutta siitä saa näköjään kenkää puolueesta ja puhemiehen huomautuksen.
Toinen rikos. Oikeusasiamies toteaa toiminnan lain vastaiseksi ja korruptiolta haiskahtavalta. Ei seuraamuksia!
Ainahan se on tosin niin ollut että eri asia että kuka tekee väärin. Ja että tekeekö jotain kusetusta, vai näyttääkö asia vaan pahalta. Saihan Berlusconikin ihan rauhassa pyörittää mafiapuuhiaan, mutta tuomio tuli loppujen lopuksi vasta huorissakäynnistä. Ja vasta sitten kun miestä ei enää pääministeriksi kaivattu.
Sarvihiiri käyttäytyy ja toimii kuin 12 vuotias koulukiusaaja ja sitten kysellään, onko hän mediapelin uhri. Voi jumalauta, kuinka typeriä ihmisiä voi olla.
Jumaluusopin ylioppilas Hirvisaari on Jumalan mies.
Heil Halla-aho!
Huono käytös on huonoa käytöstä. Turha siinä on selittää "ku sananvapaus".
Kun polttelee siltoja joka suuntaa ja loukkaa ihmisiä - ei tartte enää ihmitellä kun kavereita ei löydy tai tulee potkut puolueesta.
Tarkoitatko, että Irvisaari ei vastaa siitä, mitä hänen vieraansa tekevät eduskuntatalossa?
Eikö vieraan sinne kutsuminen ole teko, josta kutsuja isäntänä vastaa?
"Eikö noissa molemmissa ole kuitenkin niin että nuo tekojen tekijät ovat vastuussa tekemisistään ja heitä pitäisi rangaista eikä Hirvisaarta?"
Tekojen tekijätkään eivät eivät tehneet mitään rangaistavaa, siis ketään ei olisi
pitänyt rangaista. Mutta PS rankaisi Hirvisaarta molemmista teoista.