Miksi suomessa ei ole lakia että voisi ajaa punaisia päin jos kääntyy oikealle.
Kaliforniassa laki on voimassa.
Kaliforniassa laki on voimassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eiku tällänen etuoikeus vain takseille. ovathan ne oikein ammatiautoilijoita
Tuo olisi ihan asiaa. Minun kotikaupunkissa on yksi risteys missä on valot vain vassemmalle kääntyville. Ja oikealle kääntyville on "kiihdytyskaista" Mistä voi joustavasti tulla etuajo-oikeutetulle tielle.
Tälläisiä lisää!!!
Muuta Kaliforniaan!
Olen kovin hämmentynyut!!
Ensimmäinen järkevä aloitus "Autoleva nainen" pojalta.
Jenkkilässä tuo sääntö on voimassa monessa osavaltiossa.
Suomessa on noita kaistoja ja muutenkin eri tilanne, eli hieman eri asia, mutta mahdollinen kuitenkin.
Koska Suomessa ainoa tieliikennelain kohta jota noudatetaan on liikennevalot.
Muutoin suomen kansa rikkoo kaikkia tieliikennelain kohtia mihin vaan kykenee,
tosin tätä tehdään tiedostamattaan aika usein, huonoa ajotapaa siis joka
opitaan liikenteessä muilta.
Muistelisin että tää liittyy eurooppalaiseen tieliikennesopimukseen tjsp, eli meidän säädökset pohjautuu siihen.
On se näppärä toi G-hakukone
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1986/19860030
Se pitäis vaan ottaa tavaksi niin yleistyessään muuttuisi sallituksi.
Toi ajatusmalli toimii sellaisessa tilanteessa jossa esine tai asia on käytössä eikä sen suhteen ole säädöksiä, esim sähkötupakka joka juuri nyt on tapetilla. Jos taas punaisia päin ajo jostain syystä yleistyisi, todennäköisesti rangaistusasteikkoa tiukennetaan. Itse henkilökohtaisesti en ole tähän kampanjaan lähdössä mukaan, huomiovaikutus on tehtävä muuta kautta.
Ei tosiaan toimi suomalaisessa ajattelutavassa tämä vapaa kääntyminen oikealle, sillä Lahden Renkomäessä on risteys jossa punaisten palaessa saa kääntyä oikealle ja sille oma kaista ja kolmio, sillä kaistalla pitää väistää risteävää liikennettä. Paikassa kolisee jatkuvasti kun jotkut luulee että oikealta tulevilla olisi etuajo-oikeus, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa.
Toinen vastaava liikennejärjestely löytyy Holmasta jossa ei taas kolise juuri koskaan ja syynä että Holma on kaupungissa ja Renkomäki kaupungin ulkopuolella. Kaupungissa siis osataan ajaa, maalla ei.
Eikä tuossa kaikki, siellä saa myös kääntyä vasemmalle punaista päin, jos kääntyy yksisuuntaiselta kadulta toiselle yksisuuntaiselle.
Samaten on sallittua kääntyminen punaista nuolivaloa vasten, jos tie on vapaa.
"Eikä tuossa kaikki, siellä saa myös kääntyä vasemmalle punaista päin, jos kääntyy yksisuuntaiselta kadulta toiselle yksisuuntaiselle.
Samaten on sallittua kääntyminen punaista nuolivaloa vasten, jos tie on vapaa."
Oikealle kääntyminen punaisia päin tiedetty, mutta olisko tuosta faktaa linkkinä jollekin viralliselle sivustolle?
Tosin sinulta "....,,,," ei ole aikaisemminkaan tullut kuviteltuja hölöhölöjaarituksia...
Eipä tuo viranomaissivu ole, mutta vaikuttaa täysjärkiseltä:
http://www.lowestpricetrafficschool.com/handbooks/driver/en/6/1
Vaikuttaa täyspäiseltä Floridan koulun sivulta. Kiitos, vasemmalle-asia oli aivan uusi minulle.
Niin on monessa muussakin paikassa. Mutta ei valitettavasti Suomessa.
Kotikylässäni kyllä monet kyllä menevät äärimmäistä varoivaisuutta käyttäen neljäsuuntaisesta liikennevaloohjatusta risteyksestä punaisia päin oikealle, jos edestäpäin ei tule ketään samaan suuntaan. Ja hyvä niin, nopeuttaa hommaa paljon.
Suomi on persreikä liikenteen ja tiestön osalta. Ja liikennepoliisien.
Ja meidän keskivertoa parempien kuljettajien takia!!!!