Kannattaako opintolaina?

Home sweet home

Mitä mieltä ootte, onko opintolainan ottaminen huono asia?
Täytin juuri 18 ja valmistun keväällä, asun 18km päässä koulua ja haluaisin muuttaa omilleen lähemmäs keskustaa. Onko minun vielä järkevää lähteä kotoa ja ottaa opintolainaa valmistumiseen saakka, sitä ehtis kertyä 2100 €? Tiedän että järkevämpää ois kiltisti odottaa kotona valmistumista, sit töihin ja omilleen.

1

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KKHS

      Ei se kannata jos ei tarvitse. Jaksa vaan se yksi vuosi vielä vanhempien luona. Turhia kuluja ei kannata hankkia ainakaan velaksi.Uskallan vakuuttaa ettet toiste elämäsi aikana saa mahdollisuutta keskittyä johonkin, kuten opiskeluun toisten kustannuksella ja hyvällä omatunnolla, joten nauti siitä nyt kun voit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      3575
    2. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      80
      1321
    3. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      52
      1293
    4. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1212
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1142
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      60
      1077
    7. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      29
      1040
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      54
      911
    9. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      892
    10. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      888
    Aihe