Tori.fin "haamuvastailijat"

Onko jollain kokemusta.
Olen nyt muutaman tuotteen verran käyttänyt tori.fitä.
Pari tuotetta olen myynytkin ja pari ostanut. Siis sillä tavalla ihan ok.

Mutta..

Mitä nämä haamuvestit on, jota sieltä tulee ilmeisen paljon.
Aina sama kaava.
Kysellään vain parilla sanalla... puhelinnumero, jota ei ehkä ole tai muuten outo..

Mikä tämä ilmiö on ?

Mitä hyötyä jollekulle tästä on. Vai onko ne vain pilailua. Miksi.
10703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vai jokin robottiohjelma, joka noita lähettelee.

Äänestä

Olen ihmetellyt aivan samaa!
Ja tosi paljon tulee viestejä parilla sanalla ilman mitään alkutervehdyksia isoista alkukirjaimista puhumattakaan, esim. "ostan sen", "haluan ostaa tuotteen", "onko vielä myytävänä" jne. Ei mitään kuulu sen jälkeen. ei vastata viesteihin.
Joltain ulkomaiselta nimeltä usein tulee viesti, esim. laitan tuotteen myyntiin, jos hinta vaikkapa 15,- euroa, oitis viesti jossa vain "5?". onhan näitä. Kun laittaa 300,- ekun laatutuotteen käyttämättömäksi jääneenä, saa viestejä tyyliin " maksan 20". Jotain rotia sentään pitäis olla. Onko kenelläkään kokemusta myyjänä Keltaisesta Pörssistä, jotenkin tuntuu että joku tavara hetkessä saattaa tulla katsojia 20-30, jotain tavaraa ei katsota juuri ollenkaan, mutta tori.fi kun laittaa, siellä kyllä katsotaan.Erilaiset käyttäjät?

Äänestä

Samaan ilmiöön törmännyt.

Pahimpia omalla kohdallani ovat tapaukset, jotka varaavat tuotteen mutta sen jälkeen kaikki jää siihen: ei haeta eikä ilmoiteta postitusosoitetta.
Ja näitähän riittää...

Sinänsä harmi, koska joku muu oikeasti tavaran ostava jää sitten huomiotta.

Olenkin nykyään alkanut ilmoittaa, että jos kolmeen päivään ei kuulu, varaus puretaan. Toivottavasti auttaa edes hiukan.

Äänestä
  • Kannattaa vaan suoraan sanoa, että menee sille joka sen ekaksi hakee. Ei tarvi ootella, että tuleeko joku varaaja hakemaa tavaraa vai ei. Eikä tarvi sit vihastua kun joku tekeekin oharit.

    Äänestä

Siellä torilla on semmosia ilmoittelijoita. joilla ei oo ees kuvaa tuotteesta, silloin pakko kysellä, jos on niin onneton myyjä ettei osaa kuvia ottaa ja laittaa nettiin.

jotku pyytää jostain ihan roskasta hirveitä hintoja ja kuvittelee saavansa saman kuin on itse maksanut.
ja mitä sua haittaa, jos joku heittää ostavansa tuotteen pilkkahintaan - älä vastaa, niin tää tyyppi ei saa sun tietoja. Itse jätän tämmöset omasta mielestä huippuostajat täysin väliin. jos susta tuntuu ,että joku huijaa, laita palautetta ylläpitoon. mun mielestä on parasta, kun mulla ei tartte antaa puhelinnumeroa tai sähköpostia kellekkään ellen halua, toisin kuin huuto-netissä, ei kiinnosta huutonetin touhu ollenkaan. kun siellä ilkeämieliset huonostikäyttäytyvät ostajaehdokkaat tahallaan antaa huonoa palautetta vaikka vika olisi täysin heissä itsessään.

Äänestä

tori .fi HAAMUT jopa laittaa oman osoitteen ja lupaa maksaa tilille sen jälkeen ei kuulu mitään. en ole vielä laittanut paketteja jos ei raha ole tilillä. tai ei vastaa puh. numeroon. pitänee tehdä lista HAAMU ostajistakin. ettei kukaan erehdy laittamaan pakettia.

Äänestä
  • Mulle kans tullu tälläsiä esim: Maksan 20e. Onko vielä myynnissä?. Tarjoan 20e Yms yms ja siis ei mitään alku tervehdyksiä tai loppuu edes jotain nimeä?? Itse ainakin kirjoitan selvästi asiasta jotain ja olen kohteliasyms mikä ihmisiä vaivaan kun heitellään lyhyitä viestejä ilmoille?

    Äänestä

  • Kumma juttu? kirjoitti:

    Mulle kans tullu tälläsiä esim: Maksan 20e. Onko vielä myynnissä?. Tarjoan 20e Yms yms ja siis ei mitään alku tervehdyksiä tai loppuu edes jotain nimeä?? Itse ainakin kirjoitan selvästi asiasta jotain ja olen kohteliasyms mikä ihmisiä vaivaan kun heitellään lyhyitä viestejä ilmoille?

    Itse olen lähetttänyt 12 tunnin kuluessa ilmoituksen julkaisusta viestiä nyt putkeen ainakin 10 kohteeseen, ikinä ei ole kukaan vastannut mitään. Onko se niin vaikeaa vastata, että "myyty" ??
    Joskus julkaisusta on mennyt alle tunti ja laitan viestiä, mutta ikinä ei vastausta kuulu.
    Olisi kiva, jos saisi edes jonkinlaisen vastauksen. Lähettämäni viestit on ihan asiallisia, "moi, olisin kiinnostunut ostamaan tämän tuotteen, jos on vielä myynnissä. Ilmoittele!"
    Tasan yhden kaupan olen saanut tehtyä torissa, muihin viesteihin ei ole ikinä vastattu.

    Äänestä

Samaa mieltä, jätetään vastaamatta... Joskus käyny näinkin huvittavasti: lähetän viestin että onnistuuko postitus, vastausta ei ole kuulunut, sitten käynyt uudestaan tuotesivulla ja nyt on kuvaukseen ilmestynyt teksti "EMME POSTITA VAIN NOUTO"
Mikä siinä on niin vaikea vastata suoraan viestiin, v1ttu että ärsyttää tuollainen pelleily...

Äänestä

Luulen,että vastaavan tuotteen myyjät joskus kysyy että onko oma tuotee mennyt kaupaksi, kun arvioivat millä hinnalla laittaa myyntiin. Niitä tulee niin paljon, että onko vielä myynnissä-viestejä, ettei siihen ole muuta selitystä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tympii jo kirjoitti:

Onko jollain kokemusta.
Olen nyt muutaman tuotteen verran käyttänyt tori.fitä.
Pari tuotetta olen myynytkin ja pari ostanut. Siis sillä tavalla ihan ok.

Mutta..

Mitä nämä haamuvestit on, jota sieltä tulee ilmeisen paljon.
Aina sama kaava.
Kysellään vain parilla sanalla... puhelinnumero, jota ei ehkä ole tai muuten outo..

Mikä tämä ilmiö on ?

Mitä hyötyä jollekulle tästä on. Vai onko ne vain pilailua. Miksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu