Eli tilanne on se että luottotietoni ovat menneet aikoinaan maksamattomien vakuutusten jne,, vuoksi. nyt tilanteeni on kuitenkin se että saisin ostaa ok-talon 500e kk maksulla ja talon hinta olisi 30.000e tyttäreni on 16v ja haluaisin ostaa ks. talon hänelle kuinka tämä onnistuu käytännössä ?
toivon asiallisia neuvoja eikä tyyliin miksi sössit luottotietosi jne,,,
kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
neuvoa kaipaisin
3
171
Vastaukset
- dkghhjh
Mikä taho tarjoaa sinulle tuon maksuajan? Pankki vai myyjä?
Jos kyseessä on myyjän antama maksuaika, teidän pitää tehdä tarkka paperi siitä, siirtyykö omistusoikeus alussa vai lopussa, kuka vastaa mistäkin missäkin vaiheessa jne. Vähittäinen omistuksen siirto ei toimi, koska lainhuudot ja varainsiirtoverot pitäisi hoitaa joka välissä.
Jos laina on tarkoitus ottaa pankista, se on ihan sieltä kiinni miten suhtautuvat luottotiedottomaan. Lisäksi kysytään tietysti onko vakuuksia riittävästi, onko tulosi riittävät lainan maksuun sittenkin kun korot nousee...
Tyttäresi maksaa lahjaveron jos omistusoikeus siirtyy heti, olette seuraavat 2 vuotta naimisissa maistraatin kanssa (alaikäisen omaisuus yli 15 000 e). Tyttäresi nimiin lainaa ei tietenkään voi ottaa.
Ja kannattaa kysyä tyttäreltä, haluaako hän vaivoikseen 30 000 euron rötisköä. - talotonko
eli siis omistajan kanssa ks. kauppa tapahtuisi. ja omistusoikeus siirtyisi meille vasta kun kyseinen summa olisi maksettu.
tarkoitus olisi tehdä asianajotoimistossa sopimus jossa ilmenee se että talon omistus siirtyy tyttärelleni kun ks. summa on maksettu.
kysymykseni koskeekin nyt sitä että kun tyttäreni on kahden vuoden kuluttua 18v eli täysi ikäinen. voiko hän omistaa talon ? kysyn tätä sen vuoksi kun joltain kuulin sellaista asiaa että jotenkin pitää toteen näyttää että millä tytär on ostanut ks. talon. vai onko ainut ratkaisu se että maksan ks. talon ja sitten siirrän talon tyttärelle ja maksan lahjaverot jne,,,, vai onko esim joku summa minkä saa lapselle lahjoittaa vuodessa ilman että siitä menee lahjaveroa. kuitenkin kyseessä noinkin halpa mökki maksuunhan kuluisi 5v joten jos esimerkiksi lapselle saa lahjoittaa 6000e vuodessa ilman että joutuu maksamaan lahjaveroa. tällöinhän voitaisiin sanoa että tyttäreni on ostanut ks. talon vanhemmilta ja sukulaisiltaan saamillaan rahoilla.
tyttären kanssa olen asiasta keskustellut ja hän on halukas omistamaan ks. talon.
toivottavasti tekstistäni saa jotain selvää :) olen asian suhteen vähintäänkin tietämätön :) - dkghhjh
Totta kai tytär voi omistaa talon. Mutta kyllä hän myös sen lahjaveron joutuu maksamaan (tai sinä maksat).
Yksi henkilö saa lahjoittaa 3999 euroa 3 vuodessa verottomasti. Ja tässä tapauksessa verottaja on varmasti kiinnostunut siitä, mistä ne lahjarahat ovat tulleet -> rahojen kierrätys eri sukulaisten kautta tuo melko varmasti veronkiertosyytteet (ja ainakin sen alkuperäisen lahjaveron).
Kannattaa sitten miettiä, onko myyjätaho luotettava, vai häipyykö hän juuri ennen omistuksen siirtoa teidän rahojenne kanssa Pattayalle, myytyään ensin talon jollekin toiselle. Ja todella tarkoin laaditun sopimuksen tuo myös vaatii. Mitä tapahtuu rahoille, jos talo palaa 1,5 vuoden päästä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1202239Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n552174Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt61402Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan761393- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311140Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68979