FIKSU NYKYNUORISO

Ilkivalta kuriin

Nuorisoa on nykypäivänä kehuttu milloin mistäkin asiasta,vaikka totuus on ollut vallan toista.Huomasin sen fiksuuden taas citymarketissa asioidessani.Kun kauppa kerrankin tarjoaa jotain ilmaiseksi,kuten WC-palvelut,niin eikös nämä fiksut nykynuoret tule ja sotke,sekä riko näitä wc-tiloja niin,että nykyään wc-palvelu maksaa 1 euron ilkivallan takia.Prismassa lastenhoito ja invawc on lukittu ilkivallan takia,avaimen saa kassalta,muuten wct ovat vielä onneksi maksuttomia. Nuorison ilkivalta osuu myös heidän omaan nilkkaan,jos wc-palvelua tarvitsevat ja euroa ei löydy,kun kaikki hilut on menny limuun ja karkkiin !

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maikki

      Niin juuri!

    • ryhtiliike

      Ihmetteln sitä, miksei niitä energiajuomia lipittäviä teinejä saa pois sieltä cittarin käytäviltä. Varaavat kaikki vapaaat penkit joissa vanhemmat ihmiset voisiviat levähtää. Näiden pipopäisten nuorten vanhemmat ovat niin munattomia etteivät edes kykene kertomaan jälkikasvulleen yleisiä pelisääntöjä, miten käyttäydytään.

      • Parempi ennen

        Ennen vanhaan lapsilla oli se jo selkäpiissä,että vanhempia ihmisiä kunnioitetaan.Annettiin istumapaikka aina vanhemmalle ihmiselle,autettiin tarvittaessa pyytämättä,avattiin ovi aina vanhemmalle,ei sotkettu,eikä rikottu paikkoja,eikä varasteltu,vaan käyttäydyttiin hyvin ja asiallisesti.Nykyään kaikki on aivan päälaellaan,vanhemmat ovat lapsien kavereita,ei vanhempia,lapset tekevt ihan mitä tykkäävät,eikä kukaan puutu asiaan ja jos nykynuorille erehtyy jonkun neuvon antamaan,niin saa osakseen kauheata kiroilua,sekä lällätystä ja jos huonosti käy niin ovat vanhemmatkin niskassa kullanmurujaan puolustamassa.Vanhemmat pitäisi olla lapsille äiti ja isä,jotka laittavat lapsille rajoja,eikä niin,että lapset laittavat vanhemmille rajoja,niin kuin nykypäivänä on tapana,lapsia lahjotaan karkeilla,ynm,että vanhemmat pärjäisivät edes jotenkin nykylasten kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3255
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3097
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2457
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2207
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe