Eräässä kaupungissa on hankittu ihmistä muistuttava robotti muka vanhuksia varten. Kyseessä on törkeä rahojen väärinkäyttö isojen poikien leikkiin. Kuluu sata vuotta ennen kuin robotit ovat kehittyneet niin pitkälle, että niistä todella on hyötyä hoitotyössä.
Se mitä vanhustenhuollossa todella kaivataan ovat esimerkiksi potilasnostimet, lääkkeiden jakelua helpottavat automaatit ja kehittyneet siivousvälineet sekä mahdolisesti ruuanvalmistuksessa auttavat automaatit.
Roboteilla leikkiminen aikaansaa vain sen, että halpapalkkaisten siivoojien ja perushoitajien tilalle otetaan kallispalkkaisia ohjelmoijia ja huoltohenkilökuntaa. Siitä huolimatta käytännön tulokset ovat mitättömiä.
Robotit ovat aivan eri asia standardeja noudatavassa teollisuudessa kuin epästandardien ihmisten käsittelyssä. Menee aikaa ennen kun se onnistuu.
Se mitä vanhustenhuollossa todella kaivataan ovat esimerkiksi potilasnostimet, lääkkeiden jakelua helpottavat automaatit ja kehittyneet siivousvälineet sekä mahdolisesti ruuanvalmistuksessa auttavat automaatit.
Roboteilla leikkiminen aikaansaa vain sen, että halpapalkkaisten siivoojien ja perushoitajien tilalle otetaan kallispalkkaisia ohjelmoijia ja huoltohenkilökuntaa. Siitä huolimatta käytännön tulokset ovat mitättömiä.
Robotit ovat aivan eri asia standardeja noudatavassa teollisuudessa kuin epästandardien ihmisten käsittelyssä. Menee aikaa ennen kun se onnistuu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Viekää Kataisen avustajaksi Ropotti. KIITOS..
Ei ne robotit hoitajia korvaa, aamujumppaa pitivät, ainaskin tossa uutispätkässä. Huvittavia joka tapauksessa. Ihan silleen oikeesti, voisihan robotit kuljetella tavaroita, täyttää hyllyjä tms. Ainakin uusissa hoivakodeissa hoitajien aikaa menee keittiötöihin, siivoukseen, roskien vientiin, pyykkihuoltoon jne. Nuo vie aikaa varsinaiselta hoitotyöltä.
Olisi kiiva seurata kärpäsenä katossa mitä tapahtuisi kun tällainen jumpparobotti vietäisiin demntiaosastolle pitämään aamujumppaa :). Joissain kunnissa on vielä vara robotteihin. Jokohan robotit kuuluvat Tehyyn tai Superiin. Ja onko niiden antamat jumpat vakuutettu ?
Tooota; mitäs ne hyvän hoitamisen kriteerit nyt olikaan?
Kyllä se on jo vuosia ollut niin jotta teoria ja käytäntö eivät kulje käsi kädessä vaan ihan eri polkujaan. Pohjana työn suunnittelule siellä käytännön kentillä ei ole enää se mikä lukee organisaatioiden hoitotyön ja palveluiden esitteissä vaan ihan joku muu.
Nii-in, "ludzia", mutta miksi kukaan ei vedä ketään edesvastuuseen siitä asiasta? Riittävän korkean tason geriatrian ja hoitotyön / -alan ammattilaiset tai esim. hoitajien etujärjestöt. Miksi ne ovat olemassa, kun ne ovat kuin pissi sukassa?
On se h-n kumma, ettei tähän asiaan saada riittävän arvovaltaista ja vaikuttavaa porukkaa taakse ja tueksi, koska mikään sillä alalla ei voi enää kulkea lain ja asetusten mukaisella tavalla. Kunnat, kuntayhtymät ja terveydenhoitopiirit sotkevat ja säheltävät sen kuin ehtivät ja kaikki sekasorto kaatuu viime kädessä sinne käytännön tason työhön ja arkipäivään. Siihen, mistä niillä sähläreillä ei ole harmaata hajuaistia.
Siksi kai kun raha maailmaa pyörittäää ja "tyhjästä on paha nyhjästä"
Miksihän "riittävän korkean tason geriatrian ja hoitotyön/-alan ammattilaiset ja hoitajien etujärjestöt eivät vedä edesvastuuseen? Ehkä ne eivät tässä hyvinvontiyhteiskunnassa ole siinä asemassa. Vanhuus ja sairaus ja niiden hoitajat eivät ole trendikkäitä tässä yhteiskunnassa ja niihin halutaan sijoittaa mahdollisimman vähän. Kuka olisi riittävän arvovaltainen ajamaan tätä asiaa, veikkaan että yksin ei kukaan.
Aloitettaisiinko vaikka sillä että niin nämä hoitotieteilijät ja geriatrit sekä kunnat, kuntayhtymät ja terveydenhoitopiirit istuisivat saman pöydän ääreen ja yhdessä alkaisivat suunnitella hoitoa ja sen järjestämistä. Voisivat pikkasen yllättyä toistensa näkemyksistä. Mutta jos molemmat lähestyisivät toisiaan käsityksissään, voisi syntyä jotain inhimillisempää.Ja siinä samalla rauhoitettaisiin sitä ruohonjuuritason työntekoa.