Elintasopakolaisia ei pidä ottaa vastaan laisinkaan, PISTE. Turvapaikanhakijat jotka oikeasti ovat suojelun tarpeessa, ovat asia erikseen.
Iso EI elintasoturisteille!
Tätä mieltä olen
1189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Turvapaikka on vainottujen ihmisten oikeus. Samoin on tietysti heidän velvollisuutensa lähteä takaisin, kun turvapaikkaa ei enää tarvita.
Köyhyys EI ole peruste turvapaikkaan eikä elinikäiseen elätykseen ja hyysäykseen.
J on tyyppiesimerkki Suomeen sopeutumattomasta maahanmuuttajasta. Kylvät vihaasi meitä kohtaan jenkeistä saakka. Olet yhtä vihaperäinen Suomen kansalaisia kohtaan kuin Suomesta karkotetut somalit, jotka omien sanojensa mukaan uhkaavat tappaa maahan (somaliaan) tulevat suomalaiset. Kosto elää, eikö niin?
Asia on J niin, että karjalaisia täällä pidetään suomalaisina, mutta somaleita ei.
Suomalaisuus pitää ansaita. Se ei tee Jussuvia suomalaiseksi, jos saa kansalaisuudet. Jos suomalaisia ja suomalaista yhteiskuntaa ei kunnioita, pysyy ikuisesti somalina. Niinkuin J. Siksi et viihdy täällä koska sinua ja mielipiteitäsi ei kunnioiteta tasa-arvoisena suomalaisen kanssa. Olet luuseri joka ei pystynyt elämäänsä rakentamaan Suomessa yhteiskuntamme säännöillä.
"Suomesta karkotetut somalit, jotka omien sanojensa mukaan uhkaavat tappaa maahan (somaliaan) tulevat suomalaiset. "
Ja mistähän satukirjasta olet tällaisisrta lukenut? Eiköhän tuo nykyinen Somalia ole sen verran levoton seutu ettei sinne kannata paljoa mennä kekkostelemaan muutenkaan.
"Suomalaisuus pitää ansaita."
Voi Jeesus näitä idiootteja. Miten olet itse muka suomalaisuutesi ansainnut?
"Se ei tee Jussuvia suomalaiseksi, jos saa kansalaisuudet."
Jaa miten niin ei? Pittääkö oppija viäntämään savvoo ja tykkeemään mämmistä? Vai vaalentua hipiältään? Mitäs jos ei kiinnosta olla suomalainen, sellaisena kuin te persut ja muut peräkammarinpojat sen määrittelette? Hoitaa vaan duuninsa, maksaa veronsa ja olla ihmisiksi. Mutta ei olla suomalainen. Tuletteko te polttamaan ristiä tällaisen kauhistuksen talon pihalle? Vai mitä te teette?
"Jos suomalaisia ja suomalaista yhteiskuntaa ei kunnioita, pysyy ikuisesti somalina."
Lupaatko että suomalaisten ja suomalaisen yhteiskunnan kunnioittaminen riittää? Että kun nämä täyttää, ei kukaan kadulla huutele perään? Eikä tule ratikassa sönköttämään että "meekotiisi lakupelle"? Voitko luvata tämän?
Kadulla häiriköintiin riittää englanninkielen puhuminen. Kotikielemme on englanti, ja se aiheutti aina Suomessa vihareaktioita, ja juopot halusivat meidän "menevän kotiimme", vaikka olimme menossa kauppaan.
kuka uskoo villejä satujasi, onkin jo vaikeampi kysymys.
Kiinalaisista ja somalialaisista ei voi puhua samana päivänäkään jos puhumme työkulttuurista ja työmoraalista. Poikkeuksia tietty on....
Aasialaisilla on yrityksiä joka paikkakunnalla. Onko somaleilla ensimmäistäkään jossa toimitaan muuna kuin tulkkina tai mamuasioiden lakimiehenä? Jos on niin korjatkaa. Ainakaan somalialaista ruokaa tarjoavaa ravintolaa ole edes Tampereella. Aasialaisia on pilvin pimein. On kiinalaista, japanilaista, thaikkulaista, vietnamilaista....
Missä somalit luuraavat?
Kyllä 20 vuoden Suomessa oloaikana aikana ja 14 000 somalin määrällä olisi saatu aikaan edes yksi ruokapaikka.
Kiinasta tulee marjanpoimijoita ja he keräävät metsistä enemmän marjaa päivässä kuin mummoni nuorena. Ahkerasti, ahkerasti ilman velttoilua ja koko päivän.
Entä kielitaito? Ummikot kiinalaiset menevät metsään ahkeroimaan.
On monta muutakin hommaa joka Suomessa asuvalle kielitaidottomalle kelpaisi?
Aasialaiset eivät työmoraalinsa vuoksi tule Suomeen elintasoturistiksi.
Onko Suomeen "tietyiltä alueilta muuttaneiden" keskuudessa vallitseva työmoraali Suomeen sopiva?
Olisi kaikkien etu, jos valitsisimme maahanmuuttajista vain aasialaiset ja osoittaisimme muille " tietyiltä alueilta" tulleille valtiomme ulko-ovea pienen maastalähtörahan turvin?
Lopuksi: Kaikki kunnioitus opiskeleville ja palkkatyötä tekeville maahanmuuttajille.
Tuo "elintasoturisti" on jonkilainen persusana jolla yritetään halveerata turisteja.
Jos hyvinvoivasta maasta, kuten USA:sta, tulee turistina Suomeen, saa heti "elintasoturistin" leiman, joka sitten valtuuttaa katujen maahanmuuttokriitikot hakkaamaan heitä kaduilla.
Omat appivanhempani kävivät muutaman kerran Suomessa, mutta onneksi heillä ei ole enää tarvetta siihen. Vanhojakin ovat, joten pieksäminen voisi koitua aika kohtalokkaaksi.
Kiinalaiset ovat poimineet marjoja Ruotsissa, Suomessa sen tekevät thaimaalaiset.
Ruotsissa meni juuri 200 kiinalaista marjanpoimijaa lakkoon ennen kuin olivat poimineet yhtäkään marjaa. Heille oli luvattu takuupalkkana 1800 euroa kuussa. Kun he kuulivat lentokentällä, että sitä ei tule, he kävelivät protestiksi 15 km kunnan keskustaan. Heidät lennätettiin kotimaahan.
Suomessa kävi samoin 50 thaipoimijan kanssa. Kyllä aasialaisetkin haluavat sovitusta työstä sovitun palkan.
Tiedossa ei ole ainoatakaan tapausta, jossa kantasuomalainen olisi hakannut amerikkalaisen turistin Helsingissä, eli kaikki on taas pelkkää mielikuvitustasi.
Mukava ettet viihtynyt Suomessa, eivätkä appivanhempasikaan viihtyneet. Mukava se on siirtyä täältä väkivaltaisesta Helsingistä RAUHALLISEEN SOMALIAAN. Toivottavasti he siellä levittävät maastamme epämieluisaa mielikuvaa.
Eipä jussufkaan osannut vastata kysymykseen somaliyrityksistä. Olisi varmasti siellä aterioinut ja nimennyt sellaisen. Hänen maanmiehensä eivät ole kovin yritteliäitä silläKÄÄN saralla, kun ei edes snagariakaan löydy.
Miksi raataa kun muutenkin pärjää. Tärkeitä sossuetuuksia vain menetetään jos on omaa laillista verotettavaa palkka- tai yritystuloa. Joutuu vuokrankin kohta silleen itse maksamaan.
Aasialaisia ovat kummatkin kansallisuudet.
Turha mollata poimijoita. Osa on ollut Suomessa monta kertaa. Nyt sattui vaan olemaan huono marjavuosi, jolloin tulosta ei syntynyt.
Edellisinä vuosina he pääsivät hyville ansioille.
Oletko mette s.kuullutjossakin päin Suomea olevista turkki-, afga-, iran-,irak-, syyria-, palestiinalais-, somali- jne marjanpoimijoista?
En ole koskaan mansupelloillakaan heitä tavannut.