Saako vankilassa opiskella mitä vain?

Vaikka lääkäriksi tai juristiksi tai lastentarhanopettajaks?
3574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

SORA-lain voimaantultua 2012 alkaen hakijan rikostuomio voi estää pysyvästi ainakin pääsyn lääkisopiskelijaksi: http://www.helsinki.fi/opiskelijaksi/sora
Oletettavasti SORA-lain asettamat rajoitukset koskevat myös lastentarhanopettajaksi hakevia.

Lisäksi lääkäriksi ei Suomessa, eikä voi etäopetuksessa opiskella, joten muukin kuin SORA-laissa tarkoitettu parhaillaan suoritettava vankeustuomio käytännössä estää opiskelun.

Äänestä
  • Mutta eihän kai mitään voi pelkästään etällä opiskella, vai voiko kuitenkin.

    Äänestä

Täysin etänä voi opiskella vain todella harvoja tutkintoja. On kuitenkin joukko suomalaisia korkeakoulututkntoja, joissa merkittävän osan tutkintoon kuuluvista opinnoista voi suorittaa vapaavalintaisessa järjestyksessä etäopintoina ja krjatentteinä.

Lääketieteen opiskelu on koulumaista ja sisältää heti ensimmäisestä vuodesta alkaen runsaasti pakollista läsnäoloa vaativaa ja tiedekunnan laatiman lukujärjestyksen mukaan annettavaa opetusta. Lisäksi kurssit on suoritettava tietyssä järjestyksessä. Suorittamattomat opetukset/kurssit estävät nopeasti lukuvuodelta toiselle siirtymisen ja/tai myöhempään opetukseen osallistumisen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ööö00000000+++++++++ kirjoitti:

Vaikka lääkäriksi tai juristiksi tai lastentarhanopettajaks?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu