Automaatio tekee ihmisen tarpeettomaksi.
Seuraamus: massatyöttömyys, valvontayhteiskunta, syrjäytyminen, rikollisuus, kerjääminen, ääripuolueiden kannatus, sodanuhka, ydinsodanuhka...
Ydinaseet leviävät kriisivaltioihin.
Väestönkasvu jatkuu yhä.
Kasvihuoneilmiö riistäytyy lopullisesti hallinnasta 2020 mennessä.
Sitten voikin LHC jo kiihdyttää liikaa :)
2020-luvulla tapahtuu tällä Pallolla kamalia.
Uudet tieteet eivät ratkaise mitään.
Stephen Hawking:in M-teoria on pistämässä kaikkia jumalia lopullisesti viralta.
jättikokoiset hiukkaskiihdyttimet, fuusiokoereaktorit, kantasolututkimus ja haaveet pidentää ihmisen elinikää johtavat täysfiaskoon
Kohta tapahtuu kamalia
18
814
Vastaukset
Ydinaseita oltiin tuhoamassa jossain maassa.
Kuulitko tästä?
Vaarana on konflikti tietenkin =(
Pelottaa kieltämättä.
Ydinaseet on ydinaseita.- Syväekologi
Elämämme on täysin riippuvaista tietokoneista:
e-veroilmoitus/Yle-vero, visa, Otto./Maksut, verkkopankki/e-laskut, mpalvelu, suoramaksu, matkakortti, biopassinlukukoneet
lainaus/palautus/e-kirjat, matkapuhelimet/numerotiedustelut
itsepalvelukassat, älyboksi-sähkömittarit, automaattimetro, postipakettiautomaatit
kirjepostinlajittelukoneet, juoma/makeis-automaatit, parkkimittarit, videovalvonta
google, wikipedia, areena, youtube
Ja tätä "autuutta" pitää saada lisää: LHC, ITER, kantasolut... Loppu on kauhea.- Syväekologi
Syväekologi todistaa älynsä:
M-teoria, alkuräjähdys, pimeä massa, E=mc^2, fotoni, gravitoni, fuusio, fissio, protoni, positroni, jääkaudet, kaltevuuskulma, vuorovedet, mag-navat
g-säteily, ma-säteily, entropia,/reunattomuusehto, kiihtyvä laajeneminen, xyz-ulottuudet, kosmisia jänteitä taikka madonreikiä ei ole todennettu, ajansuojauotaksuma vahvalla pohjalla
kiihdyttimet, fuusioreaktorit, geenimuuntelu/kantasolut eivät muuta kuin pahenna tilannetta entisestään
Automaatio hävittää työpaikat lopullisesti: postinlajittelijat/jakajat, verokäsittelijät, passintarkastajat, TV-tarkastajat, pankkivirkailijat, kassaneidit, lipunmyyjät, metronkuljettajat
2020 tapahtuu kamalia: massatyöttömyys/valvontayhteiskunta, ydinase-leviäminen, ilmastonmuutos, väestöpommi...
- djkfghdfigh
Tiede kehittyy kyllä ja ehkä jo vuonna 2020 pääsemme asuttamaan Marsia. Tiede kehittää pillereitä ruuan tilalle niin nälän hätä loppuu. Lääketiede saadaan siihen vaiheeseen että kaikki sairaudet pystytään parantaa esim. homous, Ruotsalaiset ja tumma ihoiset. Raha poistetaan käytöstä niin ei ole enää köyhiä tai rikkaita, eikä kenenkää tarvitse käydä töissä.
Niinhä se tiede kehittyy.
Mut älä höpötä omiasi Ruotsalaisista, tummaihoisista ja homoista.
Sitäpaitsi tummaihoinen kirjoitetaan tummaihoinen, eikä tumma ihoinen.
- joo joooo
Ja 19 tasapäätä peukuttamassa kirjoitustasi Liian paljon kirjoituksessa populismia ja väärinymmärryksiiä.lähemmässä tarkastuksessa 4 arvosana.. Tee enemmän kotiläksyjä niin et turhanpäiväisiä julkaisuja tee. Tarkkuutta peliin ja kaikkea hyvää. Tarkoitukseni oli vain auttaa sinua.
- gdfhgfdjhf y
Ehdotettiin ydinaseetonta Lähi-Itää. Kaikki maailman maat lukuunottamatta kahta kannattivat sitä. Satutko tietämään, mitkä kaksi maata vastustivat? Toisen nimi alkaa uulla, toisen iillä. Eikä se ollut Iran eikä Irak eikä Uganda.
Sota on valtavan tuottoisa bisnes aseiden valmistajille. Siksi rauha on pelottava ilmiö niille.- Anonyymi
Israel on ollut uhattuna ja järjettömän vihan kohteena koko olemassaolonsa ajan, vaikka ottaa vihollisiansa hoidettavaksi omalla kustannuksellaan, niin on taatusti oikeutettu puolustautumaan kaikin tarpeellisiksi katsomiensa keinojen avulla.
Jos muslimit olisi ihmisiksi, Israel ei ampuisi ainuttakaan paukkua. Se on fakta.
- luonnosuojelija 1
Suomessa on jo massatyöttömyys eikä sitä enää pystytä mitenkään välttämään tai kokonaan poistamaan.
Hurraa! Elämme hyvinvointiyhteiskunnassa, mikä ei enää ole palkkatyöyhteiskunta vaan massatyöttömyyden yhteiskunta ja tämä tilanne on tullut tänne jäädäkseen.- Practical Violence
Tilanne oli sama 1920- ja 1930-lukujen vaihteessa. Työttömyyden aiheutti keskuspankkien kireä rahapolitiikka. Sama on ongelma myös nyt, eli liian kireä rahapolitiikka.
Euroopassa Adolf Hitler nousi valtaan, ja työllisti ihmisiä sekä siviili- että sotaponnisteluin. Työttömyys katosi Saksasta. USAssa suuri lama loppui vastaavalla tavalla, julkisen sektorin sotaponnisteluin.
Suomi kärvisteli IKLn kynsissä, kunnes joutui luopumaan rahan määrän keinotekoisesta rajoittamisesta, lakkauttaen kultakannan vastoin silloista lainsäädäntöä.
Valtio on aina onnistunut luomaan kysynnän, ja siten palauttamaan maat täystyöllisyyteen. Tilanne ei siis ole suinkaan "tullut tänne jäädäkseen", vaan kyse on oikeiston harjoittamasta politiikasta.
Voimme ratkaista keskuspankkien muodostaman ongelman kohdentamalla olemassa olevan väkivallan uudelleen, esimerkiksi perhesurmista ja itsemurhista keskuspankin vallanpitäjiin.
- Syväekologi
Uudet tieteet eivät muuta kuin pahenna tilannetta entisestään: LHC-kiihdytin, ITER-fuusiokoereaktori, geenimuuntelu, kantasolututkimus...
Tieteen ja tekniikan edistyminen on tuhon automaatti ihmislajille. - luonnonsuojelija 1
Ihminen tuhoaa vielä itse itsensä.
Tämä on selvä tulevaisuudenkuva. Tämä asia ei vaikuta muuksi muuttuvan.
Kaikki kehitys ei todellakaan ole edistystä.
Elämme kenties ihmiskunnan viimeisiä hetkiä. Pelastusta ei tule mistään eikä keneltäkään.
Maapallolla elämä voi myös jatkua ilman ihmistä ja hyvä niin. - Olen väsynyt
Tiivistit kauniisti faktat.
Harmi etteivät useimmat apinat näitä faktoja tajua.
Minä ihmettelenkin minkä ihmeen takia kukaan lisääntyy näin ylikanoittuneella planeetalla jossa ei edes olemassa jo olevista pidetä huolta?
Miksi ihmisillä on pakkomielle pusertaa oma kakara sieltä omasta aukosta, eivätkö ihmiset ihan oikeasti keksi elämällään parempaa tekemistä? Miksi ihmiset lisääntyvät alueilla joissa eivät pysty ruokkimaan edes itseään?
Kun ei täällä riitä luonnonvarat.
Ja eikö sen pitäisi olla nimenomaan tavoite, että robotit hoitaisivat kaikki kamalimmat rutiininomaiset työtehtävät jotka tulevaisuudessa ehkä nähtäisiin liian epäinhimillisinä ihmisten hoidettaviksi?
Ei keskiverto ihmisapina ole lainkaan niin kehittynyt ja älykkäs kuin se kuvittelee.
Saapuisi jo iso asteroidi tämän planeetan lähimaastoon niin tajuaisivat ihmisapinat että tämä planeetta on tuhlattu säälittävään lajiin kädellisiä jotka olisivat halutessaan pystyneet luomaan paratiisin ja että miten säälittävää on luoda turhia ongelmia kuten sotia kun elämän jatkuminen tällä planeetalla ei ole lainkaan niin varmaa kuin monet kuvittelevat. Kalpenisivat siinä turhat asiat ja moni tajuaisi tuhlanneensa elämänsä tehdasorjana, saattaisi kaduttaa.
Ylivoimaisesti suurin ongelma on liikakansoitus, ja tämä hullu yhteiskunta vielä tukee tätä tuhoisaa harrastusta, ihan maksaa siitä että tänne tehdään lisää luonnonvarojen tuhlaajia. Monelle apinalle se oma sikiösolukasa on tärkeämpi kuin juuri nyt Etiopiassa nälkään kuoleva lapsi jonka voisi pelasta kaikella sillä rahalla joka kuluu tulevaisuudessa uuden ihmisen hankintaan. Tosin parempi olisi, ettei tätä nälkään kuolevaa lasta olisi koskaan tehty.
Jos uusien kakaroiden tekeminen lopetettaisiin sellaisissa paikoissa joissa eivät vanhemmat pysty ruokkimaan edes itseään, ei tarvitsisi sinne lähetellä kaikenmaailman kehitysapuja ja näin säästyisi valtava määrä rahaa.
Mikäli myös kehittyneissä valtioissa lopetettaisiin kakaroiden teko, kasvihuonepäästöjen alentumisella säästettäisiin tätä planeetta pidemmälle elinkelpoisena, voitaisiin keskittyä luomaan paratiisi ja löytämään pilleri jolla pidentää jo olemassaolevien ihmisten elinikää. Koska olemassaolematon ihminen ei kärsi olemassaolemattomuudestaan mutta jo olemassaoleva tuskin tahtoo kuolla.
Ihmisapinoiden meno on ihan karmeaa, ihan sairasta. Miksi esim. kannabis ei ole laillista onhan se nyt älytöntä ettei ihminen saa omaan kehoonsa laittaa mitä haluaa. Älytöntä koko meininki. - super-tehopanta
Automaatio ei tee ihmistä tarpeettomaksi. Automaatio luo vain uudenlaisen yhteiskunnan jossa vallitsee selvä "orwellimainen" luokkajako eli on: 1) valvojien luokka ja 2) valvottavien luokka. Ja yhtenä alkuna tässä on pakkotyöleirien salliminen Suomessa jotta työttömien massajoukkoa voidaan valvoa mahdollisimman tehokkaasti. Ja tähän valvontaan automaatio tuo aivan uudenlaisia teknologisia mahdollisuuksia. Jokaiselle työttömälle pitää panna gps-panta jossa on myös sydänpulssin ja verenpaineen mittaus ja askelmittari ja kalorien kulutuksen näyttö jotta nämä valvojat voivat tietää onko työtön "riittävän aktiivinen".
- Anonyymi
Oivallinen ajatus. Työttömät pitääkin aktivoida ja työsuorituksia pitää valvoa.
Näin saadaan lusperit osaksi tuottavaa yhteiskuntaa.
- Anonyymi
Työttömät ja työhaluttomat vaan perusavustuksille ja joukkoruokintaan.
- Anonyymi
Missä viipyvät ne ojentavat työleirit ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82092Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1171536Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201215Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82101112Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861094Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661035Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.84829Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67815- 77783
Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös38648