Olen 19 vuotias nuori nainen ja olen ajatellut hankkivani oman hevosen reilun vuoden päästä, opintojen päättyessä ja vakituisen työpaikan löydettyäni.
Olen harrastanut hevosia n. 8 vuotta. Olen aina ollut enemmän kiinnostunut hevosten hoitamisesta ja maastakäsin liikuttamisesta, kuin ratsastuksesta, mutta osaan ratsastuksen perus-asiat. Olen käsitellyt ja ratsastanut vaativimmillakin hevosilla, ex-ravureilla ja nuorilla hevosilla ja minusta on todella antoisaa kouluttaa hevosia maastakäsin ja ratsastaen. Siitäpä ajatus lähti liikkeelle, mitä jos ostaisin ensimmäiseksi omaksi hevoseksi ex-ravurin, joka kuitenkin olisi työskennellyt muutaman vuoden ravurina ja ratsuna / jota olisi koulutettu ratsuksi muutamia vuosia. Mitä mieltä olette ? Onko järkevää ostaa ex-ravuria ensimmäiseksi omaksi hevoseksi ? Hakusessa siis terve, kiltti ja järkevä ravuri, ei mitään jalkavikaista, ihmistä kunnioittamatonta, sinne tänne sinkoilevaa ravuria.
Olen harrastanut hevosia n. 8 vuotta. Olen aina ollut enemmän kiinnostunut hevosten hoitamisesta ja maastakäsin liikuttamisesta, kuin ratsastuksesta, mutta osaan ratsastuksen perus-asiat. Olen käsitellyt ja ratsastanut vaativimmillakin hevosilla, ex-ravureilla ja nuorilla hevosilla ja minusta on todella antoisaa kouluttaa hevosia maastakäsin ja ratsastaen. Siitäpä ajatus lähti liikkeelle, mitä jos ostaisin ensimmäiseksi omaksi hevoseksi ex-ravurin, joka kuitenkin olisi työskennellyt muutaman vuoden ravurina ja ratsuna / jota olisi koulutettu ratsuksi muutamia vuosia. Mitä mieltä olette ? Onko järkevää ostaa ex-ravuria ensimmäiseksi omaksi hevoseksi ? Hakusessa siis terve, kiltti ja järkevä ravuri, ei mitään jalkavikaista, ihmistä kunnioittamatonta, sinne tänne sinkoilevaa ravuria.
Vastaukset 15
Vanhimmat
On järkevää :) Ostoksille vaan
Nää tiedän
www.hevosmarkkinat.fi
www.hevostalli.net
Jos hevosta haluaa kouluttaa, pitää osata hieman enemmän kuin perusasiat. Ainakin jos haluaa kouluttaa turvallisen ja oikein liikkuvan ratsun.
Ja jos hevosen koulutuksesta pitää, kannattaa tietty miettiä, miksi haluaa juur ex-ravurin. Ex-ravurilla kuitenkin on rajoitteensa ja ravurin tavoille oppinut hevonen voi olla todella haastava kouluttaa.
Miksi et mieluummin harkitsisi rauhallista ja kivaa nuorta RATSUhevosta (esim. 5-vuotias), jota voii sitten kouluttaa eteenpäin. Sellaisella olisi realistisemmat mahdollisuudet myös oikeasti kehittyä.
Siis kyllähän tuo nyt ihan fiksulta kuullostaa!
Kattokaa Kaktun ja Futuran blogi, ja Futura on ihan ex ravuri!
http://kaktujafutura.blogspot.fi/
Futura on hyvä esimerkki siitä, kuinka esim. huono laukka ei korjaannu edes vuosien työllä.
Poni// hehhe ! Futuralla on huippu hieno laukka. Kauniimpi kuin pyllysi :)
Olen samaa miltä 55555 kanssa Futura on edistynyt huippuhienosti siitä lähtien kun kaktu osti sen ja Futuralla on mitä hienoimmat askellajit vaikka onkin ex-ravuri ja mahtava Futura on esteilläkin:)
Futuralla on ravurin laukka. Kiva heppa joo ja ratsastaja on taitava, mutta ei se muuta tilannetta siltikään. Hyvää työtä sen kanssa on tehty, mutta valitettavasti kaikista ei tule koskaan kovin kummoista ratsua.
