Oma hevonen?

Mandyyy...

Olen 12v tyttö ja olen ratsastanut noin 7 vuotta
Ratsastaessa osaan:
Kaikki 3 askellajia
Avot, väistöt, sulut, etu- ja takaosakäännökset
Yksittäisenä esteenä 1m ja ratana 80-90cm
En ihan mistään "normaaleista" pukeista/jekuista tipahda kyydistä

Hoitaessa:
"Normi jutut" eli varustamisen, loimittamisen, ruokinnan ym
Sekä traikkuun lastauksen, tajuan koska hevonen on terve ja koska sairas, tunnistan ähkyn, kaviokuumeen ja muut yleisimmät jutut. Näen myös koska heppa tarvitsisi uusia varusteita.

Tajuan että hevonen ei ole lammikki halvimmasta päästä, mutta meillä on varaa itse hevoseen, eläinlääkäriin, kengityksiin jne. Äitini harrastaa myös rasasrusta, ja on harrastanut sitä pienestä asti.

"Ongelma" tavallaan on se, että jos hevosen hankkisi, sen melkeimpä pakosti joutuisi laittamaan meille kotiin, koska lähimmälle tallille on noin 20km. Meille keväällä rakennetaan uusi navetta, joten olisi kyllä mahdollista siinä samalla rakentaa muutaman karsinan talli ja kenttä. Riippuu toki hevosesta, mutta luuletteko että se pärjäisi niin että sillä olisi lehmiä lauman jäseninä, vai tarvitsisiki se välttämättä esim shetlanninponin kaverikseen? Sen hankkiminenkaan ei varmaan mahdotonta olisi.
Mitä mieltä te olette?

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajoo

      Aina hieman huvittaa, kun joku sanoo että tunnistaa koska hevonen on sairas. AIna ne eläinlääkäritkään ei pysty sanomaan onko hevonen terve vai ei... Eikä ne sairaudet mene kuten hevoskirjoissa, esim. lievää ähkyä tai lievä kaviokuumetta voi olla tosi vaikea tunnistaa. (Saattaa huomata, että kaikki ei ole kunnossa hevosessa, mutta sairauden tunnistus on jo paljon haastavampaa).

      Ruokinnasta, varustamisesta yms. puhuttaessa kannattaisi mainita, tietääkö erilaisista varusteista ja osaako esimerkiksi suunnitella sopivan ruokinnan vai tarkoitttaa ko pelkästään että saa hevoselle satulan selkään ja ruuat sekoitettua ohjeen mkaan.

      12v. nyt ei joka tapauksessa voi hevosesta olla vastuussa, mutta jos äiti tietää poaljon hevosista ja rahaa riittää reilusti, niin voihan sitä hevosen hankkia.
      Jos on varaa vielä rakentaa kunnollinen talli ja kunnollinen kenttä (jos haluaa ratsastaa myös syksyn kurakeleillä, ei kentäksi riitä että heitetään hiekkaa peltopläntille...) niin hyvä homma.
      Itse kyllä veisin ekan hevosen täysihoitotalliin.

    • xxDalia

      Hevosella voi olla kaverina lehmiä. Meillä kotona hevoset tulee hyvin juttuun lampaidenkin kanssa. Luulisi että äitisikin tämän tietää.

    • -ipsukka-

      Minun mielestäni olisi tarpeellista ostaa toinen poni/hevonen seuraksi :)

    • xDDDD

      Nykyään ei hevosta saa pitää yksinään, ilman lajitovereiden seuraa.

      Se ratsastustaito ei ole olennaisin asia, vaan hoito- ja käsittelytaidot. Juurikin perusasiat hoidosta tulisi osata (ja siltikin ehdottomasti tarvitset kokeneemman hevosihmisen apua!) joukko muita asioita mm. pitää tietää, mitä hevoselle syöttää ja miten se liikutetaan, yms. asiat.
      Myös eläinlääkäritarkistukset, madotukset, kengitykset, ym. pitää huolehtia riittävän usein.


      Jos nyt aiotte pistää hevoset omaan talliin, muistakaa talli rakennuttaa EU-määräysten mukaiseksi!
      Jos ostatte esim. sen shetlanninponin nyt kaveriksi, muistakaa, ettei sitäkään saa jättää pelkäksi pullaponiksi tarhaan vaan senkin pitää saada säännöllistä liikuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe