Mitä tunteita teissä raskaana olevissa herättää, kun 4-vuoden sisällä ollaan sulkemassa 10-20 pientä synnytyssairaalaa uuden asetuksen vuoksi, joka määrää ympärivuorokautisesta hätäsektiovalmiudesta sekä lastenlääkärin läsnäolosta?? Entä jos sairaalassa on hätäsektiovalmius 24/7 ja ryhmä päivystää sairaalassa, mutta lastenlääkäri on tunnin matkan päässä suuremmassa sairaalassa?? Henkilökunta (kätilöt, hoitajat, gynekologit ja anestesialääkärit) on koulutettu vastaamaan vastasyntyneen elvytyksestä.
Meillä ollaan sulkemassa Oulaskankaan sairaalan synnytysosastoa ja samalla sululla loppuisivat ko. paikasta myös naistentauteihin liittyvä hoito. Synnytyksiä vuosittain Oulaskankaalla 1000 ja käytössä luonnonmukaiset synnytyskeinot vs.. yliopistosairaalan kalvot puhki meininkiin. Jos haluat auttaa, allekirjoita adressi osoitteessa http://www.adressit.com/ei_synnytysten_lopettamiselle_oulaskankaalla
Synnytysten keskittäminen suuriin synnytysyksiköihin
3
219
Vastaukset 3
- kolmastulossa
Tää on niin väärin että kaikki halutaan liukuhihnalle synnyttämään. Monissa suurissa yksiköissä on jo nyt käytäntönä se että synnytystä pyritään nopeuttamaan oksitosiinilla ja kalvojen puhkaisulla, joka johtaa siihen että äiti makaa sängyllä piuhoissa kiinni, käytännössä sidottuna sänkyyn. Tämä taas johtaa vahvojen kipulääkkeiden käyttöön.
Ei todellakaan ole hyväksi vauvalle eikä äidille!
Pahimmillaan synnytyksen jälkeen ei ole aikaa olla salissa edes sen vertaa että voisi käydä suihkussa ja ensi-imetyskin hoidetaan muualla.
Ja entäs sitten se, kun yhä useampi äiti joutuu matkustamaan satoja kilometrejä synnyttämään? Kenelle on turvalisempaa synnyttää tien päällä kuin pienessä synnytysyksikössä?
Mielestäni kaikille synnyttäjille pitäisi taata turvallinen synnytyspaikka alle tunnin matkan päässä kotoa. Ja turvallinen on sellainen, jossa on kätilö ja lääkäri paikalla valmiudet antaa ensiapua vastasyntyneelle/äidille tarvittaessa. Riskiraskaudet ohjataan jo nyt isompiin yksiköihin, joissa on paremmat valmiudet hätätilanteiden hoitoon ja suurin osa riskeistä on ennakoitavissa.- Rahat menossa
Voisi tehdä niin, että kotikunta kustantaa nossa keskitetyissä synnytyspaikossa tapahtuvan hoidon ja jos joku haluaa jotain muuta, maksaa omasta pussistaan täysimääräisesti erotuksen. Sitten nähtäisiin, riittääkö rahat kotinurkan synnytyslaitokselle, jossa koko suku voi viettää laatuaikaa ruusujen keskellä päiväkaudet.
Synnytyksiin liittyvistä hätätilanteista alle puolet ovat ennakoitavissa jälkikäteenkin tarkastaeltaessa, eli suurin osa tulee ns. puskista. Eivät ne muuten olisikaan hätätilanteita.
- ekoteot kunniaan
Tämähän on ilmiselvä viesti koko yhteiskunnalle, että syntyvyyttä pitää saada alas! Täällä ei ole tarpeeksi työpaikkoja jo olemassa olevillekaan ihmisille. Robotit hoitavat tulevaisuudessa yhä suuremman osan töistä ja nykyisin syntyville lapsille ei suurella todennäköisyydellä tule löytymään koskaan työtä.
Ihan oikein että ylemmiltä tahoilta potkitaan kansaa vähän persuuksille, että ei tänne kannata enää työntää paljoa lisää mukuloita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561762Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241382- 991052
- 45790
- 87773
- 28581
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20579- 31523
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55503Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443