Jäähdytysnesteen vaihto Volvo 2030

Ajattelin vaihtaa 10 v vanhaan Volvo 2030 koneeseen jäähdytysnesteet ennen pakkasia. Mistä kautta saa parhaiten vanhat ulos? Pystyykö imemään esim. paisuntasäiliön kautta alipainepumpulla? Laitetaanko uusi neste samaa kautta sisälle?
9373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

2003:ssa on vaihteistosta katsottuna oikealla puolella lohkon puolivälissä uloslaskua varten hana ja D1-30 muistaakseni myös samassa paikassa. Hakisin siitä suunnasta ensin.

Äänestä

jos osaat lukea, käy Volvon sivuilla ja hae käsikirja.

Äänestä

Tässä vaihteeksi ihan asiallinen vastaus:

Käyttöohjeessa mainitaan lohkon kyljessä oleva tyhjennyshana kuvan kera, mutta sitä hanaa ei oikeasti ole olemassakaan. Siinä on varmaan säästetty muutama euro.
Lohkossa on kyllä tulppa eli kierrereikä on valmiina.
Se tulppa avaamalla valuu kaikki jäähdytysneste pois...suoraan pilssiin...
Itse olen asentanut siihen ihan tavallisen kuulasulun, mitä kautta valutan jäähdytysnesteen pois joka syksy.
Uusi neste kaadetaan lämmönvaihtimen päällä olevasta aukosta sisään.

Jollet ole vaihtanut nesteitä kymmeneen vuoteen, niin tulet yllättymään miten paljon koneesta tulee mustaa sakkaa. Itse tein sen joskus 8 vuoden paikkeilla.

Äänestä
  • Kokeilitko magneetilla mustaa sakkaa eli onko rautaa?

    Äänestä

  • Seppomartti kirjoitti:

    Kokeilitko magneetilla mustaa sakkaa eli onko rautaa?

    Enpä huomannut kokeilla.

    Äänestä

Tapeltiin saman ongelman kanssa 2020 moottorissa. Ei saatu väännettyä ohjekirjan mukaista tulppaa auki, työkalu vääntyi, tulppa ei. Ohjeessa siis se hana, koneessa ei.
Otettiin koneen edestä makeavesikierron letku irti ja saatiin ainakin suurin osa jäähdytysnesteistä ulos kohtuullisen siististi. Huuhtelu pelkällä vedellä täyttöaukon kautta niin kauan, että vesi kirkasta.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta. Kävin tänään kyselemässä aiheesa Top Boatissa ja kuulin samat tarinat, eli se "tyhjennyshana" on pelkkä tulppa, jota on viheliäinen saada auki. Kehottivat ottamaan kierron alin letku irti ja tyhjentämään sitä kautta.

    Äänestä

Kaksi viimeistä viestiä ovat oikea ratkaisu asiaan

Äänestä

Itsellä oli myös sama ongelma. 2020 koneessa oli hanan tilalla 9mm nelikulmainen pultti. En saanut kiintoavaimella auki, mutta 3/8" tuuman hylsyllä lähti, kun käytti sitä väärin päin eli nelikulmainen osa pulttiin kiinni ja jatkopaloilla räikkään. 10V vanha kone ja melkoisesti tosiaan tuli vesien mukana tummaa sakkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volvo 2030 kirjoitti:

Ajattelin vaihtaa 10 v vanhaan Volvo 2030 koneeseen jäähdytysnesteet ennen pakkasia. Mistä kautta saa parhaiten vanhat ulos? Pystyykö imemään esim. paisuntasäiliön kautta alipainepumpulla? Laitetaanko uusi neste samaa kautta sisälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu