Keskusta antoi periksi demareille taas. Miinat hävitetään ja kalliiksi tulee. Moni kepulainen vakuutti, että ei ole valmis luopumaan miinoista, mutta aina Keskusta Vanhasen johdolla heittäytyy demarien käskystä.
Viina virtaa ja miinat poistuu - siinä kepun suuret saavutukset !
Kuin haamu ja irvikuva on nyky-kepu Vironperän isännän ajoista !
Viina virtaa ja miinat poistuu - siinä kepun suuret saavutukset !
Kuin haamu ja irvikuva on nyky-kepu Vironperän isännän ajoista !
Vastaukset 3
Vanhimmat
Halonen ja Tuomioja, eli kaksi aika merkittävää ulkopolitikan toimijaa, ovat moneen otteeseen ennättäneet kansainvälisissä yhteysksissä ilmoittaa, että Suomi luopuu jalkaväkimiinoistaan Ottawan sopimuksen mukaan.
Kun puolustuspoliittista selontekoa ei voi tehdä tämä asia sivuuttaen oli keskustalla edessään aika ikävä tehtävä, sillä Halosen ja Tuomiojan yli käveleminen olisi pahasti vienyt heidän arvovaltaansa.
Keskusta teki siis viisaan kompromissin kun siirsi päätöksen toteuttamisen kauas tulevaisuuteen, mihin saakka miinat pysyvät toimintakykyisinä varastossa ja ovat tarvittaessa myös käytettävissä.
Ei Keskusta pystynyt yksin pitämään pintaansa.
Piti tehdä sopuratkaisu.
Mutta asiat korjaantuu kun äänestät seuraavissa eduskuntavaaleissa Keskustaa.
Keskustassa on voimaa ja viisautta.
Keskusta on turvallinen ja paras.
Keskustaa ei kannata äänestää. Se on täysin demarien orja. Se ei ole turvallinen ratkaisu kuten miinapäätös osoittaa.
Vanhanen kannatti 15 kk sitten eu-perustuslakikansanäänestystä, mutta kun Lipponen sanoi, että ei käy niin Vanhanen vastasi kuin kaiku: ei käy. Pekkarinenkin oli äänestyksen kannalla, mutta pyysi kantaansa anteeksi Lipposen edessä. Kepulta puuttuu ryhti, rohkeus ja selkäranka. Haisee pahalta !