Ostin pihaan alennusmyynnistä otsikon alppiruusun.
Nyt kyselen, riittääkö sille havuista ja lumesta tehty suojaus talvea varten vai pitääkö rakentaa jokin styroksilaatikko tai vastaava? Entäs havut ja harsokankaasta tehty teltta?
Asun V alueella, rannikolla Pohjanmaalla. Pakkasta voi olla jopa -25C toisinaan, kuten viime talvina ollut kausittain joka paikassa.
Alppiruusun Catawbiense Grandiflorum suojaus?
5
285
Vastaukset
- Eedenistä itään
Voit ensin käydä hakemassa rahkasammalta. Levittele sammalta alppiruusun juurten suojaksi. Mutta älä peitä alppiruusun tyveä sammaleisiin. Sammalta on hyvä levittää aika laajalle alueelle. Oletettavasti se kasvi ei ole kovin iso, niin että kehikon valmistaminen ei ole kovin työlästä. Sitten kehikon päällä havuja.
- 14+41
käsittääkseni se suojaus tehdään kevään AURINKOA varten, ei pakkasta.... aurinko on se joka sen ruskistaa, ei pakkanen.
- Eedenistä itään
Joo, mutta kysyjän alppiruusu on aika pohjoisessa. Myös pakkanen ja kylmät tuulet turmelevat kasveja. Tuo alppiruusu kannattaa nimenomaan suojata pakkaselta.
- en ymmärrä....
Minä en ymmärrä, miksi pitää ostaa tuollaisia, jotka menestyvät vain I-III vyöhykkeellä, vaikka kestäviäkin on myynnissä.
Rahat menee hukkaan ja tulee paha mieli, kun keväällä onkin vain kuollut kara pystyssä. - p.t.
Styroksia ei tarvita kuin korkeintaan juurten päälle routaeristeeksi (eedenistä itään ehdotti tuohon tarkoitukseen sammalta), ja harsokangasteltta (tarkoitit kai pakkasharsoa, jota viljelmillä käytetään hallantorjuntaan) vain pahentaa asiaa. Käytä niitä havuja rodosi suojaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1313099- 2232971
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791926Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771559Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391427- 481148
- 991041
- 114972
- 58968
- 11880