Siksi en itse lämppäriä ostais, vaan mieluummin lähtisin koultutamaan nuorta ratsuhevosta.
Varsan/nuoren kouluttaminen on sitä paitsi helpompaa, koska hevonen ei ole vielä ehtinyt oppia "vääriä" tapoja.
Varsa on ikään kuin "tyhjä taulu" johon voi aloittaa tekemään mitä haluaa. Ex-ravuri taas on täysi taulu, joka pitää ensin pyyhkiä puhtaaksi ja vasta sitten lähteä alusta kouluttamaan,
Itse olen 13 ja minun hevoseni oli ex-ravuri. Se osasi ratsastuksen perusasiat ja oli muutenkin hyvä. Omani ainakin oppi uutta yllättävän nopeaan. Ei ne pahat ravurin tavat jää ja ravurithan on ihania. Olen opettanut suokilleni laukan ja se on huomattavasti parantunut. Kyllä ravurista saa hyvänkin ratsun ja Futura laukkaa hienosti. Turha tulla valittamaan. Ja ei ex-ravurin tartte välttämättä olla se amerikanravuri, miksei vaikka suokki? :) Eli minä sinuna ainakin ottaisin ekaksi polleksi ex-ravurin. Jos olisin täysiikäinen, niin en siltikään ostaisi kallista ratsuhevosta.
Jokainen elämä on tärkeä ja minusta on upeaa että maailmassa on vielä ihmisiä jotka antavat eläimelle uuden alun! :)
Tosi heppatyttö rakastaa kaikkia polleja, eikä katso sen historiaa. Hevonen ei ole mikään harrasteväline ja onneksi maailmassa on vielä niitä ihmisiä jotka sen asian sisäistävät!
Otatko Sä sit ongelma hevosen ekaa hevoseks
Mitä tarkoitat "ongelma hevosella" joka muuten kirjoitetaan yhteen?
SAMAA MIELTÄ "ELÄINTEN ASIALLA":N KANSSA!!!
Riippuu ihan ex-ravurista, onko sellaisen hankkiminen ekaksi omaksi hevoseksi (tai sellaisen hankkiminen ylipäätään) järkevää. Jos hevonen on liian haastava niin sen joutuu kuitenkin laittamaan ennen pitkää kiertoon, eikä sekään ole tietenkään hevoselle hyväksi.
Paljon on myös siitä kiinni, mille tasolle haluat kehittyä ratsastajana. Jos sulle riittää ns. puskaratsastelu niin toki ex-ravurikin voi hyvin käydä.
Minulla ei ole mitään ravureja vastaan päin vastoin!! Ensinäkin riippuu haluatko kehittyä? Jos haluat älä osta kouluttamatonta ravuria. Ja miten voit kouluttaa sen jos osaat itsekkin vai perus asiat? Ja on väärin sanoa että aito heppatyttö ei katso hevosen historiaa. Esim, ei ensihevoseksi ongelmahevosta oteta. Jos haluat esim, harrastaa maastakäsin voi ravuri olla ihan sopiva jos sen kouluttaa. Miksi juuri ravuri? Eikö Se voisi olla vaikka vanha tuntihevonen? Ja Futura on kehittynyt huimasti jos alkuun verrataan, mutta jokaisesta ex ravurista huomaa sen että ne ovat ex ravureita.. Kiitos
KOmppaan tallinomistajaa.
Kannattaa aina muistaa että ex-ravuri on kuin kouluttamaton nuori ratsu.
Jos ei pysty ratsuttamaan 4-vuotiasta ratsuhevosta, ei pysty myöskään ratsuttamaan ex-ravuria.
Tuntuu hassulta että moni suht kokematonkin saatta ostaa ratsukouluttamattoman ex-ravurin mutta myöntää samalla ettei olisi valmis nuoreen hevoseen.
Noh kyllähän minä vähän enemmän ratsastuksellisesti osaan, kuin perusasiat.
Olen ratsastajana noin heB tasoinen.
Tiedän miten hevosen on hyvä liikkua (selän, - ja takaosan käyttö, taipuminen, rentoutuneisuus jne.) ja hallitsen hevosen hyvin myös selästäkäsin, ja osaan toimia yllättävissäkin tilanteissa.
Olen ratsastanut ex-ravureilla ja nuorilla (3-5 vuotiailla) hevosilla.