1. Voiko fretin jättää päiväksi yksin klo 07.00 - 17.00, koska käyn ammattikoulua
2. Jos fretin jättää yksin, voiko se olla huoneessa, jossa on telkkareita, pelejä
verhot hyllyt, vaatteita ja kaikkea, mitä teinipojan huoneeseen kuuluu? rikkooko
ja riehuuko se? en osta mitään häkkiä.
3. sopiiko se allergisille tai ihmiselle jolla on astma
Kysymyksiä freteistä !
8
264
Vastaukset
- :--)
1. Uskoisin että voi jättää, kunhan huomioit sitä aamusta ja kotiin tullessasi.
2. Riippuu fretistä, meillä ei ainakaan fretti pureskele johtoja, lattialla olevien vaatteiden, kuten paitojen päälle saattaa mennä nukkumaan. Jos verhot takaavat tien pöydille tai hyllyille, kannattaa pitää pöytä/hyllyt tyhjänä.
En usko että tavaroita ihan hirveästi rikkois, mutta saattaa juuri pudotella jotain tavaroita riehuessaan.
3. Ei välttämättä, kannattaa käydä katsomassa frettejä ensin jossain ja usein, tai ottaa allergiatestit ennen kuin hankit frettiä. - Ei sulle
Onhan toi nyt tosi pitkä aika olla yksin.. Ja sulla luultavasti on koulutehtäviäkin. Riittääkö aika oikeesti fretille? Freti ei ole jyrsijä, joten ei ainakaan johtoja ala pureskelemaan(lultavasti)
En suosittele frettiä jos olet allerginen/astmaatikko. Freteistä lähtee aikamoinen haju ja jos se vielä on noin pitkän ajan päivästä huoneessasi, varmaan käsität että se on silloin kaikkein pahin paikka astmallesi.
Pitäskö sun nyt kuitenkin odottaa pari vuotta ainakin?- Sinusta siis
fretti sopii vain työttömälle?
- :--)
Sinusta siis kirjoitti:
fretti sopii vain työttömälle?
Siltä joo vähän kuulostaa :D
Fretti nukkuu luultavasti suurimman osan päivästä minkä oot poissa. Mun mielestä riittää että huomioit sitä heti herätessäs ja koulusta tullesta päästät vaikka juoksemaan koko taloon tai viet ulos. Viikonloppusin voi fretin kanssa touhuilla sitten enemmän :)
- tiuku9
2. Riippuu pitkälti siitä, miten tavarat huoneessa ovat. Peliohjaimet ja kaukosäätimet ainakin kannattaa sijoittaa fiksusti, sillä niistä saattaa fretti saada osia irti (suolitukoksen vaara) tai vähintään jemmata koko ohjaimen. Sisustamalla huoneen frettiä ajatellen saa siitä varmasti turvallisen. Kissaan verrattuna fretti on kömpelö kiipeämään ja saattaa välillä tulla vaarallisestikin alas (loukkaantumisvaara) ja siinä samalla voi tavaroitakin tipahtaa. Myös lapsilukot kannattaa olla kaappien ovissa ja laatikoissa, jotta fretti ei niitä itse saa auki. Yleisesti ajatellen voisi sanoa, että mitä korkeammalla tavarat ovat, sitä epätodennäköisemmin fretti niihin pääsee käsiksi.
Lattialle ei ainakaan kannata mitään ylimääräistä jättää. Johtoja eivät yleensä pure, mutta kannattaa muistaa mahdolliset "hudit", jolloin voi joutua myös niitä pelikoneiden ja telkkareiden piuhojakin siivoamaan. Kaivaminen on fretillä verissä, joten se kannattaa myös huomioida. - -ipsukka-
1. Voi jättää kunhan huolehtii, että asunto / huone on frettiystävällinen, eli siellä ei ole mitään esineitä mihin fretti voisi tukehtua tai loukata itsensä.
2. Voi olla, mutta huone pitää sisustaa frettiystävälliseksi, eli mitään pieniä esineitä, mihin fretti voisi tukehtua ei saa jättää fretin näkyville.
3. Voi sopia, tai sitten ei.
Kannattaaa perehtyä kunnolla fretteihin ja niiden hoitoon. Fretit ovat oikeasti seurallisia ja älykkäitä eläimiä, jotka vaativat tekemistä ja joihin menee myös harmittavan paljon rahaa ja todella paljon aikaa. Minun mielestä fretille tulisi hankkia myös lajitoveri, varsinkin jos fretti joutuu päivisin olemaan noin paljon yksin, niin olisi hyvä hankkia 2 frettiä.
Tässä hyvä blogi fretteihin liittyen, kannattaa lukea ainakin kaikki artikkelit tuolta
" fretti-info" - osiosta ! :)
http://tassujentahdissa.blogspot.fi/ - Fretfret
3. Itse olen allerginen astmaatikko ja frettien kanssa ei ole ollut ongelmaa. Eli mikään ehdoton Ei se ei aina ole. Mutta menkää frettikotiin kokeilemaan ja ottakaa testit, yksilöllisiähän nämä jutut ovat :)
- femlgeäs
1. Voi jättää, kunhan tila on frettiturvallinen.
2. Voi olla, mutta muista ylläoleva. Lattioilla ei saa olla mitään pieniä tavaroita joita fretti voisi pureskella tai niellä.
3. Voi olla että sopii, voi olla ettei. Etsi asuinpaikkakunnaltasi frettien omistaja ja kysy, jos voit käydä hänen luonaan tutustumassa fretteihin ja testaamassa reagoitko allergisesti. Ikävä kyllä allergia ei tule ilmi välttämättä ensimmäisellä kerralla, vaan kannattaa käydä useampaan otteeseen, ja mielellään katsomassa vielä eri-ikäisiä frettejä. Ainakin kaikki Suomen Frettiliiton kasvattajat ottavat mielellään vastaan tutustumaan heidän fretteihinsä.
Lisää tietoa kannattaa lukea mm. Lue ainakin oikealla sivussa olevat linkit frettien hoidosta ym.
www.taskuvarkaani.blogspot.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491